Domů
Energetika v zahraničí
Chile chce zavírat uhelné elektrárny, nahradit je mají obnovitelné zdroje
hard coal power plant

Chile chce zavírat uhelné elektrárny, nahradit je mají obnovitelné zdroje

Chile uzavřelo dohodu s největšími výrobci elektřiny o postupném uzavírání uhelných zdrojů. Dohoda se týká uhelných elektráren, které nemají instalované pokročilé technologie pro snížení vypouštěných emisí do atmosféry.

Nejen Evropská Unie, ale i vyspělé státy v Jižní Americe reagují na klimatické změny a snaží se svůj energetický mix více diverzifikovat a snížit svou uhlíkovou stopu. Státem, který má největší podíl vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, je Kostarika, která již několik let produkuje téměř 100 % své elektřiny z OZE, a to především díky vodním zdrojům.

Nyní přichází s dalším výrazným krokem i Chile. To se dohodlo s asociací výrobců elektřiny, která je tvořena největšími hráči na trhu, společnostmi AES Gener, Colbun, Enel a Engie, na postupném uzavírání těch uhelných zdrojů, které nesplňují emisní limity a o tom, že nebudou stavěny nové zdroje, které by limity překračovaly.

V současné době se uhelné zdroje podílí na tamějším energetickém mixu téměř 40 %. Do roku 2030 se počítá s tím, že by podíl solární energie mohl stoupnout na 30 % a zároveň s tím podíl fosilních zdrojů klesnout na 25 %. Ovšem již v současnosti země čelí prudkému rozvoji OZE, na který nejsou připraveny přenosové sítě.

„Díky významnému snížení cen a masivnímu rozvoji technologií v oblasti obnovitelných zdrojů, které se zapojily do naší sítě, bude docházet stále k většímu rozvoji OZE a fosilní paliva ustoupí z pozice nejdůležitějšího zdroje energie.“ z prohlášení chilské vlády

Aukce mají navýšit podíl OZE až na 70 %

Chile má velmi ambiciózní energetickou politiku a jejich státní energetická koncepce je podrobně popsána v dokumentu Energia 2050. V tomto dokumentu se lze dočíst, že jedním z cílů je do roku 2035 mít podíl OZE alespoň 60 % a do roku 2050 minimálně 70 %.

Země v posledních letech postupuje podle vytyčených milníků a masivně podporuje výstavbu nových zdrojů OZE pomocí aukcí. Díky tomuto systému a faktu, že míra osvitu patří k největšímu na světě, byla již před rokem vysoutěžena nejnižší cena elektřiny ze solárních zdrojů.

Štítky:OZEuhlíChile

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.