Domů
Vodík
Spojené království opět odložilo zveřejnění národní vodíkové strategie
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Spojené království opět odložilo zveřejnění národní vodíkové strategie

Vodík
1 komentář
28. červenec 2021, 11:03
Jana Červinková
Vláda Spojeného království dále oddaluje zveřejnění národní vodíkové strategie. Jedná se už o několikáté odsunutí její publikace. Průmysl ovšem na zveřejnění detailů týkajících se vodíkového hospodářství s napětím čeká, aby mohl podniknout další kroky ohledně svých investic. Informoval o tom webový portál S&P Global Platts.

Spojené království by kvůli zpoždění mohlo přijít o výhodu

Národní vodíková strategie Spojeného království měla být původně zveřejněna do 22. července. Mluvčí ministerstva pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii se ovšem 21. července vyjádřil, že strategie bude zveřejněna „ve správný čas“ bez jakéhokoliv dalšího upřesnění. Ministr pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii Kwasi Kwarteng v dolní sněmovně britského parlamentu řekl, že strategie bude zveřejněna „během několika dalších týdnů“.

"Urgentně potřebujeme vodíkovou strategii, aby podnikatelské subjekty po celém Spojeném království mohly realizovat svůj skutečný potenciál a rozvíjet nízkouhlíkovou budoucnost. Jakákoliv další zpoždění by představovala riziko, že Spojené království ztratí svou vybudovanou vodíkovou výhodu, a umožní tak dalším zemím rychle nás dohnat," řekl Alexander Stafford, člen britského parlamentu a místopředseda parlamentní skupiny pro vodík.

Průmysl na zveřejnění čeká již několik měsíců

Vodíková strategie je vnímána jako klíčová součást plánů Spojeného království splnit své ambice dosáhnout klimatické neutrality. Strategie bude proto důležitá mimo jiné pro průmysl, u kterého s největší pravděpodobností ovlivní mnohá investiční rozhodnutí. Viceprezident britské Siemens Energy Steve Scrimshaw sdělil S&P Global Platts, že investoři a společnosti čekají na detaily vodíkové strategie předtím, než investují kapitál a použijí technologie, které mají připravené.

"Je zde skutečné očekávání. Lidé v tomto musí mít jasno, aby se mohli reálně posunout vpřed. … Je skutečně důležité, aby se to posunulo relativně rychle," uvedl Steve Scrimshaw, viceprezident britské Siemens Energy.

Zveřejnění strategie bylo od začátku roku 2021 odloženo již několikrát. Dokument má pokrývat zelený i modrý vodík a hlavním faktorem ovlivňujícím rozvoj trhu bude uhlíková náročnost.  Dále by zřejmě měla pokrývat období do roku 2030. Další detaily zatím nejsou známy.

Není jasné, proč má strategie takové zpoždění. Je možné, že je to z důvodu finalizace rozpočtu s ministerstvem financí a zároveň kvůli řešení detailů rozmístění podpůrných opatření.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budoucnost tepláren je v bioplynu a vodíku, věří ministryně Hubáčková.
24. červen 2022, 08:06
Zelené a diverzifikované plynárenství: cestou je připojování lokálních výroben biometanu a vodíku
23. květen 2022, 10:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jaroslav
30. červenec 2021, 13:12

asi na to čekáme všichni....jen je vtipné, že to první zkouší konzervy v Británii ale je to pochopitelné. Británie už uhlí dávno nepálí a tak jí podstatě více pálí, jak uživit zvýšenou spotřebu elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se