Horké počasí sužuje i Spojené státy. V Texasu padl rekord zatížení sítě, hned dvakrát

DomůEnergetika v zahraničíHorké počasí sužuje i Spojené státy. V Texasu padl rekord zatížení sítě, hned dvakrát

Vysoké letní teploty, které v posledních týdnech trápí nejen Českou republiku, se nevyhnuly ani Spojeným státům americkým. Na rozdíl od většiny Evropy, kde poptávka po elektřině dosahuje nejvyšších hodnot obvykle v zimě, ve Spojených Státech masivní využívání klimatizací způsobuje růst spotřeby elektřiny právě v létě. V polovině minulého měsíce tak v přenosové soustavě amerického státu Texas padl nový rekord spotřeby elektřiny, a to hned dva dny za sebou.

Přibližně v polovině minulého měsíce, konkrétně 18. 7., padl v síti provozované společností ERCOT (Electricity Reliability Council of Texas) nový rekord hodinového zatížení. Mezi 16. a 17. hodinou se zatížení sítě, která rozvádí elektrickou energii pro většinu odběratelů ve státě Texas, vyšplhalo na hodnotu 72 192 MW, čímž byl překonán rekord ze srpna 2016 (71 110 MW). Nový rekord nicméně dlouho v platnosti nevydržel, jelikož hned následující den zatížení sítě mezi 17. a 18. hodinou dosáhlo 73 259 MW.

Srovnání zatížení přenosové soustavy amerického státu Texas v roce 2017 a 2018. Zdroj: EIA

Provozovatel texaské sítě předpokládal překonání původního rekordu již ve svém sezónním výhledu pro letošní léto, nicméně o něco málo nižší hodnotu. Zatímco podle výhledu společnosti ERCOT měl být dva roky starý rekord překonán o zhruba 1600 MW, rekordní zatížení 19. července bylo o více než 2100 MW vyšší než v roce 2016. Špičkové zatížení by mělo stabilně růst i v nadcházejících letech, přičemž v roce 2023 ERCOT očekává hodnotu až 80 431 MW. S rostoucím špičkovým zatížením má klesat i výkonová rezerva – zatímco v současné době se pohybuje okolo 11 %, v roce 2023 má klesnout na 8,9 %.

„ERCOT a účastníci trhu, se kterými spolupracujeme, se zaměřují na výkonnost systému během tohoto léta. Rostoucí ekonomika a uzavírání zdrojů omezí rezervy dostupné během špičkových letních dní,“ uvedl letos v dubnu Bill Magness, prezident a výkonný ředitel společnosti ERCOT.

Rekordně vysoké zatížení sítě se projevuje i výrazným nárůstem cen elektrické energie. Zatímco některé státy a země se snaží zajistit výkonovou rezervu za pomoci kapacitních mechanismů, společnost ERCOT neprovozuje centralizovaný kapacitní trh, ale namísto toho využívá mechanismy pro regulaci stropu velkoobchodních cen během hodin, ve kterých se výkonová rezerva blíží kriticky nízké úrovni. V období nadprůměrně vysokých cen ERCOT rovněž využívá nástroj DSR (demand side response), kterým motivuje odběratele elektrické energie ke snížení jejich spotřeby za finanční kompenzaci.

V závislosti na zatížení sítě tak velkoobchodní ceny elektřiny mohou vzrůst až do cenového stropu, který společnost ERCOT v roce 2015 zvýšila na 9000 USD/MWh. Tohoto stropu bylo vůbec poprvé dosaženo letos v lednu, kdy zatíženo soustavy vzrostlo na vyšší než předpokládané hodnoty, a naopak výroba větrných elektráren byla nižší oproti původnímu očekávání.

Ceny na denním trhu pro dny s rekordně vysokou spotřebou se tak v některých hodinách přiblížily až k 2000 USD/MWh. Na vnitrodenním trhu ceny během 18. července, kdy byl poprvé překonán rekord, přesáhly 2100 USD/MWh, následující den, kdy byl rekord překonán znovu, ceny dosáhly bezmála 1900 USD/MWh.

Ceny elektrické energie na denním i vnitrodenním trhu v Texasu se v druhé polovině července v některých hodinách přiblížily hodnotě 2000 dolarů za MWh. Zdroj: EIA

Vlna veder trápí soustavy i v Evropě

Přestože v Evropě není využívání klimatizací tak rozšířené jako ve Spojených státech, rostoucí teploty se stále projevují vyšší spotřebou elektrické energie. Provozovatel přenosové soustavy v sousedním Polsku tak zaznamenal během úterý 31.7. v 13:15 historicky nejvyšší hodnotu letního zatížení.

Hodnota nového polského letního maxima je 23 521 MW. Teplé počasí rovněž negativně ovlivňuje výrobu takřka všech typů elektráren, což komplikuje řízení soustavy. V Polsku tak musely být aktivovány i zdroje z takzvané studené rezervy.