Domů
Energetika v zahraničí
Německo: Instalace balkonových solárních elektráren by se měla zjednodušit
Balkónová solární elektrárna. Zdroj: Laudeley Betriebstechnik
Zdroj: Laudeley Betriebstechnik

Německo: Instalace balkonových solárních elektráren by se měla zjednodušit

Instalace tzv. balkonových solárních elektráren v německých domácnostech by se měla zjednodušit snížením regulačních překážek. Německé ministerstvo hospodářství (BMWK) to navrhuje v novém návrhu zákona, uvádí německá zpravodajská agentura AFP.

Připojení malých fotovoltaických elektráren určených na balkony nebo fasády domů by mělo být podle návrhu zákona usnadněno zmírněním zákonných požadavků, přiznáním práva nájemníků provozovat tyto systémy v pronajatých bytech a zajištěním možnosti zapojení elektráren do běžných zásuvek.

Kromě toho chce ministerstvo hospodářství povolit připojení elektráren o instalovaném výkonu až 800 wattů oproti současnému limitu 600 wattů. V současné době se spotřebitelé, kteří chtějí instalovat balkonové solární elektrárny, potýkají s překážkami, jako je nutná výměna elektroměru, nutnost souhlasu majitele domu a nutnost vyplnit dva samostatné registrační formuláře pro registraci u síťového regulátora a místního provozovatele elektrické sítě.

Skupiny na ochranu spotřebitelů, nevládní organizace a sdružení elektrotechniků VDE vyzvaly k "radikálnímu zjednodušení" registrace, instalace a uvádění malých solárních zařízení do provozu. Tato zařízení umožňují majitelům domů a nájemníkům aktivně se podílet na energetické transformaci, jsou účinná při výrobě decentralizované elektřiny a mohou zmírnit rostoucí ceny elektřiny, uvedla nevládní organizace Ekologická akce Německo (DUH).

Malé solární systémy jsou v Německu velmi populární, podle BMWK jich je v Německu aktuálně instalováno na 250 000. Jejich nákup je v mnoha městech či spolkových zemích dotován. Například hlavní město Německa Berlín nedávno zavedlo program dotací pro domácnosti v celkové výši sedmi milionů eur na instalaci tohoto typu elektráren.

Německo si klade za cíl pokrýt od roku 2030 80 % své spotřeby elektřiny výrobou z obnovitelných zdrojů energiefotovoltaika by k tomu měla významně přispět.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Prokš
29. květen 2023, 08:43

Dobrý den,

Koukám na to jak Alenka v říši divů.

[cituji] V současné době se spotřebitelé, kteří chtějí instalovat balkonové solární elektrárny, potýkají s překážkami, jako je nutná výměna elektroměru, nutnost souhlasu majitele domu a nutnost vyplnit dva samostatné registrační formuláře pro registraci u síťového regulátora a místního provozovatele elektrické sítě. [konec citace]

Co je na to špatného? Chápu, je to byrokraticky náročné, sám byrokracii nenávidím a sprostě nadávám kdykoli se s ní střetnu. Ale!

- Nájemník je v bytě v nájmu. Ve finále nikdo (ani on ani nájemce) neví na jak dlouho. Měsíce? Rok? Roky? Panel/panely je poměrně velká a slušně těžká věc. Je třeba je nějak upevnit, jsou výrazně vidět, zvyšují často namáhání budovy, někudy se musí často vrtat díra na kabely, mnohdy k tomu mají své výhrady místní samospráva nebo památkáři... Rozhodně do toho má sakra co mluvit vlastník bytu, za ním pak půjdou pokuty a náklady...

- Pokud systém dodává elektřinu do veřejné sítě, tak je jasné že elektroměr to musí umět vyhodnotit a počítat s tím. Co je na tom nepochopitelného?

- Pokud systém dodává elektřinu do místní sítě, je nutné zkontrolovat a zajistit, že ta místní síť zvládne něco takového bez toho aby se dostala mimo zákonné a normativní limity. A to rozhodně není automatická samozřejmost, ozbvláště ve starší městské zástavbě/sítích. Proto ten regulátor a místní provozovatel sítě.

Ale já to němcům přeji. Jen ať si to roz***ou u sebe doma. Čím dřív si oni nabijí tlamu, tím dřív (snad) přestanou tlačit tyhle kraviny zbytku EU. I když... asi jsem moc velký optimista, ti zelení khmérové chybu nepřiznají, i kdyby celý národ měl chcípat třeba jako tehdá u Stalingradu.

Heil Gréta!

Brave New World!

Sláva Gaie!

Roman Kosařík
29. květen 2023, 14:36

Nejednomu českému revizákovi při představě balkonové FVE zapojené jen tak do zásuvky konektorem Schuco vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Přitom Němci to dokonce mají normu (VDE 0126-95:2022-11). Jak už bylo zmíněno v článku, na balkonovou FVE není narozdíl od ČR v Německu potřeba ani projekt, ani revize a dokonce ani absolvování martyria s distributorem. Stačí v online žádosti doložit typ výrobku (zda má prohlášení o shodě) a počkat na nový elektroměr. Nic víc, nic míň. Pokud si to Němec bere domů sám pro sebe, má komponenty dokonce s nulovým DPH a v některých oblastech mu celou balkonovou FVE proplatí dotací, stačí poslat fakturu či účtenku spolu s fotkou.

A teď to srovnejte s ČR... Na polovině území už běžný občan nemá šanci FVE na domě připojit "normálně" kvůli překročení kapacity DS a při zjednodušeném připojení hrozí celkem mastné pokuty za každý kW, který měnič neuhlídá. Každý distributor, kolikrát i dva různí pracovníci téhož distributora mají trochu jiný výklad připojovacích podmínek, do toho ještě stát hází vidle změnami pravidel (viz například kočkopes s bezpečným DC napětím) a tragicky nastavenými dotačními programy, které nesmyslně zvedají ceny. O měření po fázích, komunitní energetice ani ostatních věcech se ani nemá smysl bavit.

Našinec má občas dojem, že se ČR masivnímu rozvoji OZE v domácnostech snaží bránit všemi dostupnými prostředky. A i vlastně i ten rozvoj jaderné energetiky je stále v nedohlednu. Stále si dobře pamatuju, jak byly zrušeny plány k dostavbě Temelína a my se v tom i po 10 letech plácáme. Za dalších 10 let budem možná uprostřed výběru zhotovitele Dukovan, a to jsem ještě optimista.

Antonín Mikeš
30. květen 2023, 09:07

V ČR dotační tituly zvyšují ceny a v Německu ne? Jakou změnu dotací navrhujete?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se