Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Instalovaný výkon plynových elektráren v USA bude dále růst, i když pomaleji
Paroplynová elektrárna  Inland Empire Energy Center společnosti GE. Autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

EIA: Instalovaný výkon plynových elektráren v USA bude dále růst, i když pomaleji

Americká vládní agentura U. S. Energy Information Administration (EIA) ve svém krátkodobém výhledu energetiky předpokládá, že instalovaný výkon uhelných elektráren poklesne o 13 %. Naopak vzrůst má instalovaný výkon  elektráren spalujících zemní plyn a elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie.

Americká vládní agentura EIA zveřejnila svůj krátkodobý výhled energetiky Short-Term Energy Outlook, který pokrývá období do konce roku 2021.

V poslední dekádě USA zaznamenaly pokles výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách, a naopak nárůst výroby elektřiny ze zemního plynu. Podle odhadů v roce 2019 ukončily provoz uhelné elektrárny s instalovaným výkonem 12,7 GW. To odpovídá přibližně 5 % celkového instalovaného výkonu uhelných elektráren na počátku roku 2019. Dalších 5,8 GW uhelných elektráren má být uzavřeno v letošním roce. EIA tedy předpokládá, že letos výroba elektřiny z uhlí poklesne o 13 %.

Výroba elektrické energie v USA dle zdrojů. Zdroj: EIA

V případě plynových elektráren EIA předpokládá, že se jejich instalovaný výkon v letech 2019 – 2020 zvýší o 11,4 GW. Samotná výroba elektrické energie ze zemního plynu má podle EIA v roce 2020 vzrůst o 1,3 %, což by znamenalo nejnižší nárůst od roku 2017. Přesto se ale nejvíce elektřiny v USA vyrábí právě ze zemního plynu. V roce 2020 má být podíl zemního plynu v elektroenergetickém mixu přibližně 38 %. Uhlí má mít podíl zhruba 22 % a obnovitelné zdroje kromě vodních elektráren 12 %.

Obnovitelné zdroje porostou rychleji

Naopak instalovaný výkon obnovitelných zdrojů, zejména pak solárních a větrných elektráren, v posledních letech stabilně roste. EIA očekává, že se instalovaný výkon těchto zdrojů v USA se v letech 2019 – 2020 zvýší o 19,3 GW. To by znamenalo nárůst o 65 % ve srovnání s rokem 2018.

Nárůst ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů (kromě vodních elektráren) má dosáhnout hodnoty 15 %, což je nejvíce za poslední 4 roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
vanecek@fzu.cz
18. leden 2020, 11:38

Trend energetiky do roku 2050 v naší euroatlantické civilizaci je jasný. dominovat budou obnovitelné zdroje a plyn, uhlí bude někde úplně, někde pomaleji, klesat.

energetik II
18. leden 2020, 12:05

USA nyní směřují k mixu : jádro, plyn, OZE , přičemž po uhlí bude tím postupně likvidovaným v druhém pořadí jádro a pak se bude řešit "rovnováha" mezi plynem a OZE. Zda bude jako "záloha" výpadků OZE plyn či velkoobjemové bateriové systémy či nejspíše jejich nějaká kombinace.

Josef
19. leden 2020, 00:37

Do roku 2050 USA neplánují pokles emisí CO2. USA jsou největším výrobcem el. energie z jádra na světě. JE se v USA staví minimálně, takže během 20 let se začnou masově zavírat no a to právě způsobí růst emisí CO2 , který před tím vypouštělo uhlí...

energetik II
19. leden 2020, 09:53

TO : Josef

Nemyslím si, že by v USA při zastavování jaderných elektráren muselo docházet k růstu emisí CO2. Plyn už tam dnes vyrábí nějakých 40 % veškeré elektřiny ,což myslím pro stabilizaci celé soustavy může stačit spolu s nějakými úložnými bateriovými systémy. Takže bych nyní odpojované jádro nahrazoval novými zdroji OZE /jádro v USA vyrábí asi 20 % elektřiny/ a USA by pak po roce 2050 zůstal MIX : vítr, solar, hydro, biomasa, plyn + bateriové systémy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se