Domů
Životní prostředí
Francie pracuje na minimální ceně emisních povolenek, návrh má být hotov v červnu
Pařížský smog. Autor: Damián Bakarcic

Francie pracuje na minimální ceně emisních povolenek, návrh má být hotov v červnu

Francie pracuje na modifikaci evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), jelikož cena emisí je příliš nízká a existující reformy nefungují podle původních představ. Návrh opatření má být hotov do června. Informace přinesl web Carbon Pulse.

Francouzská ministryně životního prostředí a prezidentka Pařížské klimatické konference Ségolène Royalová pověřila tým energeticko-klimatických expertů k vypracování návrhů na implementaci minimální ceny pro emisní povolenky, stejně jako pro výrobu elektrické energie v Evropě.

Současná cena emisní povolenky se pohybuje okolo 5,5 € (za tunu vypuštěného CO2). Zdroj: EEX

Členy týmu jsou generální ředitel energetického gigantu Engie Gerard Mestrallet, bývalý ministr rozvoje a současný ředitel World Wildlife Fund Francie (WWF) Pascal Canfin a ekonom Alain Grandjean.

V otevřeném dopise z 25. března požádala ministryně tuto trojici, aby vypracovala „konkrétní návrhy na zavedení uhlíkové ceny, která by pomohla nasměrovat investice do nejvíce příznivých klimatických projektů“ se zaměřením na následující tři oblasti:

 • Výzkum ostatních cap-and-trade schémat, která mají stanoveny cenové podlahy a stropy a převedení principů a zkušeností z nich do celounijní dohody pro reformní proces trhu s povolenkami, který má přijít po roce 2020.
 • Identifikace možností, jak by mohla být cena uhlíkových emisí integrována do sektorů, ve kterých nefunguje schéma EU ETS, jako je například doprava.
 • Výzkum možnosti implementace minimální ceny pro výrobu elektřiny v rámci celé Evropy, a to buď prostřednictvím regionální spolupráce, nebo na národní úrovni.
 • Ministryně dodala, že v červnu kvůli ceně emisí svolá koalici vytvořenou na prosincovém Pařížském klimatickém summitu, která čítá 74 zemí a 1000 společností. Draft navrhovaných opatření by měl být pracovní skupinou předložen před tímto setkáním s tím, že závěrečná zpráva by měla být hotova na začátku července.

  Úvodní fotografie: Paříž zahalená smogem. Autor: Damián Bakarcic

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.