Domů
Energetika v zahraničí
Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet

Finsko plánuje do 10 let skončit se spalováním uhlí pro výrobu energie, a tamní energetické společnosti tak budou muset hledat náhradu. Z ekonomického hlediska se v současné době jeví jako nejlepší varianta biomasa, přičemž na první pohled se zdá, že díky obrovským plochám lesů by jí země měla mít dost. Vzhledem k prudkému růstu poptávky ji však Finsko bude pravděpodobně rovněž dovážet ze zahraničí.

Finsko na konci letošního února schválilo zákon, podle kterého bude výroba elektrické energie a tepla z uhlí od května roku 2029 zakázána. Uhlí je však pro Finsko v současnosti důležitým energetickým zdrojem, který pokrývá přibližně 20 % potřeb při vytápění tamních domácností.

Jelikož Finsko neplánuje začít intenzivně využívat zemní plyn, nedisponuje dostatečným potenciálem pro geotermální zdroje a vzhledem ke své poloze na severu nemá nedostatek slunečního svitu v období zimy pro solární zdroje, uhlí pravděpodobně vystřídá biomasa. Ta může být v podobě dřeva, odpadu z lesní těžby, štěpky z dřevozpracujícího průmyslu, černého louhu či jiných odpadů rostlinného původu.

Do 10 let má poptávka vzrůst o 70 %

Podle odhadů konzultační společnosti Poyry, které měla k nahlédnutí agentura Reuters, by poptávka po energii z biomasy měla ve Finsku do roku 2030 vzrůst ze současných 38 TWh na 64 TWh, tedy o bezmála 70 %.

Ačkoliv je Finsko zemí lesů, které pokrývají přibližně tři čtvrtiny rozlohy celé země, podle společnosti Poyry, která je jedním z poradců finské vlády v oblasti energetiky, průmyslu a infrastruktury, vzroste domácí těžba pouze o 8 TWh, což nebude stačit pro pokrytí výrazného růstu poptávky.

Finsko se tak bude zřejmě po další biomase poohlížet i za svými hranicemi. Kromě dovozu by se podle Poyry měla země zaměřit i na zvýšení efektivity lesního hospodářství a vyššího využívání zbytků po těžbě dřeva.

„Je poněkud trapné, že by Finsko mělo nastolit energetickou politiku, která z nás udělá čistého dovozce biomasy. Jsme zemí lesů,“ uvedl podle agentury Reuters Jukka Leskela, ředitel finské společnosti Energia.

Podle Leskely by část dovozu mohla pocházet z oblastí v Pobaltí, včetně Ruska, odkud Finsko již část biomasy dováží. Dovoz biomasy z Ruska by však byl v rozporu s tlakem některých členských zemí EU omezit energetickou závislost na této zemi.

Dovoz ze zahraničí je levnější

Podle Riku Huttunena z energetického oddělení finského ministerstva hospodářství a zaměstnanosti limitují možné vyšší využívání domácí biomasy i omezené možnosti přepravy biomasy ze severu země. Dovoz biomasy z okolních zemí by rovněž byl pro energetické společnosti levnější.

„Je zde tlak omezit využívání domácí dřeva … Běžně je využíváno v regionech, kde je hodně dřeva a méně lidí ale nyní se bavíme o městech s málo lesy a mnoho lidmi. Je evidentní, že potřebujeme dovoz,“ říká Riku Huttunen.

Podle odhadů společnosti Energia bude biomasa do roku 2030 tvořit 60 % palivového mixu ve finských teplárnách. V současné době přitom její podíl nedosahuje ani 30 %. Kromě biomasy bude země podle zástupců tamního průmyslu více nasazovat i tepelná čerpadla, využívat odpadní teplo z datacenter a rozvíjet technologie akumulace tepelné energie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Loudil
30. květen 2019, 10:15

Finsko by mělo rychleji rozvíjet větrnou energetiku ve svých severských oblastech, kde by nikomu nevadila. Sousední Švédsko z větrných elektráren zajišťuje 12 % své spotřeby elektřiny , Finové polovinu - jen 6 %. To nemluvím o Dánsku, které svou spotřebu elektřiny zajišťuje z větru ze 44 % ! , Němcích - 22 % nebo Španělech - 20 %. Každopádně musí Finové dokončit obě plánované atomové elektrárny Olkiluoto - EPR i Hanhikivi - VVER , které nahradí jejich současné dosluhující. Rovněž využití tepelných čerpadel v tak bohaté zemi musí mít zelenou. Finové na hlavu spotřebují 2 krát tolik elektřiny jak Češi , věřím, že zajištění takové rozsáhlé výroby je skutečně složité.

Vilém
31. květen 2019, 07:03

Snad to nedopadne jako každé pokusy o "ekologii". Někde v zapadlých koutech s pochybnou vládou práva se budou plošně kácet lesy, strouhat na štěpku a vozit přes půl světa, aby se evropané cítili ekologičtěji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se