Domů
Energetika v zahraničí
Američtí senátoři naléhají na vládu Bidena, aby využila veškerých sil k zastavení plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Američtí senátoři naléhají na vládu Bidena, aby využila veškerých sil k zastavení plynovodu Nord Stream 2

Představitelé vlády USA a tamní zákonodárci nadále stupňují tlak na zastavení projektu plynovodu Nord Stream 2, který má navýšit přepravní kapacitu přímé trasy mezi Ruskem a Německem. Poté, co v minulém týdnu americký ministr zahraničí vyzval všechny subjekty podílející se na projektu Nord Stream 2 k okamžitému přerušení prací na tomto plynovodu, nyní dva z demokratických senátorů vyzvali vládu prezidenta Bidena k navýšení úsilí v oblasti sankcí.

Plynovod Nord Stream 2, který je již řadu měsíců cílem sankcí ze strany USA, má zdvojnásobit kapacitu přímé přepravní trasy pro zemní plyn dodávaný z Ruska do Německa, která nyní dosahuje 55 miliard metrů krychlových ročně. Vrcholní představitelé USA opakované zdůrazňují, že dokončení plynovodu by vedlo k navýšení závislosti Evropy na Rusku.

V minulém týdnu tak americký ministr zahraničí Antony Blinken znovu vyzval všechny společnosti, které se na realizaci projektu účastní, k zastavení všech prací. K tomuto apelu se nyní přidali Bob Menendez, předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy, a Jeanne Shaheenová, jež stojí v čele podvýboru senátu pro Evropu.

„Tento plynovod musí být zastaven a Vaše vůdcovství je nezbytné pro dosažení jeho konce,“ uvedli senátoři podle agentury Reuters v dopise adresovaném ministru Blinkenovi.

V současné době je plynovod dokončen ze zhruba 94 %, přičemž analytici podle agentury Reuters uvádí jako možný termín dokončení projektu období mezi letošním červnem a zářím.

„Naléhavě žádáme, aby úsilí na vytvoření silných sankčních balíčků proti Nord Stream 2 bylo urychleno, aby odpovídalo naléhavosti aktuální situace,“ dodali senátoři.

Komentáře

(26)

Jerry

2. duben 2021, 12:12

NSII by se měl z principu dokončit. Nevím proč do toho kecá někdo třetí, komu asi ujde potenciální zisk. Takhle zvýšíme závislost akorát na USA a budou nám diktovat kde co.

lUBOŠ dOČEKAL

6. červen 2021, 21:02

Ten třetí do toho kecá,protože za 1 potřebuje prodávat svůj plyn (údajně pětkrát dražší než ruský). 2 NS 2 obchází Ukrajinu,přítele USA nejvěrnějšího,takže pozbyde platby za tranzit a také již nebude moci plyn krást.

Omega

24. březen 2021, 13:46

Prostě evropa nebude nakupovat levný plyn z ruska, ale pouze svobodný plyn z USA, bude produkován firmami, které nám "náhodou vůbec nepatří" - říkali senátoři.

Jaroslav

25. březen 2021, 07:51

nedělejte z nás větší pitomce než jsme...je přeci na nás, jak se čeho zbavíme....nemusíme dovážet nic, pokud se tak rozhodneme. Zvyšovat závislosti nedává smysl. Je lepší kupovat uran jednou za pět let než budovat trubky přes půl světa...navíc je známé, že ze Sibiře, kde se těží suroviny Sibiř rozhodně není ta, která z toho profituje ale Kreml se svým dlouholetým nájemníkem a řinčení zbraněmi.

Lubodoc

25. březen 2021, 11:49

Kdopak asi řinčí zbraněmi po celým světě?Likviduje jednu zemi za druhou? A jen tak na okraj,Amíkům je lejno po tom,kde nakupujeme energie.A proč Amíci nakupují ropu od Rusů,Saudů a různě po světě.

St

24. březen 2021, 13:59

Tak doufám, že se to američanům nepodaří. Protože byla by to velice špatný zpráva jak pro Evropu, tak hlavně pro naše peněženky, protože pak by plyn mohl být podstatně dražší.

Jaroslav

25. březen 2021, 08:29

krize podněcuje představivost. Kupodivu tlak na cenu může rozjet energetický boom, nevídaných rozměrů.

Jádro, které jsem zmínil nepovažuju za dobrou technologii kvůli potřebě tlakového chlazení párou ale, kdyby se změnila technologie chlazení a využil se solný roztok, tak by vše bylo mnohem bezpečnější a Černobyl by už nešlo zopakovat a to by byla nejlepší zpráva

Emil

25. březen 2021, 08:51

Černobyl v tlakovodním reaktoru zopakovat nejde, pára na rozdíl od grafitu neutrony nemoderuje tak, aby se mohla udržet řetězová štěpná reakce, takže nemusíte mít obavu.

energetik II

24. březen 2021, 14:26

Takovéto jednání USA - "nesmrdí kolonialismem", to totiž je čirý kolonialismus. Ještě že v Evropě nemáme černé otroky, které bychom k nim mohli vyvážet na plantáže.Počítám, že by to vedle STOPKY pro NS II byl hned druhý požadavek v pořadí od nové US administrativy vůči plně podřízené Evropě. Doporučuji odvrátit se od USA a začít plně spolupracovat s Čínou. NATO zrušit, je už zbytečné.

