Domů
Energetika v zahraničí
Francie, Německo či EU pomohou Ukrajině přečkat zimu, ujistily na konferenci
Dies werde umso dringlicher, wenn das Atomkraftwerk Grafenrheinfeld im Mai dieses Jahres abgeschaltet wird. Deshalb habe Tennet unmittelbar nach dem Erteilen des Genehmigung für die 380-kV-Leitung mit den Bauarbeiten an der Trasse zwischen der bayerisch-thüringischen Landesgrenze und Redwitz an der Rodach begonnen. Die knapp 31 Kilometer lange Leitung mit ihren insgesamt 83 Masten kostet rund 48 Millionen Euro. Sie soll Ende 2015 in Betrieb gehen. Das sei ein sportlicher Zeitplan, aber machbar, so der Tennet-Geschäftsführer. Gleichzeitig wird das neue Trägersystem zwischen Dörfles-Esbach im Kreis Coburg und Redwitz 110-kV-Leiterseile aufnehmen. Damit wird eine alte Stromleitung überflüssig. Sie wird abgebaut, 79 Gittermasten verschwinden aus der Landschaft.

Francie, Německo či EU pomohou Ukrajině přečkat zimu, ujistily na konferenci

Paříž 13. prosince (zvláštní zpravodajka ČTK) – Emmanuel Macron dnes na úvod konference na podporu Ukrajiny v Paříži ujistil, že mezinárodní společenství zemi napadené Ruskem pomůže překonat zimu. Ruské počínání označil francouzský prezident za zbabělé. Pokud má Ukrajina úspěšně přečkat zimu, je klíčová humanitární pomoc a zajištění dostatku energetického vybavení, uvedl na konferenci český premiér Petr Fiala. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se připojil na dálku, prohlásil, že země potřebuje naléhavou pomoc ve výši nejméně 800 milionů eur (téměř 19,5 miliardy korun).

Macron dnes podle agentury AFP zdůraznil vůli mezinárodního společenství pomoci Ukrajině „odolat během této zimy“, kdy země čelí zbabělému počínání Ruska, jehož cílem je uvrhnout Ukrajince do „tmy a chladu“. Rusko se podle něj „pokouší šířit teror mezi obyvateli“ Ukrajiny útoky na civilní infrastrukturu. Ty jsou podle Macrona válečnými zločiny. Kreml útočí na civilní infrastrukturu, protože jeho vojáci utrpěli porážky na bojišti, řekl Macron. Cílem je podle něj i ochrana okupované Záporožské jaderné elektrárny.

„Protože Ukrajina má navrch na bojišti, Rusko, jehož vojenská slabost se ukázala, si osvojilo cynickou strategii, která cílí na civilní infrastrukturu, aby dostalo Ukrajinu do kolen,“ řekl Macron v úvodním projevu.

„Na každé vítězství vaší země na bojišti Rusko zbaběle reaguje bombardováním elektrické, plynové nebo vodní infrastruktury nezbytné pro to, aby lidé přežili tuto zimu,“ řekl Macron. Francouzský prezident oznámil, že jeho země Ukrajině poskytne dalších 63 dieselgenerátorů ke stovce, které dodala už v listopadu. Francouzská pomoc letos dosáhne objemu 200 milionů eur (téměř 4,9 miliardy korun), řekl Macron, který oznámil dodatečnou pomoc ve výši 48,5 milionu eur.

Také Německo dnes ohlásilo dodatečnou zimní pomoc Ukrajině ve výši 50 milionů eur k dříve slíbeným 160 milionům eur. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že EU pošle Ukrajině 30 milionů LED žárovek. Na jejich zakoupení EU poskytne 30 milionů eur. „Když s našimi partnery dodáme 50 milionů těchto žárovek, ušetříme jeden gigawatt, což je roční výkon jaderné elektrárny,“ řekla.

