Domů
Elektřina
OECD omezí financování zámořských uhelných elektráren

OECD omezí financování zámořských uhelných elektráren

Státy OECD dospěly k dohodě, se kterou skončí financování většiny zámořských uhelných elektráren. Dohody bylo dosaženo po kompromisu s Japonskem, které bylo dlouhou dobu proti. Dohoda může zastavit financování až 850 projektů po celém světě.

K uzavření dohody mezi Japonskem, USA a dalšími důležitými státy došlo v úterý, informuje server Euractiv. Jedná se důležitý krok vpřed v oblasti boje proti klimatickým změnám. Dohody bylo dosaženo po dlouhých debatách, především mezi Spojenými státy a Japonskem, kde Japonsko dlouhou dobu zastávalo negativní postoj.

Obamova administrativa již v roce 2013 prohlásila, že Amerika ukončí veškeré zámořské financování uhelných elektráren a tlačila ostatní země ke stejnému závazku. Japonsko bylo zásadně proti, hlavním argumentem byla jejich vysokoúčinná technologie provozu uhelných elektráren. Tato technologie měla být dle Japonska nejlepší variantou pro výrobu elektřiny v rozvojových státech. Ačkoliv dohoda nepřináší nic nového pro USA, například pro zmíněné Japonsko či Jižní Koreu se jedná o první omezení v této oblasti vůbec.

„Byl to dlouhý boj za kompromis. Považujeme to za hlavní krok vpřed, právě dva týdny před začátkem klimatické konference v Paříži.“

Obamova administrativa

Budoucnost dotčených elektráren

V rámci dohody, která vstoupí v platnost v roce 2017, bude finanční podpora povolena pouze pro zámořské „ultra-nadkritické“ uhelné elektrárny a vyjímky budou udělovány pro elektrárny v nejchudších oblastech. V roce 2019 pak proběhne vyhodnocení opatření a pravidla budou případně ještě zpřísněna.

Podle zástupců uhelného průmyslu je uhlí stále nezbytným energetickým zdrojem, zvlášť v chudých státech, které mají pouze hrstku jiných možností. Podle některých odhadů se omezení financování negativně dotkne okolo 850 projektů po celém světě, které by jinak byly zapojeny do energetické soustavy.

Japonské environmentální skupiny krok vítají, ale připomínají, že i vysoce účinné uhelné elektrárny stále vypouští příliš mnoho CO2 do ovzduší.

Historie dohody

Environmentální skupiny požadovaly po evropských bankách, aby zastavily financování uhelného průmyslu v zahraničí. Například německé banky za pouhé poslední tři roky financovaly projekty v rámci filipínského uhelného sektoru v rozsahu 5,7 miliard euro. Zdaleka největším investorem do uhelného sektoru ze skupiny je Deutche Bank s investicemi okolo 4,5 miliard euro.

Deutche Bank byla požádána, aby ještě před začátkem klimatické konference v Paříži připravila plán na opuštění uhelného sektoru. Vzhledem k rozvoji tohoto průmyslu, především v Jihovýchodní Asii, termín pravděpodobně splněn nebude.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.