Domů
Energetika v zahraničí
Britské uhlí s rostoucími cenami plynu opět ožívá
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Britské uhlí s rostoucími cenami plynu opět ožívá

Vysoké ceny zemního plynu pro nadcházející zimu a nižší zásoby plynu v evropských zásobních nahrávají britským uhelným elektrárnám, které by tak během příští zimy mohly upevnit svou pozici. Přestože většinu výroby elektrické energie ve Velké Británii zajišťují plynové elektrárny, růst zimních cen plynu na desetiletá maxima je velkou ranou pro ekonomiku jejich provozu.

Prudký růst cen energetických komodit a obavy ohledně zajištění dodávek v průběhu nadcházející zimy podpořily během letošního léta růst cen zemního plynu. Rostoucí náklady na palivo tak snižují ziskovost plynových elektráren, naopak vyšší ceny elektrické energie nahrávají uhelným elektrárnám.

Jednou z možností porovnání ziskovosti těchto zdrojů jsou ukazatele Clean spark spread (CSS) a Clean dark spread (CDS). CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Obdobný ukazatel CSS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující zemní plyn, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Tyto ukazatele nicméně nezahrnují investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele.

Nárůst cen zemního plynu tak způsobil, že CDS britských uhelných elektráren pro příští zimu se podle serveru ICIS dostal nad marži plynových elektráren. Vzhledem k nárůstu ziskovosti by tak zbývající britské uhelné elektrárny o celkovém výkonu 11 GW měly hrát na britském energetickém trhu větší roli.

Vývoj ziskovosti britských uhelných a plynových elektráren pro zimu 2018 a první čtvrtletí 2019 během letošního léta. Zdroj: ICIS

„Clean dark spread pro první čtvrtletí 2019 ukazuje růstový trend pro začátek nového roku. Toto vychází z potenciálu možnosti výrazného vyčerpání zásob, jelikož kontinent vstupuje do chladnější obchodní periody s podprůměrnou úrovní zásob,“ říká Serge Mazodila, vedoucí tradingu u konzultační společnosti Monarch Partnership.

Podle dalšího tradera by nižší dostupnost výkonu jaderných elektráren a vyšší vývoz zemního plynu do kontinentální Evropy mohly nahrávat ziskovosti uhelných elektráren již na začátku října. V posledních letech byla ziskovost britských uhelných elektráren velmi nízká, a tyto zdroje se tak dostávaly k výrobě elektřiny obvykle pouze v době horší situace na britském trhu s plynem.

Britskému uhlí se letos blýská na lepší časy

V minulém roce dosáhl CSS britských plynových elektráren pro zimu více než 6,5 liber na MWh, zatímco CDS pro uhelné elektrárny se v průběhu většiny léta pohyboval v záporných hodnotách. Ekonomika provozu uhelných elektráren se nezlepšila ani v případě letošního prvního čtvrtletí, kdy CSS byl na konci roku 2017 o 5,37 liber vyšší než CDS.

Během loňské zimy se tak uhelné elektrárny v Británii podílely na výrobě elektrické energie 10 %, tedy v průměru dodávaly výkon 3,6 GW. S rostoucí ziskovostí těchto zdrojů však lze očekávat, že během nadcházející zimy budou hrát významnější roli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
12. září 2018, 10:53

A nesmí se zapomínat, že se může začít přihazovat uhlí i do těch britských elektráren, které byly předělány na dřevo z druhé strany planety. Takže asi tak k jeho rychlému konci. Globálně levný plyn byla jen iluze.

Vláďa
12. září 2018, 11:21

To je spalování dřeva a uhlí stejné?

Petr
12. září 2018, 11:33

Jo představte si, že uhlí je pouze velmi staré dřevo a další nižší rostliny.

Vláďa
12. září 2018, 11:44

Nemáte o spalování žádnou představu. Uhlí potřebuje úplně jiné podmínky než dřevo.

frank
12. září 2018, 13:16

skutečnost je taková, že kotle a proces spalování v nich je ve skutečnosti vždy "naladěn" na konkrétní palivo a k tomu je v zásadě upraven i systém " podávání" paliva do kotle a odchod popela. Ano je možné do několika tun biomasy přihodit pár lopat uhlí bez toho, aby se něco stalo, ale pokus o volné míchání různých paliv by v krátké době vedl degradaci celého systému a mnohaměsíčním výpadkům z provozu...

Petr
12. září 2018, 19:48

Jasně, v hodonínské elektrárně bylo dokonce spalování uhlí a dřeva tak složité, že si museli najmou zahraniční pracovníky z Rumunska na čištění záchodů :)

Vláďa
13. září 2018, 06:22

Petře pracovníci z Rumunska v Hodoníně prováděli izolatérské práce. Uhlí vstupuje do kotle jako prach po velmi jemném mletí nebo jako hruboprach do fluidního kotle. Dřevo se nedá rozemlít jako uhlí a proto se používá pouze jako štěpka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se