Francie pracuje na minimální ceně emisních povolenek, návrh má být hotov v červnu

DomůŽivotní prostředíFrancie pracuje na minimální ceně emisních povolenek, návrh má být hotov v červnu

Francie pracuje na modifikaci evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), jelikož cena emisí je příliš nízká a existující reformy nefungují podle původních představ. Návrh opatření má být hotov do června. Informace přinesl web Carbon Pulse.

Francouzská ministryně životního prostředí a prezidentka Pařížské klimatické konference Ségolène Royalová pověřila tým energeticko-klimatických expertů k vypracování návrhů na implementaci minimální ceny pro emisní povolenky, stejně jako pro výrobu elektrické energie v Evropě.

Současná cena emisní povolenky se pohybuje okolo 5,5 € (za tunu vypuštěného CO2). Zdroj: EEX

Členy týmu jsou generální ředitel energetického gigantu Engie Gerard Mestrallet, bývalý ministr rozvoje a současný ředitel World Wildlife Fund Francie (WWF) Pascal Canfin a ekonom Alain Grandjean.

V otevřeném dopise z 25. března požádala ministryně tuto trojici, aby vypracovala „konkrétní návrhy na zavedení uhlíkové ceny, která by pomohla nasměrovat investice do nejvíce příznivých klimatických projektů“ se zaměřením na následující tři oblasti:

  • Výzkum ostatních cap-and-trade schémat, která mají stanoveny cenové podlahy a stropy a převedení principů a zkušeností z nich do celounijní dohody pro reformní proces trhu s povolenkami, který má přijít po roce 2020.
  • Identifikace možností, jak by mohla být cena uhlíkových emisí integrována do sektorů, ve kterých nefunguje schéma EU ETS, jako je například doprava.
  • Výzkum možnosti implementace minimální ceny pro výrobu elektřiny v rámci celé Evropy, a to buď prostřednictvím regionální spolupráce, nebo na národní úrovni.

Ministryně dodala, že v červnu kvůli ceně emisí svolá koalici vytvořenou na prosincovém Pařížském klimatickém summitu, která čítá 74 zemí a 1000 společností. Draft navrhovaných opatření by měl být pracovní skupinou předložen před tímto setkáním s tím, že závěrečná zpráva by měla být hotova na začátku července.

Úvodní fotografie: Paříž zahalená smogem. Autor: Damián Bakarcic