Podle Zelenského Ukrajina potřebuje naléhavou pomoc ve výši nejméně 800 milionů eur (téměř 19,5 miliardy korun), aby se vyrovnala s ruským „energetickým terorismem a aby Ukrajinci přečkali zimu. „Je to hodně, ale je to menší cena než cena za blackout,“ řekl ukrajinský prezident.

Téměř padesátka států a přes 20 mezinárodních organizací chce reagovat mimo jiné na skutečnost, že miliony Ukrajinců jsou aktuálně bez elektřiny a dalších energií. Pomoc se má zaměřit na dodávky energií, vody, potravin i na dopravu a zdravotnictví. Očekává se, že účastníci dárcovské konference přislíbí pomoc v hodnotě mnoha desítek milionů dolarů. Podle ukrajinského prezidenta Zelenského jeho země potřebuje generátory na výrobu elektřiny stejně naléhavě jako obrněná vozidla nebo neprůstřelné vesty pro své vojáky. „Tisíce firem a sociálních služeb stále fungují díky generátorům. Nemocnice fungují díky generátorům. Díky za tyto generátory, byly zachráněny stovky tisíc pracovních míst,“ řekl v dnešním poslovu Zelenskyj, jehož manželka Olena se konference účastní osobně.

„Pokud má Ukrajina přečkat zimu a pokud chceme zabránit nové migrační vlně, musíme se soustředit na humanitární pomoc. Rusko se v tuto chvíli usilovně snaží o to, aby Ukrajinu uvrhlo do nekonečné mrazivé tmy, ale to mu prostě nesmíme dovolit,“ prohlásil dnes v projevu na konferenci Fiala.

Podle premiéra je zásadní zajistit Ukrajině dostatek energetického vybavení.

ČR podle něj právě teď dodává mimo jiné dvě jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v Charkovské oblasti, deset dieselových generátorů pro nemocnice a vodárenské společnosti v Kyjevské, Dněpropetrovské a Lvovské oblasti a 500 topných těles pro osobní potřebu – vše v hodnotě dvou milionů eur (přes 48 milionů Kč). Česko kromě toho pomáhá také s lékařským vybavením a přístřeším, dodává například zateplené ubytovací kontejnery na západní a střední Ukrajinu.

Fiala zdůraznil, že je rovněž třeba soustředit se na dlouhodobé plány obnovy Ukrajiny. „A to včetně hmatatelné perspektivy členství v EU, kterou bychom Ukrajině neměli upírat,“ uvedl a dodal, že je třeba vyhodnotit pokrok v tomto ohledu. „Výsledky, které jsem měl možnost vidět při své poslední návštěvě Kyjeva, byly působivé,“ prohlásil.

S klesajícími teplotami je potřeba pomoci Ukrajině stále větší a naléhavější. Opakující se vlny ruských vzdušných útoků podle Kyjeva od října zničily zhruba polovinu ukrajinské energetické infrastruktury. Jedním z ruských cílů je podle Ukrajiny vyvolat novou uprchlickou vlnu v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan
14. prosinec 2022, 08:20

kolik peněz už se do ukrajiny nalilo? počítá to někdo? kde ty peníze končí? jsou tam vůbec k něčemu?

Michal K.
14. prosinec 2022, 09:49

viac vam povie, ked si nastudujete termin "pracka penazi"

Láďa
14. prosinec 2022, 10:20

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak já vidím že od doby co Ukrajina dostává pomoc tak rusy vytlačuje zpět a Rusku jak je vidět na vás se daří jen v propagandě.
.

Michal K.
14. prosinec 2022, 11:11

neviem, ci je to reakcia na mna. ja som o Rusku nic nepisal.

A co sa tyka pomoci Ukrajine, tak tu od EU dostava od 2014

Medvedzig
15. prosinec 2022, 10:00

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Zatial tymi raketometmi ,ktore CR dodala Ukronacisickemu rezimu ,ostreluje civilistov ako dnes rano v meste Donetsk ....
.

Ivan Švančara
14. prosinec 2022, 09:31

prostemu ludu su tie peniaze k nicomu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516