Domů
Vodík
RWE otáčí směrem k vodíku, postaví 2 GW plynových elektráren připravených k jeho spalování
RWE se zaměří na vodík
Zdroj: RWE

RWE otáčí směrem k vodíku, postaví 2 GW plynových elektráren připravených k jeho spalování

Německá energetická společnost RWE v souladu se schválenou evropskou taxonomií plánuje postavit na západě Německa 2 GW plynových elektráren, které budou připraveny na spalování vodíku. Kromě toho chce v lokalitě stavět i elektrolyzéry pro jeho výrobu. Společnost ovšem požaduje, aby byla zajištěna návratnost investic, která je na dnešních volatilních trzích nejistá. 

O finální podobě evropské taxonomie bylo rozhodnuto teprve v minulém týdnu, evropské energetiky nicméně plánují přechod k vodíku již delší dobu. O tom svědčí i plány německé RWE.

Ta již dříve podepsala memorandum o spolupráci s ukrajinským státním koncernem Naftogaz v oblasti výroby zeleného vodíku a zajištění jeho přepravy do Německa. Další aktivity spojené s vodíkem plánuje i přímo v Německu.

RWE má v celém Německu investovat do rozvoje vodíku a obnovitelných zdrojů  celkem 15 mld. EUR, přičemž celkem 4 mld. EUR by měly putovat do rozvoje v Severním Porýní-Vestfálsku, které patří mezi hlavní německé uhelné regiony. Samotná RWE zde provozuje tři velké hnědouhelné elektrárny - Niederaußem, Weisweiler a Neurath.

V oblasti vodíku se RWE zaměří jak na jeho výrobu, tak i na jeho spalování pro výrobu elektřiny. Pro výrobu zeleného vodíku má jen v Severním Porýní-Vestfálsku vyrůst 700 MW výkonu elektrolyzérů.

RWE plánuje rozvoj vodíku především v Severním Porýní-Vestfálsku RWE plánuje rozvoj vodíku především v Severním Porýní-Vestfálsku. Zdroj: RWE

Smělejší plány má RWE ovšem ve využívání vodíku pro výrobu elektřiny. Na místě současných uhelných elektráren, které budou v následujících letech odstaveny, mají vyrůst nové plynové elektrárny o výkonu až 2 GW.

Ty mají být již od spuštění připraveny na spalování vodíku. Jakmile jej bude dostatek, budou podle RWE nutné pouze dílčí zásahy pro to, aby elektrárna přešla kompletně na vodík.

Pro výstavbu nových plynových zdrojů a jejich následný přechod ke spalování vodíku se zdejší lokality zdají ideální. Výroba z uhlí je postupně utlumována a tyto lokality jsou již nyní vybaveny dostatečným připojením k elektrické a často i plynárenské soustavě a jiné potřebné infrastruktuře.

Přechod k vodíku ovšem nebude zcela jednoduchý. RWE upozorňuje na to, že logickým požadavkem výstavby bude ekonomická návratnost těchto investic.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Juan Convidado
11. únor 2022, 09:37

"Vodíková ekonomika" je jako zombie: bez ohledu na to, kolikrát ji zabijete, stále se na vás vrhá. Stejně jako hollywoodský film o zombie působí vodík nesmírně fascinujícím dojmem, protože je lidem prodáván jako způsob, jak pokračovat ve všem, co jsme dělali dosud, aniž bychom museli cokoli obětovat nebo měnit své způsoby. Bohužel realita není film a platí to i naopak. Vodík je pouhou bláhovou fantazií, která oddaluje skutečné inovace, jež by umožnily postupné vyřazení fosilních paliv ze světového energetického mixu. Malování vodíku v jasných barvách nestačí k tomu, aby se z něj stala použitelná technologie

hlpb
11. únor 2022, 10:32

jde vidět, že o moderních technologiích moc nevíš, v následujících letech se dost poučíš a budeš koukat. Opak je pravdou, H2 postupně nahradí ropu a zemní plyn a např. Španělsko, nebo Chile se díky H2 stanou stejně bohaté jako Norsko díky ropě a zemnímu plynu

miro novak
11. únor 2022, 09:50

“ Vodík je pouhou bláhovou fantazií, která oddaluje skutečné inovace”

Vytesat do kamena a trieskat ohlavu. Viem, skoda kamena.

Petr prochaska
11. únor 2022, 11:26

Takže nyní postaví 2 GW nových plynových elektráren, na které dostanou dotace, popřípadě budou mít dohodnutou cenu za výkup a někdy v budoucnu budou moci přepnout na vodík. K tomu postaví pár elektrolyzérů aby se neřeklo.

Vojvodik Petr
11. únor 2022, 13:52

Hodně štěstí při výbuších. Dotace z greendealu jsou tunel.

