Domů
Energetika v zahraničí
Indonésie zastaví povolování nových uhelných zdrojů. Spotřeba uhlí má přesto do roku 2050 vzrůst na čtyřnásobek
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Indonésie zastaví povolování nových uhelných zdrojů. Spotřeba uhlí má přesto do roku 2050 vzrůst na čtyřnásobek

Největší světový exportér energetického uhlí, Indonésie, plánuje v rámci snahy o snižování emisí CO2 a nastartování rozvoje obnovitelných zdrojů energie ukončit povolování nových uhelných elektráren. I přes uvedený krok země očekává, že spotřeba uhlí při výrobě elektřiny vzroste do roku 2050 ze současných 105 mil. tun na 439 mil. tun. Informaci přinesl zahraniční server Argus

Podle informací zveřejněných indonéským ministerstvem energetiky bude umožněno zprovoznění zdrojů, které jsou nyní ve výstavbě, a dále těch, pro které mají provozovatelé již zajištěno financování. Zahraniční server Argus uvedl, že krok Indonésie reflektuje stále přísnější podmínky pro získání bankovního financování uhelných projektů.

Celkově Indonésie plánuje do roku 2030 zprovoznit 41 GW nového instalovaného výkonu, z čehož by necelou polovinu měly tvořit tzv. nové a obnovitelné zdroje. Zbytek mají tvořit zdroje spalující fosilní paliva.

Vzhledem k tomu, že Indonésie očekává poměrně prudký růst spotřeby elektřiny vyvolaný hospodářským růstem a elektrifikací, má i přes očekávaný klesající podíl uhlí na tamním elektroenergetickém mixu poměrně zásadně růst jeho spotřeba.

Podle dříve zveřejněných informací by měla spotřeba uhlí při výrobě elektřiny v Indonésii dosáhnout do roku 2050 439 mil. tun. V loňském roce činila 105 mil. tun.

Aby země dále podpořila modernizaci tamního energetického sektoru, navrhlo ministerstvo financí možnost zavedení uhlíkové daně, která by měla vést k omezení domácího využívání uhlí. Tato daň by měla být uvalena jak na uhelné elektrárny, tak na další velké spotřebitele uhlí, jako jsou cementárenský či papírenský průmysl.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
3. červen 2021, 11:02

No tak samozřejmě země této velikosti bude mí do budoucna i odpovídající spotřebu energie. Za posledních 20 let zvedli produkci uhlí 10x a 4/5 produkce jde na vývoz. Domácí spotřeba uhlí roste každoročně o 8%. Růst emisí CO2 odpovídá přibližně poklesu emisí v EU, za takových 6 let už budou mít vyšší emise než Japonsko a to přes výborné podmínky pro OZE o kterým se nám tady ani nezdá - tropické ostrovy, celoročně dostatek slunce i větru.

Jak je to možné ? když OZE jsou prý tak levné....

xoor
3. červen 2021, 14:33

Přesně. A místní ozáci ani nedutají...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se