Domů
Energetika v zahraničí
Švédsko ukončilo vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Švédsko ukončilo vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream

Švédská prokuratura dnes oznámila, že se rozhodla ukončit vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream. Podle prokuratury Švédsko nemá pravomoc se záležitostí zabývat.

V září 2022 poškodily dosud nevysvětlené výbuchy plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dál do Evropy. K incidentům došlo ve švédských a dánských vodách.

Švédsko, Dánsko a Německo zahájily oddělená vyšetřování explozí. „Dospěli jsme k závěru, že švédské soudy nemají pravomoc se touto otázkou zabývat a že vyšetřování by tudíž mělo být uzavřeno,“ napsala dnes švédská prokuratura v prohlášení.

Švédský prokurátor Mats Ljungqvist uvedl, že vyšetřování bylo systematické a důkladné. „Němečtí vyšetřovatelé v práci pokračují a vzhledem k tajné povaze mezinárodní právní spolupráce nemohu o podrobnostech švédského vyšetřování a o případných podezřelých osobách informovat,“ dodal.

Podle Ljungqvista ale Švédsko v rámci spolupráce s německými úřady předalo německé straně materiály, které by Německo mohlo využít jako důkazy.

Incidentem se nadále zabývá i Dánsko. Dánská policie dnes oznámila, že v brzké době pravděpodobně poskytne o svém vyšetřování více informací.

Rusko si dnes podle agentury Reuters postěžovalo, že opakovaně žádalo o poskytnutí informací o případu, ale bylo odmítnuto. Podle Kremlu se nyní rudká pozornost soustředí na německé vyšetřovatele. „Rusko bude sledovat, co Německo udělá pro vyšetření explozí,“ uvedl Kreml.

Rusko již dříve označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Loni se v médiích objevily informace, že do sabotáže byla zapojena proukrajinská skupina. Kyjev ale opakovaně jakoukoliv spojitost s útokem popřel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vladimír Šťastný
7. únor 2024, 12:59

Aha, takže téměř za rok a půl od výbuchu Nord streamu vyšetřovatelé "vyšetřili", že nemají pravomoc se tím zabývat a výsledky vyšetřování pro jistotu nikomu neřeknou. Já myslím, že i z toho je zřejmé, kam nitky vedou....

Ivan
7. únor 2024, 15:13

je jasné že za útoky není rusko, kdyby bylo, nebo by jsi to západní média myslela, byly by toho plné zprávy, ale je ticho. ergo je za tím někdo, kdo se nesmí obvinit.

Dpetr
7. únor 2024, 22:59

Ono i v případě Balticconnectoru, kde to mohla být pouze ruská nebo čínská loď, případně podle některých spekulací čínská loď s ruskou posádkou, se nikdo do zveřejňování viníků nežene.

Anton Meško
8. únor 2024, 13:49

Ivan,

super napísané.

Vítězslav Novák
7. únor 2024, 16:48

Vyšetřování zkrátka šlo "nesprávným směrem" a bylo nejspíš natolik průkazné, že ho nebylo možno zalhat a zahnat do Směru Jedině Správného...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se