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 14:11

USA loni zvýšily vývoz uhlí o 23,4 % na 77, 3 milionů tun. Zdá se, že ne každý chce rychle vodík. Jinak, dnes jsem si poslechl výklad jednoho investičního bankéře, který odhaduje zpoždění Evropy za Čínou ve vývoji a výrobě elektromobilů už na celých 10 let. Zdá se, že staré obří firmy založené na spalovácích /VW, Mercedes, Audi, Reanult,......../ se nejsou schopny dostatečně rychle "překlopit" do nové výroby. Působí tu setrvačnost z toho, co dělaly celých uplynulých 120 let. Nechtějí opustit to, co je dosud velmi dobře uživilo. Naproti tomu Čína skáče do elektromobility na zelené louce rovnýma nohama. V tom to má jednodušší, žádné stereotypy ji nesvazují ruce.

Karásek
11. únor 2022, 17:18

POkud se budou zařízení na vodík vyrábět ve velkých sériích, tak se dá očekávat do budoucna snížení nákladů. Tak tomu bylo i u fotovoltaiky.

Jaroslav Srba
11. únor 2022, 17:43

Škoda, že nikdo neuvádí, co budou dělat s vyrobeným a velmi čistým kyslíkem, který rovněž při té "výhodné" elektrolýze vzniká.

Maly Jarda
11. únor 2022, 19:40

nějak mi to mozek nepobírá .. Němci budou vyrábět vodík z elektřiny aby ho zároveň spalovali na výrobu elektřiny .. to skutečně nejde slušně komentovat

(ps: kdyby ho alespoň přimíchávali do plynu na vaření nebo na pohon aut neboli CNG tak by to alespoň mělo nějakou logiku)

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 20:49

Dost to připomíná výrobu etanolu na přimíchání do paliva aut v USA z desítek milionů tun kukuřice z polí jejich farmářů. Desítky milionů tun kukuřice tak ročně vyletí z výfuků aut v době, kdy se v Africe i Asii umírá hlady. Dosti kruté "HOBBY" bohatých.

Robert Šíp
13. únor 2022, 18:48

Němci chtějí přidávat vodík do zemního plynu na topení do běžné distribuce , jenže je tu otázka hořáků na zemní plyn, které nejde jen tak použít na spalování vodíku . Je to minimálně stejný problém jako při změně svítiplynu na zemní plyn v letech 80tých v Česku. Tehdy obcházeli pracovníci plynáren domácnosti a měnili hořáky. Teď se do stejné akce, zdá se , nikomu nechce.

Tlak na využití vodíku v energetice vychází z potřeby dlouhodobého uskladnění energie ( mezi sezónní), které nejde vyřešit použitím Lion baterkama ( pro rodinný dům cena vychází na desítky milionů).

nikdo
11. únor 2022, 21:04

To bude asi nějaké ekonomické perpetuum mobile, nejdříve dostanou dotace na to že z elektrické energie vyrobí vodík a pak ho s dotací spálí?

Dle tohoto allforpower.cz/technologie-a-materialy/vyuziti-vodikovych-technologii-v-energetice-228 je účinnost elektrolyzéru 67-82% dle tohoto www.hybrid.cz/nemecka-paroplynova-elektrarna-ma-ucinnost-85/ by mohla být účinnost přes 60% budu optimista a budu počítat 80% elektrolýza x 60% paroplyn = cca 48% návratnost takto uskladněné energie takže na uskladnění 1 kWh padne 520 Wh to je velké plýtvání.

Neuvěřitelné plýtvání, akorát vyrobí obrovské množství odpadního tepla asi aby si ten nárůst teploty do konce století pojistili.

Josef
12. únor 2022, 17:52

Pane Nikdo, jen pro srovnání účinnost tepelné elektrárny na uhlí je mezi 35 - 40%, jaderná je na 30%

nikdo
12. únor 2022, 18:24

Pane Josefe, já ale nepsal o výrobě energie ale o efektivitě ukládání do vodíku které plánují v článku.

Když chcete porovnávat účinnost elektráren tak fotovoltaika má kolem 20% a nejčastěji používané větrné vrtule cca 50% ale i tak to nelze srovnávat slunce nesvítí pořád, vítr nefouká pořád o ideální intenzitě, na účinnosti nemůžete tyto elektrárny porovnávat každá má jiné palivo.

Josef
12. únor 2022, 19:04

Omluva, skočil jsem od účinnosti elektrolýzeru..., ale v tomto se shodneme, FVE ,VTE, uhelky jaderky nelze porovnávat.

Jaroslav
12. únor 2022, 11:38

Škoda, že nenapsali, jak naloží s vyrobeným kyslíkem.

hellokitty
13. únor 2022, 09:11

naplnia ho do bombiciek pre potapacov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se