Domů
Energetika v zahraničí
Řecko je kritizováno za chybějící plán přechodu na nízkoemisní energetiku
Uhelná elektrárna Republika u města Pernik na západě Bulharska

Řecko je kritizováno za chybějící plán přechodu na nízkoemisní energetiku

Na rozdíl od mnoha zemí Evropské unie Řecko zaostává v dekarbonizaci energetiky. V Evropské unii se začínají ozývat hlasy, které požadují aktualizaci plánu přechodu řecké energetiky na nízkoemisní. Hlavní důraz má být kladen na obnovitelné zdroje energie a bioplyn.

Podle kritiků Řecko úmyslně ignorovalo pravidla Evropské unie na liberalizaci trhu s elektrickou energií. Stále existují výzvy, aby došlo k rozdělení státní společnosti Public Power Corporation S.A. (PPC). Tímto krokem by mělo dojít k zrušení monopolu na řeckém energetickém trhu a k otevření trhu soukromým investorům.

Současné diskuze v Evropě se zaměřují na postupné vyřazování černého a hnědého uhlí z energetických mixů. Zároveň je kladen důraz na plynulý přechod na nizkoemisní energetiku pro ty regiony, které již řadu let spoléhají na výrobu elektřiny z uhlí.

První impulsy na modernizaci řeckého energetického sektoru přišly v době prvního záchranného balíčku, kdy prodejem 40 % uhelných elektráren měla společnost získat dostatek prostředků. Na tento plán zareagovala řecká pobočka World Wildlife Fund (WWF) s tím, že tento unáhlený krok by mohl mít katastrofální následky pro koncového spotřebitele a udržitelnost energetického modelu země. Nedávná studie od WWF zároveň ukázala, že náklady na elektrickou energii by mohly v budoucnu být podstatně vyšší, kdyby Řecko u uhelné energetiky zůstalo.

„Na druhou stranu, náklady na elektřinu se podle scénářů sníží, pokud dojde k expanzi obnovitelných zdrojů v kombinaci s ambiciózní politikou v oblasti energetické účinnosti,“ uvedl expert WWF v oblasti energetické politiky Nikos Mantzaris.

Řecku chybí moderní energetický plán, který by dlouhodobě pomohl udržitelnému fungování řeckého energetického odvětví. Podle WWF by energetický sektor Řecka mohl být nízkoemisní mezi roky 2035 až 2050 v závislosti na směru, který si zvolí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Carlos
2. červen 2018, 13:25

Nechtěli by dát Řecku už konečně pokoj a nechat je se vzpamatovat? Respektive se podívat jak jim pro jednou skutečně pomoci? Ano bude třeba nějaká reforma trhu s elektřinou, ale první je třeba odblokovat třeba samovýrobu proudu, ne dělat prostor pro zahraniční firmy, teď na to není vhodná doba. Ano je třeba reforma, ale reforma která umožní lidem první ušetřit maximu prostředků pro sebe aby mohlo dojít k nastartování ekonomiky. Také by nemuselo být zlé zkusit zprostředkovávat studentům některých oborů širší praxi v zemích kde ekonomika jede. Je to dlouhodobé, ale snad by to mohlo pomoci.

Když jsem se kdysi vyskytl ne benzince poblíž uhelné elektrárny (mimochodem vybavení prý dodávaly strojírny Brno), tak rozvodna odstavených a vyrabovaných Oslavan vypadala líp než ta v Řecku a to bylo před krizí, nebo těsně na začátku, spíš ale rok před (nevím teď).

Josef
2. červen 2018, 14:19

Kdyby Řekové před 10 lety odešli z EU mohli by dnes být prosperujícím státem, místo toho jsou díky EU hluboko pod úrovní Ruska a teď je ještě masírují s OZE , aby tam německé firmy mohli dodávat svoje větrníky

Pavel
2. červen 2018, 19:29

Kdyby Řekové před deseti lety odešli z EU, tak krom papalášů přijdou všichni o úspory a teď by tam nejspíš žrali trávu přesně jako v tom Rusku.

