Domů
Energetika v zahraničí
Čína chce efektivněji využívat své obnovitelné zdroje

Čína chce efektivněji využívat své obnovitelné zdroje

Národní energetická správa Čínské lidové republiky (NEA) v pondělí uvedla, že do roku 2020, tedy do tří let, sníží omezování výroby elektřiny v tamních obnovitelných zdrojích. Čína v posledních letech rozvíjí obnovitelnou energetiku rychlým tempem, nedostatečná přenosová infrastruktura nicméně neumožňuje zdroje využívat optimálně.

Možná výroba elektrické energie pomocí technologií OZE, konkrétně větrnými, solárními a vodními elektrárnami často přijde na zmar, protože v zemi chybí dostatečná přenosová infrastruktura, která by umožnila energii přenést do oblastí s vysokou poptávkou po elektřině. Tento problém je velmi signifikantní zejména v severozápadní části země a region trápí dlouhodobě.

NEA ve svém prohlášení uvedla, že míra využití vodních elektráren v jihozápadních provinciích Yunnan Sichian by do konce roku měla dosáhnout přibližně 90 %. Očekává se, že míra omezování výroby větrných parků v severozápadních provinciích Gans a Xinjiang v letošním roce klesne přibližně na 30 %, na severovýchodě na 20 %. V oblasti fotovoltaických elektráren by se omezování výroby v těchto provinciích mělo letos pohybovat okolo 20 %, v provinciích Shaanxi a Qinghai 10 %.

Podíl nefosilních zdrojů na celkové spotřebě energie v Číně má nadále růst

Čína se zavázala, že do roku 2020 zvýší podíl elektřiny z OZE a nefosilních elektráren na celkové spotřebě energie v zemi na 15 %, do roku 2030 následně na 20 %. Rovněž přislíbila podporu trhu s elektrickou energií a zvýšení přenosové kapacity napříč provinciemi a to tak, aby byl zvýšen podíl OZE a snížen podíl elektřiny vyrobené z uhlí. Výkon uhelných zdrojů má dle NEA do roku 2020 dosahovat maximálně 1100 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se