Paroplynová elektrárna Magnum, kterou RWE převezme, se nachází u města Eemshaven na severu Nizozemska. Elektrárna byla zprovozněna v roce 2013 a skládá se ze tří bloků s paroplynovým cyklem a její celkový instalovaný výkon činí 1 410 MWe. Díky kombinaci plynového a parního oběhu elektrárna podle Vattenfallu dosahuje účinnosti přibližně 58 %.
Jako palivo elektrárna využívá zemní plyn, technologie elektrárny ale podle Vattenfallu je připravena i na částečný provoz na vodík. Podle RWE by již v současnosti šlo elektrárnu upravit na spalování paliva s až 30% obsahem vodíku. Do konce desetiletí by pak elektrárnu mohlo být možné upravit na spalování vodíku čistého. Moderní a vysoce flexibilní plynové elektrárny využívající vodík jako palivo by v budoucnosti mohly hrát zásadní roli pro poskytování potřebného záložního výkonu v případech kdy intermitentní zdroje nebudou k dispozici.
V areálu elektrárny se zároveň nachází solární elektrárna s instalovaným výkonem 5,6 MW, která je součástí obchodu. Samotné uskutečnění transakce podléhá ještě souhlasu podnikové rady společnosti Vattenfall.
Lokalita elektrárny Magnum je pro RWE výhodná z několika důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že se nachází v bezprostřední blízkosti stávající elektrárny RWE - Eemshaven, která spaluje černé uhlí a biomasu. Její instalovaný výkon činí 1 560 megawattů. RWE tak očekává komplexní přínosy ze sdílení místní infrastruktury. Od roku 2020 zde navíc RWE rozvíjí projekt inovativní a ekologické výroby vodíku. V případě úspěchu v tendru na přímořskou větrnou farmu Hollandse Kust West VII by zde RWE chtěla realizovat elektrolyzéry s celkovým výkonem 600 MW. Areál elektrárny Magnum má umožňovat případné rozšíření elektrolyzérů.
Relativní blízkost lokality k bývalým ložiskům zemního plynu má také umožňovat, aby elektrárny Eemshaven i Magnum v budoucnu využívaly technologii pro zachytávání a ukládání uhlíku (CCS).
"Akvizicí elektrárny v Eemshavenu posilujeme náš projektový klastr Eemshydrogen. V této lokalitě chceme rozvinout výrobu levného vodíku ve velkém měřítku. Zelený vodík je klíčovým prvkem pro dekarbonizaci průmyslu, a tedy důležitým pilířem pro úspěch energetické transformace," uvedla Sopna Suryová, provozní ředitelka pro vodík v RWE Generation SE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se