Domů
Energetika v zahraničí
ICIS: Spojené království bude i nadále dominovat v oblasti bateriové akumulace v Evropě
Zdroj: Vattenfall

ICIS: Spojené království bude i nadále dominovat v oblasti bateriové akumulace v Evropě

Spojené království navýší podle ICIS svůj podíl instalovaného výkonu bateriových úložišť na celkovém podílu těchto zařízení v zemích EU ze současných necelých 30 % na více než 35 % do roku 2030. Výhled ICIS vychází z databáze plánovaných projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a akumulace energie britského ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie. 

Spojené království si podle nedávno zveřejněné predikce zahraničního serveru ICIS udrží i nadále svou dominantní pozici mezi evropskými státy v oblasti bateriové akumulace energie.

ICIS uvedl, že z pohledu instalovaného výkonu bateriových úložišť bude podíl Spojeného království na evropském trhu v příštích deseti letech kolem 25 % s tím, že po roce 2028 dojde k jeho růstu až na úroveň 35 %.

Z dat zveřejňovaných britským ministerstvem podnikání, energetiky a průmyslové strategie vyplývá, že současný instalovaný výkon bateriových úložišť ve Spojeném království je zhruba 1,2 GW a že v různé fázi přípravy jsou projekty s výkonem přesahujícím 10 GW.

Výhled podílu instalovaného výkonu bateriových úložišť ve Spojeném království na celkovém instalovaném výkonu těchto zařízení v EU. Zdroj ICIS

Růst velkoobchodních cen elektřiny a jejich volatility

Podle ICIS bude hlavní hnací silou pro růst instalovaného výkonu bateriových úložišť ve Spojeném království růst velkoobchodních cen elektřiny a jejich volatility spojený s dekarbonizací energetiky.

„S tím, jak Spojené království dekarbonizuje svůj elektroenergetický mix pomocí rostoucího podílu obnovitelných zdrojů a uzavírání uhelných zdrojů, budou pravděpodobně mnohem častěji nastávat situace jako během vlny mrazů na počátku ledna 2021, kdy nízké teploty a nízká výroba elektřiny ve větrných zdrojích způsobily růst cen elektřiny na vnitrodenním trhu nad 1000 liber za MWh,“ uvedl ICIS.

ICIS očekává, že pokles výrobních kapacit ve Spojeném království mezi lety 2025 a 2030 způsobí růst velkoobchodních cen elektřiny o 15 %. Pro srovnání, u Německa očekává ICIS růst o zhruba 10 %.

 „Náš výhled prudkého růstu obnovitelných zdrojů ve Spojeném království v příští dekádě ukazuje na potřebu flexibilních řešení pro řízení soustavy, a to i s ohledem na fakt, že do roku 2025 má být uzavřena řada uhelných a jaderných elektráren,“ dodal ICIS.

Výhled podílu solárních a větrných elektráren na výrobě elektřiny ve Spojeném království a v EU. Zdroj: ICIS

Komentáře

(7)

Martin Prokš

1. duben 2021, 11:48

Dobrý den,

Taky zkusím hádat: 50GW by mohlo dát cca 350 000 nábojů do lovecké pušky, nebo do kosy? Ale to je nějak moc, statisíce jich doma mít nebudete. Navíc je nikdy nevystřelíte všechny na ráz, ale střílíte po jednom. Takže okamžitý špičkový výkon nějakých bratru 150kW ať jich máte kolik chcete.

St

2. duben 2021, 07:53

Já jim fandím. Když si to sami platí. Tady jde hezky vidět, že je to pěkně drahá sranda s devastujícím vlivem na ceny EE.

Jakub

2. duben 2021, 22:15

A jen na pár hodin. Potřeba je alespoň 3 dny, to už jsou vhodnější přečerpávačky.

Bob

2. duben 2021, 15:18

Instalovaný výkon úložiště je pro akumulaci EE podružný údaj. Daleko důležitější je kapacita.

Pro porovnání:

Jen jedna naše akumulační PVE (Dlouhé stráně) má instalovaný výkon 650 MW, tedy polovinu aktuálně instalovaného výkonu všech akumulátorů celé V. Británie, což je 1,26 GW.

PVE má kapacitu 3,7 MWh, kolik mají kapacit akumulátory ve V, Británii se z článku nedočteme. Ono je rozdíl, jestli ty akumulátory jsou schopny dodávat těch 1,26 GW po dobu jednotek minut, jednotek hodin, nebo desítek hodin.

Pokud bychom porovnávali PVE versus akumulátory, byl by zajímavý údaj také to, kolikrát budou muset být instalovány nové akumulátory po dobu životnosti PVE. A z toho vyplývající celková uhlíková stopa a nároky na suroviny.

Zbyněk Poisl

31. březen 2021, 15:18

Není se čím chlubit. Já mám doma úložiště 50GW a co má být?

Vinkler

31. březen 2021, 20:00

To myslíte nějaký kondenzátor? Z baterky to snad tak rychle nedostanete.

Jakub

2. duben 2021, 22:17

UltraSuperKapacitor? :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.