Domů
Energetika v zahraničí
Bulharsko bude brát zkapalněný plyn z USA za nižší cenu, než platilo Gazpromu

Bulharsko bude brát zkapalněný plyn z USA za nižší cenu, než platilo Gazpromu

Bulharsko bude od června odebírat zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států, a to za cenu nižší, než jakou platilo ruskému dodavateli, firmě Gazprom. S odvoláním na dnešní oznámení bulharské vlády o tom informovala agentura Reuters. Ruský plynárenský gigant na konci dubna zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska.

O dodávkách LNG se na schůzce ve Washingtonu domluvili bulharský premiér Kiril Petkov a viceprezidentka USA Kamala Harrisová. „Od června byly dohodnuty dodávky zkapalněného zemního plynu do Bulharska za nižší ceny, než jsou ceny Gazpromu,“ uvedla v prohlášení bez bližších podrobností bulharská vláda.

Gazprom přerušil dodávky plynu do Bulharska a Polska 27. dubna. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Bulharsko spotřebuje ročně zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Před zastavením dodávek od Gazpromu pocházelo 90 procent suroviny z Ruska.

Bulharsko také jedná o zvýšení dodávek plynu s Ázerbájdžánem a snaží se dohodnout na dodávkách LNG prostřednictvím terminálů v Řecku a Turecku. Vyzvalo také k tomu, aby unijní země nakupovaly plyn společně.

Možnost společných nákupů suroviny, do kterých se členské země budou moci dobrovolně zapojit, navrhla v březnu Evropská komise (EK). Cílem opatření je snížit cenu plynu a posílit vyjednávací pozici unijních států.

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová minulý týden po jednání ministrů energetiky zemí unie řekla, že sedmadvacítka hodlá i nadále za ruský plyn platit podle dosavadních smluv v eurech či dolarech. Kreml vyžaduje platbu za surovinu v rublech. Nařízení začne platit koncem měsíce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Stehlik
11. květen 2022, 15:07

Tak to by nám ho mohli přepostat . Aspoň by nám klesla pětinásobně cena :-)

Maly Jarda
11. květen 2022, 16:17

Zajimavý článek , takový trochu propagandistický

.. ti co se snaží vytvářet dojem že ruský plyn jde nahradit americkým zapomněli napsat kolik že toho plynu Američané Bulharům dodají

miro novak
11. květen 2022, 16:25

ja ako fanda USA verim, ze poslu Bulharsku najmej 2 z 3 miliard kubikov.

Richard Vacek
11. květen 2022, 16:31

Tak to má být. Příští rok pojede na levný americký LNG celá EU a my se můžeme těšit, že platby za energie poklesnou.

Jan Stehlik
11. květen 2022, 19:05

Ech ? A kdo to zaplatí ? Američané to nemužou dlouhodobě dotovat . Zkapalnování , zaplacení infrastruktury (lodě , terminály) , a pak zase ohřátí plynu stojí pěknou pálku . Ale chápu že plyn od rusa je fuj a tedy na burze jsou absurdní ceny (burza nefunguje když tam nikdo nedá plyn) . Pak jakoby se zdá ten zkapalněný levnější než burzovní . Jenže tu cenu nám tlačí naši papaláši :-( A korporace si mastí kapsy.

Maly Jarda
11. květen 2022, 19:30

Infrastruktura ani lodní kapacity na něco takového prostě neexistují .. tvrdit něco takového je nenormální

Richard Vacek
12. květen 2022, 15:43

To je skvělé. Evropa potřebuje levné suroviny, protože jinak nebude ostatním zemím konkurenceschopná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se