Domů
Energetika v zahraničí
Vattenfall a RWE se dohodly na prodeji paroplynové elektrárny Magnum
Paroplynová elektrárna Magnum
Zdroj: Vattenfall

Vattenfall a RWE se dohodly na prodeji paroplynové elektrárny Magnum

Energetická společnost Vattenfall minulý čtvrtek oznámila uzavření dohody o prodeji své nizozemské paroplynové elektrárny Magnum společnosti RWE. Podle dohody má RWE za elektrárnu o výkonu 1,41 GW zaplatit 500 milionů EUR. K převzetí elektrárny by mělo dojít 30. září 2022.

Paroplynová elektrárna Magnum, kterou RWE převezme, se nachází u města Eemshaven na severu Nizozemska. Elektrárna byla zprovozněna v roce 2013 a skládá se ze tří bloků s paroplynovým cyklem a její celkový instalovaný výkon činí 1 410 MWe. Díky kombinaci plynového a parního oběhu elektrárna podle Vattenfallu dosahuje účinnosti přibližně 58 %.

Jako palivo elektrárna využívá zemní plyn, technologie elektrárny ale podle Vattenfallu je připravena i na částečný provoz na vodík. Podle RWE by již v současnosti šlo elektrárnu upravit na spalování paliva s až 30% obsahem vodíku. Do konce desetiletí by pak elektrárnu mohlo být možné upravit na spalování vodíku čistého. Moderní a vysoce flexibilní plynové elektrárny využívající vodík jako palivo by v budoucnosti mohly hrát zásadní roli pro poskytování potřebného záložního výkonu v případech kdy intermitentní zdroje nebudou k dispozici.

V areálu elektrárny se zároveň nachází solární elektrárna s instalovaným výkonem 5,6 MW, která je součástí obchodu. Samotné uskutečnění transakce podléhá ještě souhlasu podnikové rady společnosti Vattenfall.

Při přestavbě na vodík může Magnum hrát zásadní roli pro dekarbonizaci nizozemské energetiky

Lokalita elektrárny Magnum je pro RWE výhodná z několika důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že se nachází v bezprostřední blízkosti stávající elektrárny RWE - Eemshaven, která spaluje černé uhlí a biomasu. Její instalovaný výkon činí 1 560 megawattů. RWE tak očekává komplexní přínosy ze sdílení místní infrastruktury. Od roku 2020 zde navíc RWE rozvíjí projekt inovativní a ekologické výroby vodíku. V případě úspěchu v tendru na přímořskou větrnou farmu Hollandse Kust West VII by zde RWE chtěla realizovat elektrolyzéry s celkovým výkonem 600 MW. Areál elektrárny Magnum má umožňovat případné rozšíření elektrolyzérů.

Relativní blízkost lokality k bývalým ložiskům zemního plynu má také umožňovat, aby elektrárny Eemshaven i Magnum v budoucnu využívaly technologii pro zachytávání a ukládání uhlíku (CCS).

"Akvizicí elektrárny v Eemshavenu posilujeme náš projektový klastr Eemshydrogen. V této lokalitě chceme rozvinout výrobu levného vodíku ve velkém měřítku. Zelený vodík je klíčovým prvkem pro dekarbonizaci průmyslu, a tedy důležitým pilířem pro úspěch energetické transformace," uvedla Sopna Suryová, provozní ředitelka pro vodík v RWE Generation SE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se