Domů
Energetika v zahraničí
Američtí senátoři představili návrh zákona na sankce za Nord Stream 2

Američtí senátoři představili návrh zákona na sankce za Nord Stream 2

Americký republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová v úterý představili návrh zákona, který zavádí sankce vůči společnostem a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informoval o tom portál The Hill. Spojené státy projekt ropovodu dlouhodobě kritizují.

„Nord Stream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a národní bezpečnost Ameriky,“ uvedl Cruz.

„Spojené státy zkrátka nemohou dovolit Rusku ovládnout energetickou budoucnost Evropy,“ dodal.

Shaheenová konstatovala, že Německo je sice modelovým příkladem amerického spojence, ale ruský prezident Vladimir Putin se vidinou levného plynu snaží získat monopol na energetické dodávky do Evropy, a tak situaci na kontinentu destabilizovat.

„Spojené státy nemohou stát nečinně, zatímco Kreml buduje trojského koně,“ řekla.

Ilustrační foto

Pokud návrh obou senátorů Kongres USA schválí, bude to znamenat sankce pro plavidla a společnosti podílející se na budování plynovodu a také odmítnutí vstupu do USA představitelům těchto firem.

Americký prezident Donald Trump opakovaně varoval, že Nord Stream 2 učiní Německo zcela závislým na ruské energii. Washington se rovněž obává, že projekt připraví Ukrajinu o důležité příjmy z tranzitu plynu, a tvrdí, že Moskva projekt využívá k rozdělení Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Loudil
15. květen 2019, 09:39

Musím se skutečně jen smát. Plyn tekoucí z Ruska do Německa prý : "Ohrozí národní bezpečnost Ameriky" a nebo , že Ukrajina přijde o -"vytoužené tranzitní poplatky." USA si tak osobují právo rozhodovat, kdo a kudy bude na Zeměkouli vést trasy svých plynovodů, kdo komu co bude dodávat a kdo od koho co bude kupovat a tím také určovat jednomu státu, aby platit poplatky druhému státu. Mám pocit, že se vracíme do nějakého 18 století do časů koloniální éry, kde koloniální velmoci jednaly s jinými státy jako s nesvéprávnými, plně podřízenými lokalitami. Je to stejné jako s iránskou ropou. Roku 2015 podepsaly hlavní světové velmoci s Iránem atomovou dohodu a následně uvolnily své sankce. Nyní Trump jednostranně z dohody vystoupil a chce nutit všechny ostatní aktéry dohody, aby to udělali také a aby znovu na Irán uvalily sankce. Pro mne, neuvěřitelné jednání.

peta
12. listopad 2021, 10:01

Proč je rozvrácená Syrie Asad nechtěl potrubí ropy přes Syrii ropovod takže státy které odmítnul financovaly destabilizaci Syrie kde končí politika tam rozhodují peníze,.A za druhé kdo prodává ropu nebo plyn tak si snad muže určit kterým tranzitem tyto suroviny ke koncovému zákazníkovi bude posílat.Rusko pořád řešilo kde na trase přes Ukrajinu se část plynu ztratil tedy lidově kdo ho ukradl že je to nebeví řešit to snad musí pochopit každý,V tomto případě to s politikou nemá moc společného.Když budu sousedovi dělat svinstvo tak mě to oplatí s tím musí každý počítat.

Stan
15. květen 2019, 11:40

American first.................only

markusaurelius
15. květen 2019, 21:50

Je až trapné poslouchat každodenní bečení toho emerického narcisa a jeho tlupy ohledně nord stream 2 , je potřeba aby evropa nebyla závislá na těchto nebezpečných lidech...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se