Omega

24. březen 2021, 14:33

No ale zase ten vývoz na plantáže v USA.... to není tak špatný nápad. Stačí těm lodím změnit cílový přístav ....

St

24. březen 2021, 15:24

Jako nápad je to vynikající. Hned by se zabilo několik much jednou ranou :-)

JVr

24. březen 2021, 16:10

Nemá někdo představu jak si v USA představují že dojde ke zvýšení závislosti EU na Rusku? Dyť ten plyn přes NS2 jen nahradí jiný plyn tekoucí přes Ukrajinu a Polsko tedy plynu se bude brát z Ruska víceméně stejně.

Je pravda že cenově bude plyn přes NS2 schopen lépe konkurovat LNG, který by mohlo dovážet USA lodí, ale obecně to LNG dovážené lodí z USA popř. obalsti perského zálivu není běžně schopné konkurovat plynu z Ruska i za současných podmínek nebo snad ano?

JJ

25. březen 2021, 14:15

Je to jen o penězích - kdo vydělá. USA first!!

Richard Vacek

24. březen 2021, 16:59

Evropa by se měla co nejrychleji zbavit amerických vojáků na svém území, neboť nastává doba, kdy přechází úloha světové jedničky z USA na Čínu a Amerika by mohla provádět různé nepředloženosti.

Jaroslav

25. březen 2021, 07:45

váš komentář nedává žádný smysl. S Amerikou jsme spojeni v bezpečnostní dohodě NATO, takže vyklízení pozic rozhodně nebude jen tak v několika desetiletích na stole

Jan Malý

25. březen 2021, 08:16

Kdy a kdo toto spojenectví posvětil? Zeptal se někdo obyčejných lidí? Takže: klasicky O nás bez nás

Tady jde pouze o ekonomické zájmy USA a omezení Ruska v Evropě a diktaturu USA

Richard vacek

25. březen 2021, 08:23

Když USA vyhrožovaly Turecku (které je rovněž v NATO) sankcemi kvůli nákupu ruských zbraní, tak Turci pohrozili zavřením americké vojenské základny.

Skončilo to tak, že Turci ruský systém nakoupili, sankce byly symbolické a US základna zůstala.

Kuk

24. březen 2021, 17:32

Jak kdyby nestačil émerické covid, ještě plyn.

maku

24. březen 2021, 21:00

Já jsem pro zastavení prací!!! A také pro přerušení všech dodávek plynu, ropy, atd. od Rusů!!! My to nepotřebujeme!

Dag

25. březen 2021, 05:21

Ale naopak, my to potřebujeme! Co nepotřebujeme je, aby ušáci zasahovali do něčeho, po čem jim nic není.

Jaroslav

25. březen 2021, 07:42

ono jim po tom právě je...

St

25. březen 2021, 07:37

Pane maku, ne že by něco takového nebylo teoreticky možné, ale bylo by to velmi drahé. Myslíte, že lidé by byli nadšeni pokud by měli mnohem více platit za pohonné hmoty, EE a další komodity?

Proč si myslíte, že nepotřebujeme ruské suroviny?

Stanislav

25. březen 2021, 10:22

Jasne ze to nepotrebujeme,do plynovejcht trubek budeme poustet metan kterej sami vyprodukujeme a to tim spusobem ze si dame k zadku trubku s nastavcem a budeme prdet a pak nase manzelky budou moc uvarit hrachovku a cocku s vejcem aby se vesele prdelo dal a nakonec Rusaci utrou a Cesko bude nezavisle na dodavce ruskeho plynu. .

Jaroslav

25. březen 2021, 07:40

považuji za vhodné, aby se tak stalo. Ono uvalovat na Rusko sankce a v klidu s nimi navyšovat závislost nedává žádný relevantní smysl. Stejně tak jako Rusku odebíráním surovin legalizovat vojenské schopnosti a brečet nad Krymem. Dělat geopolitiku nejde pokrytecky což unie ráda přehlíží. Jak se říká, na vrh huj a ve spod fuj

Janek

25. březen 2021, 08:58

Když je to levnější a ekologičtějši tak musíme toho využít i kdyby to bylo z Koreje.

markusaurelius

25. březen 2021, 17:53

Brutální rasistický americký režim nemá co kecat do evropských záležitostí není to jejich věc.. radši at se amerika stará o svého staříka bidena at si nesplete tlačítko na telefonu s tlačítkem od jaderných zbraní .....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.