Domů
Energetika v zahraničí
Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet

Finsko plánuje do 10 let skončit se spalováním uhlí pro výrobu energie, a tamní energetické společnosti tak budou muset hledat náhradu. Z ekonomického hlediska se v současné době jeví jako nejlepší varianta biomasa, přičemž na první pohled se zdá, že díky obrovským plochám lesů by jí země měla mít dost. Vzhledem k prudkému růstu poptávky ji však Finsko bude pravděpodobně rovněž dovážet ze zahraničí.

Finsko na konci letošního února schválilo zákon, podle kterého bude výroba elektrické energie a tepla z uhlí od května roku 2029 zakázána. Uhlí je však pro Finsko v současnosti důležitým energetickým zdrojem, který pokrývá přibližně 20 % potřeb při vytápění tamních domácností.

Jelikož Finsko neplánuje začít intenzivně využívat zemní plyn, nedisponuje dostatečným potenciálem pro geotermální zdroje a vzhledem ke své poloze na severu nemá nedostatek slunečního svitu v období zimy pro solární zdroje, uhlí pravděpodobně vystřídá biomasa. Ta může být v podobě dřeva, odpadu z lesní těžby, štěpky z dřevozpracujícího průmyslu, černého louhu či jiných odpadů rostlinného původu.

Do 10 let má poptávka vzrůst o 70 %

Podle odhadů konzultační společnosti Poyry, které měla k nahlédnutí agentura Reuters, by poptávka po energii z biomasy měla ve Finsku do roku 2030 vzrůst ze současných 38 TWh na 64 TWh, tedy o bezmála 70 %.

Ačkoliv je Finsko zemí lesů, které pokrývají přibližně tři čtvrtiny rozlohy celé země, podle společnosti Poyry, která je jedním z poradců finské vlády v oblasti energetiky, průmyslu a infrastruktury, vzroste domácí těžba pouze o 8 TWh, což nebude stačit pro pokrytí výrazného růstu poptávky.

Finsko se tak bude zřejmě po další biomase poohlížet i za svými hranicemi. Kromě dovozu by se podle Poyry měla země zaměřit i na zvýšení efektivity lesního hospodářství a vyššího využívání zbytků po těžbě dřeva.

„Je poněkud trapné, že by Finsko mělo nastolit energetickou politiku, která z nás udělá čistého dovozce biomasy. Jsme zemí lesů,“ uvedl podle agentury Reuters Jukka Leskela, ředitel finské společnosti Energia.

Podle Leskely by část dovozu mohla pocházet z oblastí v Pobaltí, včetně Ruska, odkud Finsko již část biomasy dováží. Dovoz biomasy z Ruska by však byl v rozporu s tlakem některých členských zemí EU omezit energetickou závislost na této zemi.

Dovoz ze zahraničí je levnější

Podle Riku Huttunena z energetického oddělení finského ministerstva hospodářství a zaměstnanosti limitují možné vyšší využívání domácí biomasy i omezené možnosti přepravy biomasy ze severu země. Dovoz biomasy z okolních zemí by rovněž byl pro energetické společnosti levnější.

„Je zde tlak omezit využívání domácí dřeva … Běžně je využíváno v regionech, kde je hodně dřeva a méně lidí ale nyní se bavíme o městech s málo lesy a mnoho lidmi. Je evidentní, že potřebujeme dovoz,“ říká Riku Huttunen.

Podle odhadů společnosti Energia bude biomasa do roku 2030 tvořit 60 % palivového mixu ve finských teplárnách. V současné době přitom její podíl nedosahuje ani 30 %. Kromě biomasy bude země podle zástupců tamního průmyslu více nasazovat i tepelná čerpadla, využívat odpadní teplo z datacenter a rozvíjet technologie akumulace tepelné energie.

Komentáře

(2)

Loudil

30. květen 2019, 10:15

Finsko by mělo rychleji rozvíjet větrnou energetiku ve svých severských oblastech, kde by nikomu nevadila. Sousední Švédsko z větrných elektráren zajišťuje 12 % své spotřeby elektřiny , Finové polovinu - jen 6 %. To nemluvím o Dánsku, které svou spotřebu elektřiny zajišťuje z větru ze 44 % ! , Němcích - 22 % nebo Španělech - 20 %. Každopádně musí Finové dokončit obě plánované atomové elektrárny Olkiluoto - EPR i Hanhikivi - VVER , které nahradí jejich současné dosluhující. Rovněž využití tepelných čerpadel v tak bohaté zemi musí mít zelenou. Finové na hlavu spotřebují 2 krát tolik elektřiny jak Češi , věřím, že zajištění takové rozsáhlé výroby je skutečně složité.

Vilém

31. květen 2019, 07:03

Snad to nedopadne jako každé pokusy o "ekologii". Někde v zapadlých koutech s pochybnou vládou práva se budou plošně kácet lesy, strouhat na štěpku a vozit přes půl světa, aby se evropané cítili ekologičtěji.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.