Vysoké ceny zemního plynu pro nadcházející zimu a nižší zásoby plynu v evropských zásobních nahrávají britským uhelným elektrárnám, které by tak během příští zimy mohly upevnit svou pozici. Přestože většinu výroby elektrické energie ve Velké Británii zajišťují plynové elektrárny, růst zimních cen plynu na desetiletá maxima je velkou ranou pro ekonomiku jejich provozu.

Prudký růst cen energetických komodit a obavy ohledně zajištění dodávek v průběhu nadcházející zimy podpořily během letošního léta růst cen zemního plynu. Rostoucí náklady na palivo tak snižují ziskovost plynových elektráren, naopak vyšší ceny elektrické energie nahrávají uhelným elektrárnám.

Jednou z možností porovnání ziskovosti těchto zdrojů jsou ukazatele Clean spark spread (CSS) a Clean dark spread (CDS). CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Obdobný ukazatel CSS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující zemní plyn, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Tyto ukazatele nicméně nezahrnují investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele.

Nárůst cen zemního plynu tak způsobil, že CDS britských uhelných elektráren pro příští zimu se podle serveru ICIS dostal nad marži plynových elektráren. Vzhledem k nárůstu ziskovosti by tak zbývající britské uhelné elektrárny o celkovém výkonu 11 GW měly hrát na britském energetickém trhu větší roli.

Vývoj ziskovosti britských uhelných a plynových elektráren pro zimu 2018 a první čtvrtletí 2019 během letošního léta. Zdroj: ICIS
Vývoj ziskovosti britských uhelných a plynových elektráren pro zimu 2018 a první čtvrtletí 2019 během letošního léta. Zdroj: ICIS

„Clean dark spread pro první čtvrtletí 2019 ukazuje růstový trend pro začátek nového roku. Toto vychází z potenciálu možnosti výrazného vyčerpání zásob, jelikož kontinent vstupuje do chladnější obchodní periody s podprůměrnou úrovní zásob,“ říká Serge Mazodila, vedoucí tradingu u konzultační společnosti Monarch Partnership.

Podle dalšího tradera by nižší dostupnost výkonu jaderných elektráren a vyšší vývoz zemního plynu do kontinentální Evropy mohly nahrávat ziskovosti uhelných elektráren již na začátku října. V posledních letech byla ziskovost britských uhelných elektráren velmi nízká, a tyto zdroje se tak dostávaly k výrobě elektřiny obvykle pouze v době horší situace na britském trhu s plynem.

Britskému uhlí se letos blýská na lepší časy

V minulém roce dosáhl CSS britských plynových elektráren pro zimu více než 6,5 liber na MWh, zatímco CDS pro uhelné elektrárny se v průběhu většiny léta pohyboval v záporných hodnotách. Ekonomika provozu uhelných elektráren se nezlepšila ani v případě letošního prvního čtvrtletí, kdy CSS byl na konci roku 2017 o 5,37 liber vyšší než CDS.

Během loňské zimy se tak uhelné elektrárny v Británii podílely na výrobě elektrické energie 10 %, tedy v průměru dodávaly výkon 3,6 GW. S rostoucí ziskovostí těchto zdrojů však lze očekávat, že během nadcházející zimy budou hrát významnější roli.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *