Domů
Energetika v zahraničí
Německo chce vyčlenit přes 100 milionů eur na pomoc domácnostem ohroženým energetickou chudobou
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Německo chce vyčlenit přes 100 milionů eur na pomoc domácnostem ohroženým energetickou chudobou

Vysoké ceny energetických komodit na velkoobchodních trzích, které se již promítají do koncových cen odběratelů, již pomalu začínají trápit i odběratele na západě Evropy. Podle informací agentury Reuters německá vláda připravuje dávku pro nízkopříjmové domácnosti, aby jim pomohla vyrovnat se zejména s vyššími náklady na vytápění.

Ceny zemního plynu a elektrické energie v posledních měsících opakovaně přepisovaly historická maxima, což se projeví na růstu nákladů odběratelům napříč Evropou, kteří nemají zafixované výhodné ceny z předešlého období. Evropští politici tak v posledních měsících postupně diskutují různé možnosti, jak odběratelům ulevit.

Podle návrhu z pera jednoho z ministerstev, který měla k náhledu agentura Reuters, jistou formu pomoci nyní zvažuje i Německo. Podle návrhu by dvoučlenná německá domácnost mohla obdržet jednorázovou dávku o hodnotě 175 eur, za každého dalšího člena domácnosti by se dávka zvýšila o 35 eur. Domácnosti o jedné osobě by měly nárok na 135 eur.

Tato podpora je podle agentury namířena na zhruba 710 tisíc německých domácností, které by měly mezi loňským říjnem a letošním březnem nárok na podporu vyplácenou nízkopříjmovým domácnostem, a prudký nárůst cen energetických komodit by tak na ně měl nejvyšší dopad. Celkově by toto opatření mělo podle odhadů vlády vyjít na 130 milionů eur.

Dávky či regulaci zvažují i další západní země

Německo není první, a zřejmě ani poslední zemí, která hodlá odběratelům pomoci s rostoucími náklady na energie. Kromě přímých dávek domácnostem či průmyslovým odběratelům jsou i další možnosti, včetně regulace koncových cen.

Možnosti, jak ulevit odběratelům elektřiny aktuálně hledá i Francie, jejíž premiér podle serveru Montel v minulém roce slíbil omezit meziroční nárůst nákladů za elektřinu na 4 %. Vláda podle francouzského ministra financí aktuálně diskutuje další opatření, jelikož snížení daní spojených se spotřebou elektřiny, které vláda provedla v souladu s pravidly EU, nebude stačit, i přestože tento krok podle něj vyjde tamní státní pokladnu na 8 miliard eur.

„Pokud nic neuděláme, francouzské účty za elektřinu vzrostou na začátku února o 38 až 40 %. Vyjednávání zatím nedospěla k závěru,“ uvedl ministr Bruno Le Maire s tím, že vláda na řešení pracuje dnem i nocí.

Podle deníku Le Parisien by jedním z navrhovaných dílčích řešení mohlo být navýšení objemu elektřiny z jaderných elektráren, který tamní majoritní, státem ovládaný výrobce EDF prodává konkurenci za regulovanou cenu 42 EUR/MWh, tedy výrazně pod aktuálními forwardovými kontrakty. Podle deníků se diskutuje navýšení z běžných 100 na 130 TWh pro letošní rok.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 08:08

Jsem zvědav na inflaci u nás. V prosinci byla 6,6 % /v USA 7 %/ , v lednu k tomu přiskočí ještě zdražení plynu a elektřiny + dalších věcí. Vypadá to na + 9 %. Kdo má peníze někde na účtech, tak už tam nemá skoro nic. Jenom čísla.

P.S. Jsem také zvědav na novou naši vládu. Své renomé si založili na kritice oligarchy Babiše, ale co už nevidíme ? Pan Farský, šéf poslanců STAN, si chce ponechat mandát poslance a přitom odletět na 8 měsíců do USA. To je výsměch jeho voličům. Nyní se přes noc jednalo 21 hodin o důvěře vládě, v 09.00 se pokračuje jednáním o sponzorských darech STAN, které sponzoroval trestně stíhaný člověk. Je zajímavé, že se ministr vnitra nechává sponzorovat osobou trestně stíhanou ! Dle mého je to na demisi. ........

P.S. II Politická kultura v ČR je na zoufalé úrovni. Ať zvolíte kohokoli, je výsledek dopředu jasný. Jaké "výkony" tato vláda bude podávat v oblasti řešení energetických problémů uvidíme, nečekám žádnou "slávu".

Zbyněk Poisl
13. leden 2022, 08:18

30 kč na jednoho obyvatele, to si Němci namastí kapsy.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 08:31

Jednorázová dávka v Německu 175 Euro na dvoučlennou domácnost je lepší jak nic. Jde o zhruba 4.300 Kč. Já bych to neodmítl.

minduton
13. leden 2022, 08:44

Jestli to chápu dobře, tak vlastně budou skrytě podporovat poptávku. Místo toho, aby se situace na straně odběratelů přizpůsobila rostoucím cenám energií (tj. byl tlak na efektivní úspory a na přeřešení nejvíce energeticky náročných provozů), tak to budou cenově deformovat. No to mi hlava nebere.

Omega
13. leden 2022, 09:53

Asi to špatně chápete. Pokles spotřeby elektřiny je nerealistický. Dělal jsem si analýzu a jediný "reálný" způsob jak snížit spotřebu elektřiny je pořídit si kotel na dřevo. A proč? Protože na osvětlení není jak ušetřit (všude mám led, reálná efektivita 50%), počítače potřebuju (ovšem byli postaveny s minimální spotřebou, třeba server mám se spotřebou 33W), topím pomocí TČ. Na vaření se neušetří, energii musíte dodat a je jedno jaké spotřebiče máte.

