Domů
Životní prostředí
Ekodefense žaluje Rusko u soudu EU kvůli zhoršování klimatické krize
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Ekodefense žaluje Rusko u soudu EU kvůli zhoršování klimatické krize

Aktivisté žádají Evropský soud pro lidská práva, aby obvinil Rusko ze způsobení „klimatické katastrofy“. Tvrdí, že válka Moskvy na Ukrajině přispívá k nárůstu emisí skleníkových plynů.

Organizace Ekodefense požádala Evropský soud pro lidská práva (ESLP) o urychlené projednání jejich žaloby na Rusko, které podle nich svým jednáním zhoršuje globální klimatickou krizi, čímž porušuje lidská práva. Soud však minulý týden tuto žádost zamítl, což znamená, že proces může trvat dlouho, napsal server Euractiv.

Ruská ekologická skupina Ecodefense a 18 jednotlivců podali žalobu loni v srpnu a doufali, že soud přistoupí na zrychlení projednání stejně jako to učinil v případě Švýcarska a dvou dalších souběžně projednávaných případů souvisejících s klimatem.

K Evropskému soudu pro lidská práva žalobu podali potom, co se ji nejprve pokusili předložit ruskému Nejvyššímu soudu, který ji však odmítl projednat.

Rusko klima ignoruje

"Rusko zabíjí klima," uvedl spolupředseda organizace Ecodefense Vladimir Slivyak v nedávném rozhovoru pro agenturu AFP v Ženevě.

Zdůraznil, že ruský prezident Vladimir Putin podepsal v roce 2015 Pařížskou dohodu o klimatu, která stanovila cíl omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úroveň a Rusko obvinil, že se mu nedaří omezit emise skleníkových plynů ani snížit těžbu fosilních paliv.

Místo toho podle něj z interních politických dokumentů vyplývá, že Rusko plánuje přinejmenším pro příští desetiletí pouze rostoucí těžbu uhlí, ropy a plynu.

"V některých scénářích je to až o 50 procent," uvedl Slivyak.

Válka pohání emise

Slivyak, který opustil Rusko v roce 2021 uprostřed zásahu proti občanské společnosti před parlamentními volbami, uvedl, že rostoucí emise Ruska úzce souvisejí s válkou na Ukrajině.

I když oficiální statistiky nejsou k dispozici, řekl, že „během války musí dojít k velkému nárůstu emisí skleníkových plynů“, a to díky dalším výrobním linkám na tanky a zbraně a také emisím při použití těchto zbraní.

"Chceme, aby soud rozhodl, že ruská politika... je nebezpečná pro klima a svět," řekl Slivyak.

A zdá se, že jeho cíl není nesplnitelný. V dubnovém historickém rozhodnutí ESLP se sídlem ve Štrasburku usoudil, že Švýcarsko nedělá dost pro řešení změny klimatu. Soud by tak svým nedávným rozhodnutím mohl přimět vlády k přijetí ambicióznějších klimatických politik.

Situace v Rusku je přitom dle Slivyaka daleko horší.

"Nejde o to, že neděláme dost, ale o to, že klima skutečně zabíjíme," řekl v rozhovoru a dodal, že Rusko "podkopává mezinárodní úsilí".

Zatímco ostatní země investovaly do inovací a technologií, "existuje země největší dle rozlohy na Zemi, která si myslí, že může ignorovat všechny ostatní".

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
intfor
1. srpen 2024, 12:46

Je to jako s ochranou ozónové vrstvy. Při ochraně planety máme jen možnost v podstatě všeobecných společných řešení. Pokud si budeme hrát každý na vlastním písečku, vynecháme polovinu světa, protože spolu nechceme mluvit a nemáme se rádi, tak to nikam nepovede.

Jirka Líska
1. srpen 2024, 14:18

@intfor 1. srpen 2024, 12:46

Bylo by ideální, aby se hned domluvili všichni na všem, ale to je nereálné.

Rezignovat na snahy, když není shoda, taky není dobrý nápad.

Celý vývoj lidstva a technologií vznikal postupně, ať podle umístění, tak i v čase.

Miloslav Černý
1. srpen 2024, 15:10

Lidstvo se musí naučit reálně spolupracovat, ne jenom aby se neřeklo. Prioritně se musí hlavně zaměřit na znemožnění velkých válečných konfliktů, preventivně zamezit všem možným příležitostem k jejich vzniku. Bez splnění tohoto cíle nemůžeme očekávat zlepšení klimatu, Spolupráce a důvěra se musí stát základem, bez které se nikam neposuneme, jenom si budeme lhát do vlastní kapsy.

Jirka Líska
1. srpen 2024, 15:31

@Miloslav Černý 1. srpen 2024, 15:10

Jenže "lidstvo" takto nefungovalo, nefunguje a fungovat zřejmě nebude.

Ale ani tak není možné na vše rezignovat a prohlásit, že nemá cenu cokoliv dělat.

Richard Vacek
1. srpen 2024, 18:39

Za rouhání se proti klimatickému bohu je možné soudit jen tam, kde je toto náboženství nad světské zákony.

Petr Hariprasad Hajič
2. srpen 2024, 04:19

Váš příspěvek je nevhodný, iracionální a nesmyslný. Rusko ratifikovalo Pařížskou dohodu a svoje závazky neplní. Neplnéní mlouvy je zcela legitimní podklad pro podání žaloby, ať už by se to týkalo čehokoli.

Richard Vacek
2. srpen 2024, 08:09

Ale vždyť snad víme, že Pařížská dohoda neobsahuje sankce a byla schválene jen díky tomu, že se v textu provedla taková změna, aby vyspělé země nebyly povinny své závazky splnit.

Petr Hariprasad Hajič
2. srpen 2024, 18:25

Byla ratifikovaná na úrovni států, kterí se tim zavázaly svoje závazky plnit. Celkem těch států je trochu víc, než kolik je jich v OSN (něco kolem 195). Národní plány mají tedy prakticky všichni. Jak je to právnicky přesně nevím, ale je legitimní požadovat plnění závazků, ke kterým se jednotlivé statý zavázaly. Pokud Rusko nechce plnit, může samozřejmě smlouvu zrušit, čímž se postaví vedle takových států jako je Írán, KLDR, Libie, Jemen. Myslím, že jich ani víc není. Aktuálně je žaloba na místě. Alespoň z politického hlediska je to dobrý tah, přestože vymahatelnost bude zřejmě nulová.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se