Bloomberg: Indická vláda zvažuje zavedení dovozních cel na solární panely

DomůEnergetika v zahraničíBloomberg: Indická vláda zvažuje zavedení dovozních cel na solární panely

Indická vláda zvažuje podle informací z řad jejích představitelů zavedení 7,5% cla na importované fotovoltaické panely.  Zavedení cel by mohlo ohrozit ambiciózní plán tamního premiéra na dosažení 100 GW výkonu v solárních elektrárnách do roku 2022. Indie je v současné době největším dovozcem panelů z Číny.

Snaha o zavedení cel na dovoz solárních panelů je jedním z kroků, kterými chce indická vláda podpořit domácí výrobu, která čelí levnému dovozu ze sousední Číny. Importované panely, na které se nyní žádné clo nevztahuje, by však podle zdrojů z řad indické vlády oslovených agenturou Bloomberg mohly být reklasifikovány jako motory, na které se cla vztahují.

Indické ministerstvo financí nyní posuzuje žádost tamního ministra pro obnovitelné zdroje, aby se clo v případě jeho zavedení nevztahovalo na projekty z již proběhlých aukcí.

„Výrobci elektřiny nemusí okamžitě propadat panice, ale stále budou nervózní, dokud neobdrží oznámení od ministerstva financí o osvobození již vydražených projektů od dovozního cla,“ uvedl Shantanu Jaiswal, vedoucí BNEF India research.

Na nárůstu nabízených cen pro výrobu elektrické energie v aukcích z rekordně nízkých hodnot se podle BNEF podepsaly již rostoucí ceny fotovoltaických modulů na světových trzích. Indie je největším dovozcem fotovoltaických panelů a dalších komponentů pro solární elektrárny z Číny – během prvních tří čtvrtletí roku 2017 v Indii skončila přibližně třetina z celkového vývozu Číny o hodnotě 8 miliard dolarů. Zavedení importních cel by tak zřejmě znamenalo další zdražení.

Několik projektů solárních elektráren se podle BNEF v loňském roce potýkalo se zpožděním a růstem nákladů poté, co indičtí celníci zablokovali více než 900 kontejnerů s fotovoltaickými panely na více než měsíc s tím, že požadují vyšší dovozní cla.