Globálně úspěšné projekty v oblasti udržitelné energetiky představí 2. ročník konference Share Your Energy

DomůŽivotní prostředíGlobálně úspěšné projekty v oblasti udržitelné energetiky představí 2. ročník konference Share Your Energy

Energeticky zcela soběstačná městská čtvrť, nejudržitelnější budova světa či gastromarket poháněný stoprocentně zelenou elektřinou – praktická řešení, která posunují hranice udržitelnosti a ekologicky šetrné energetiky. Právě o nich budou světoví inovátoři, energetici a ekoinženýři z globálních firem diskutovat na 2. ročníku konference Share Your Energy, která se uskuteční 16. října v Praze.

V říjnu zamíří do Prahy přední technologičtí inovátoři z celého světa

„Stále více zemí, měst, firem a lidí chce využívat čistou energii z obnovitelných zdrojů. V Česku se často u kulatých stolů diskutuje o tom, proč změny nejdou a že nás omezuje legislativa. My jsme si proto dali za cíl představit na konferenci jen taková řešení, která bude možné aplikovat v praxi,“ říká Stanislav Chvála, výkonný ředitel pořadatelské firmy Nano Energies.

Mezi inspirativními řečníky z celého světa se na Share Your Energy objeví například Camille Orthlieb a Robin Kirschke, autoři nejudržitelnější budovy současnosti – sídla Mezinárodního olympijského výboru ve švýcarském Lausanne. Mluvit budou o tom, jak se jim u nové stavby podařilo zrecyklovat a využít části původního sídla, jak se na provozu sídla podílí vodní energie z Ženevského jezera a díky čemu získal futuristický Olympijský dům nejvyšší hodnocení v parametrech pro udržitelnost budov LEED.

Konference se letos více zaměří také na plánování měst, udržitelné investice a urbanismus. O své zkušenosti se v Praze podělí Ignacio Garcia Faubel, ředitel inovací a rozvoje první udržitelné městské části Barrio La Pinada ve španělské Valencii. Ředitel estonského Cleantech ForEst Erki Ani přiblíží inovativní projekty, které pomohly Talinu proměnit odpad v energii, a urbanista Martin Barry ukáže, jak jednoduše proměnit zapomenutá místa a brownfields v zelené prostory, kde lidé rádi tráví čas.

Účastníci konference, mezi nimiž budou zástupci společností zaměřených na udržitelný rozvoj a energetiku, inovátoři z domácích startupů i představitelé měst a obcí, se samozřejmě mohou těšit na řadu dalších vystoupení:

  • Eric Appleton z britského energetického akcelerátoru Energy Systems Catapult, se bude věnovat otázkám chytrého nabíjení elektromobilů nebo řízení nízkouhlíkového vytápění britských domácností;
  • spoluzakladatel investiční blockchainové platformy Climate Trade Francisco Benedito bude mluvit o tom, jak se platformě podařilo stát se největším tržištěm emisních povolenek a jak fungují investice do klimaticky prospěšných projektů;
  • Sven Pluut z Nizozemska, zakladatel platformy pro sdílení solární energie We Share Solar, objasní, proč se vyplatí investovat do solárního panelu, který nebudete mít na své vlastní střeše, a jak se platformě daří zvyšovat výnosy z podílu na zdrojích energie pro běžné drobné investory, i když každoročně klesají vládní dotace.

Kompletní program konference najdete na webu www.shareyourenergy.eu.