Spojené státy loni spotřebovaly rekordní množství energie

DomůEnergetika v zahraničíSpojené státy loni spotřebovaly rekordní množství energie

Spotřeba primární energie ve Spojených státech v roce 2018 opět vzrostla, a dosáhla tak vůbec nejvyšší hodnoty v historii. Dosažení rekordní hodnoty pomohl značný meziroční růst, který byl nejvyšší za poslední desetiletí.

Spojené státy v loňském roce spotřebovaly rekordní množství energie, kdy spotřeba primární energie podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhla 101,3 biliard britských tepelných jednotek (přibližně 106,8 exajoulů).

Celkově spotřeba energie meziročně vzrostla o 4 %, čímž o 0,3 % překonala původní rekord z roku 2007 z doby před globální ekonomickou krizí. Podle statistik společnosti BP činil podíl USA na globální spotřebě energie bezmála 17 %.

Absolutní většinu energetických potřeb USA, zhruba 80 %, pokrývají fosilní paliva – ropa, uhlí a zemní plyn. Jejich spotřeba loni podle agentury vzrostla o 4 %. Spotřeba zemního plynu loni dosáhla díky 10% meziročnímu růstu vůbec nejvyšší hodnoty a relativně snadno tak spolu s malými přírůstky spotřeby energie z ropy, obnovitelných a jaderných zdrojů umazala 4% pokles ve spotřebě uhlí.

Spotřeba primární energie v USA (1950-2018). Zdroj: EIA

Největší podíl na spotřebě energie měla již tradičně ropa (39 exajoulů), jejíž spotřeba v USA loni vzrostla na průměrných 20,5 milionů barelů denně (bpd), tedy o téměř půl milionu bpd oproti roku 2017. Růst podle vládní agentury táhl především průmysl (+200 tisíc bpd) a dále také doprava (+140 tisíc bpd).

Druhým nejdůležitějším zdrojem energie je pro Spojené státy již více než 10 let zemní plyn, jehož spotřeba loni vzrostla na rekordních 2,35 miliard metrů krychlových denně (32,7 exajoulů v roce 2018). Nárůst spotřeby plynu loni táhly všechny sektory, výrazně vyšší spotřebu plynu zaznamenal elektroenergetický sektor, kdy americké elektrárny spotřebovaly meziročně o 15 % více plynu.

Na ústupu je v USA naopak spotřeba uhlí, která loni již pátým rokem v řadě klesla na 620 milionů tun (13,7 exajoulů). Téměř veškerý pokles podle EIA zapříčinila nižší poptávka elektráren, jejichž spotřeba uhlí oproti roku 2017 klesla o 4 %. Uhelné elektrárny jsou v USA v posledních letech nahrazovány obnovitelnými a plynovými zdroji – jen v loňském roce byly podle agentury odstaveny uhelné bloky o výkonu 12,9 GW, přičemž celkový výkon plynových elektráren v zemi vzrostl o 14,6 GW.

OZE i jádro dosáhly rekordní výroby

Z rekordní výroby energie se v loňském roce mohly v USA těšit jak obnovitelné, tak i jaderné zdroje. Obnovitelné zdroje pokryly rekordních 12,1 exajoulů, o 3 % více než v roce 2017, a to díky novým instalacím větrných a solárních elektráren.

Jaderné elektrárny v USA navzdory uzavírání bloků loni vyrobily rekordní objem elektřiny. Podle dat EIA vyrobily celkem 807,1 TWh (spotřeba primární energie 8,9 exajoulů), čímž mírně překonaly rekordní výrobu z roku 2010, kdy vyrobily 807 TWh.