Většina domácností je na tom podobně, nemají možnost omezit/snížit spotřebu - prostě není kde. Ovšem co mohou je vyměnit jeden zdroj energie za jiný (třeba elektřinu za dřevo).

Jan Stehlik
13. leden 2022, 10:29

Ale oni už omezují energeticky náročné provozy. Fabriky v německu mají odstávku , protože jsou drahé energie . Čekají až je zlevní . Potom je otevřou.

Obyvatelstvo spotřebuje minimum . Problém je rigidní stavební trh. Postavit dnes usporný dum je zoufalství . Nikdo nic neprodává , protože je to uložení peněz a staré ruiny s metrovými zdmi stojí neskutečné peníze . Známej třeba protopí tři vlečky dřeva za rok . Ráno má běžně 16°c . Prostě starý dum na který zateplit nikdo nemá peníze. Už jenom odizolovat teplelné mosty od základu je nereálné.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 11:26

Spotřeba domácností je proti průmyslu a dopravě zanedbatelná. Budoucí pokles cen elektřiny nevidím moc optimisticky. Zvyšuje se tlak USA na zablokování NS II a tak bude možná nutné zásobit EU z námořní přepravy LNG. Ceny emisních povolenek rostou. Likvidace zemního plynu po roce 2040 a jeho nahrazení vodíkem také nevidím jako nějaké laciné řešení. Na sporáku mám plynové hořáky, jsem už zvědav, jak si budu ranní čaj ohřívat vodíkem. Budou vůbec plynové rozvody stačit vodíku ?

P.S. K blokádě NS II a sankcím na Rusko za Krym. Je třeba trochu těm "bobánkům" ve Washingtonu a Bruselu připomenout Izrael a jeho agresivní válku z roku 1967, kdy okupoval Jordánsku Západní břeh a Sýrii Golanské výšiny. Dnes na těchto válkou získaných arabských územích doosídluje svoje židovské obyvatelstvo a pan Trump mu to nedávno dokonce "posvětil". Tato okupovaná arabská území prý patří Izraeli, řekl Tump. Čeští politici se Izraeli klaní a tvrdí, že naše vztahy jsou "báječné". No, trochu z toho "bleju". Ukázka politiky "dvojího metru" jako vyšitá ! Izrael =skvělý ! Rusko =zločinci !

minduton
13. leden 2022, 13:04

Loudil: Stávající rozvody ZP jsou pro vodík nepoužitelné. Aby se to negativně neprojevovalo, tak lze přimíchávat tak max. 2% vodíku k ZP. Biometan je v pohodě.

Omega: Ušetřit lze vždy, je to jen o míře vyvinutého tlaku. Vy přemýšlíte jen ve smyslu kvalitativní úspory, ale bude se muset chtě nechtě šáhnout i do kvantitativních úspor. 100-200 let zpět se v domě vytápěly max. 1-2 cimry, zbytek prostě zimotřas, resp. jen to, co prošlo skrze zdi vytápěného prostoru. Holt se tyto časy vrátí.

Omega
13. leden 2022, 13:53

No kvantitativní úspory - tady se bavíte o lidech, kteří skutečně nemají kam ustoupit. Oni už teď jsou na minimu. A především - chceme, aby to došlo do tohoto stavu? Mít tu skutečně lidi co nemají co ztratit?

jozka
13. leden 2022, 13:57

Tak daleko oni nepremysleji. Maji zadani od sponzoru a loutkovodicu a to je hlavni.

Baton David
13. leden 2022, 14:14

vlastnim tu starou kamenou ruinu s metrovými zdmi co prý nejde ani vytopit ani zateplit, naměřil sem teplotní ztrátu 6kW a topím plynem, kotel má výkon omezen na 8kW a regulace je ekvitermní, podlahové vytápění má jen vyvažováky a radiátory mají termohlavice, v komfortu je všude 20°C, útlum 17-18°C, starý kotel měl 22kW a po zateplení domu dokázal uvnitř rozpoutat opravdové peklo, náběhová voda měla 120°C a to stačilo pár lopatek uhlí, kdyby tu nevládla takováhle zelená demagogie tak přidám akumulační nádrž 2000L a topím vesele dál několik hodin denně - prakticky 1 násypka kotle. Pro apokalytpické stavy kdy nepůjde ani elektřina ani plyn mám v největší místnosti krb 9kW, po zažehnutí se teplota místnosti ustaluje na 38°C, nucenym vzduchovym rozvodem se nechá rozfoukat po okolních místnostech, právě dělám pokusnou metodou zdroj pro ventilátor z peltierů, aby i nucený rozvod byl odolný vůči katastrofám, tak mi držte palce. Vždy lze něco ušetřit, stačí si s tim trochu vyhrát, taky budu šetřit, nejspíš vyměním okna, jsou sice hezká, dobová, kastlová, ale dost profukují

ll
13. leden 2022, 18:42

Na paroplynu se míchalo až 5O% vodíku k ZP.

ll
13. leden 2022, 18:48

Ty časy tady dávno jsou, dle náměru poměrových měřidel na topení vidím, jak lidi v paneláku topí v jedné či dvou místnostech. Zbytek radiátorů je náměr 0, někteří důchodci topí na 7-10% průměru ostatních bytů.

ll
13. leden 2022, 18:44

To je komunizmus, všecho rozmr...., pak na to čumíme jako puk, pak na to lidi nemají, tak jim dáme sociální dávku, ale na ty někdo musí vydělat, nebo ty prachy musí někomu sebrat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se