Domů
Energetika v zahraničí
Provozovatel plynovodů OGE: Německo musí urychlit revizi své vodíkové strategie
Vodíkový atlas Německa. Zdroj: německé Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum
Zdroj: německé Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum

Provozovatel plynovodů OGE: Německo musí urychlit revizi své vodíkové strategie

Německo musí podle tamního největšího provozovatele plynovodů, společnosti Open Grid Europe (OGE), zrychlit revizi své vodíkové strategie, aby mohli jednotliví provozovatelé plynovodů realizovat do konce této dekády potřebné investice. Informoval o tom zahraniční server Reuters.

Podle německé vodíkové strategie, která byla představena v polovině roku 2020, má Německo vybudovat elektrolyzéry pro produkci takzvaného zeleného vodíku o celkovém příkonu 5 GW do roku 2030 a nsáledně dalších 5 GW do roku 2040. Domácí výroba vodíku má doplnit dovoz této suroviny ze zahraničí.

Připravovaná aktualizace vodíkové strategie, která má mimo jiné přinést vytvoření nového provozovatele vodíkové sítě, ve kterém by měl podíl i německý stát, měla být podle informací zveřejněných v prosinci německým deníkem Die Welt zveřejněna do konce ledna.

Celý proces se nicméně zdržel, což nyní kritizuje největší německý provozovatel přepravní plynové soustavy OGE. Podle šéfa OGE Joerga Bergmanna je zapotřebí revizi vodíkové strategie dokončit ideálně do konce prvního čtvrtletí letošního roku.

"Potřebujeme již nyní přijímat investiční rozhodnutí, ideálně do léta, protože úprava a rozvoj plynovodů, aby mohly přepravovat vodík, zabere tři až šest let," uvedl podle Reuters Bergmann na energetickém summitu pořádaném deníkem Handelsblatt.

Bergmann dodal, že zpoždění může v krajním případě vést až ke ztrátě průmyslu, který potřebuje bezpečné dodávky energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vlado
27. leden 2023, 13:20

"úprava a rozvoj plynovodů, aby mohly přepravovat vodík, zabere tři až šest let"

Toto je prohlášení, které zřejmě znamená, že distribuce vodíku nebude možná stávajícími plynovody a budou se muset stavět plynovody nové, které udrží vodík uvnitř trubek. Postupně se na "zelený" vodík začínají objevovat reálná kritéria, která jeho (zatím eoretický) rozvoj poněkud přibrzdí.

Ivan Švančara
27. leden 2023, 16:33

nie trubky, ale armatura trpi vodikovou krehkostou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se