Josef
2. červen 2018, 22:38

K Vašemu názoru mohu jen dodat, že Rusové mají o stejnou životní úroveň jako Řekové a pokud by občané Řecka přišli před 10 lety o úspory pak to by jim dnes bylo dost jedno. Dnes mají vysokou cenovou úroveň jsou nekonkurenceschopní , zadlužení a mají téměř 25% nezaměstnanost vyhlídky do budoucna nulové. Bez EU by sice přišli o úspory jenže celá ekonomika by zlevnila, opět by se nastartoval hospodářský růst , měli by práci a dneska by na tom byly mnohem lépe než s EU, která je přivedla na úroveň Ruska přitom to byla velmi vyspělá země . Proti tomu chudé Turecko jako nečlen EU se mezi tím na Řecko téměř dotáhlo a příští rok ho předhoní.

Carlos
3. červen 2018, 00:03

Otázka je jestli by se jim něco podařilo dělat při jiné demografické situaci než má Turecko a v situaci kdy byli poněkud rozhazovační.

Rozhodně je celá ekonomicko-sociální situace západu trapná, vážně by mne zajímalo jestli nakonec není trochu pravdy na tom šprochu že rozhádání EU a USA a potom EU mezi státy je součástí ruské strategie. Ovšem co by si z EU vzali? Přijde mi že tu je v současné situaci něco hodně špatně, nevím co, ale něco mi tak úplně nesedí.

Jan Veselý
3. červen 2018, 07:58

Josefe, než začnete něco tvrdit, ověřte si fakta. HDP má Řecko per capita 1.8x vyšší než Rusko i než Turecko, nezaměstnanost jim už klesla k 20%, obchodní bilanci mají trochu lepší než ČR.

Pavel
3. červen 2018, 11:15

Představa, že devalvace vlastní měny (tedy okradení občanů o úspory) by zemi typu Řecka učinilo konkurenceschopnou je představa amatérská svědčící o neznalosti situace. Problém Řecka není silná měna (euro) nýbrž to, že založit firmu typu kavárna trvá rok. Nekonkurenceschopnost Řecka je dána brutální byrokratickou zátěží a přerozdělováním, ničím jiným. Masivně zadlužení byli dávno před přijetím eura. Ke vstupu do eurozóny je nikdo nenutil naopak, dostali se tam podvodem jen díky tomu, že falšovali statistiky. Jen díky členství v EU a tlaku z EU provedli pár nutných reforem a škrtů a dostali se tak z nejhoršího. Bez EU by Řecko bylo zadlužené a nekonkurenceschopné, nikdo by jim nepůjčil a občané by navíc přišli o úspory.

Petr
3. červen 2018, 12:32

Největší problém Řecka právě je, že jim furt nějací vychcánci půjčují, takže patří ke špičce nečastěji bankrotujících států světa.

Takže ty podvody na nejvyšší úrovni Goldmany ve falšování řeckých statistik, aby je dostali do Eurozóny, a na tu pak převedli veškeré dluhy, když Řecko přestalo být schopné splácet už i jen úroky, byl opravdu supervychcaný plán globalistů.

Pavel
3. červen 2018, 14:06

Blá, blá, blá. Za to, že jste se zadlužil a exekutor vám zabavil poslední kalhoty žádný "goldman" opravdu ale oravdu nemůže. Za to může jen a pouze vaše idiocie. S řeckem je to stejné.

Petr
3. červen 2018, 17:41

Dlužník i věřitel mají za předlužení společnou zodpovědnost, a tuplovaně když to pak hodí na někoho třetího.

Petr
3. červen 2018, 12:49

Jinak Řecko se slabou energetickou potřebou a svou polohou určitě nakonec přejde na soláry a plyn, jenom jde o to kdy, protože čím později, tím to bude levnější.

Takže se jim ještě minimálně 5 let vyplatí zdržovat, a v tomto nijak svou typickou lenost neomezovat.

A náhodou by byl i zajímavý experiment, pro ty co to rádi provádí různým národům EU, nechat v případě Řecka většinu centrální elektrické síťě rozpadnout.

Dali by se na tom vyzkoušet metody prodeje elektrifikace pro samostatná sídla i ve většině Afriky.

Carlos
3. červen 2018, 12:58

Stačí dva větší požáry a síť jim doslova uhoří. Betonový sloup "22kV" jsem tam snad neviděl, všechno řádně napuštěné stromy, nevím co to bylo, karbol ne, ale vypadalo to dost hořlavě. Taky mi tak nějak tedy přišlo že vlastní agregát tam má snad každý druhý barák.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se