Německý ministr energetiky podporuje navýšení cíle snížení emisí EU do roku 2030 na 55 %

DomůŽivotní prostředíNěmecký ministr energetiky podporuje navýšení cíle snížení emisí EU do roku 2030 na 55 %

Evropa by měla usilovat o dosažení cíle snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 % oproti hodnotám z roku 1990, uvedl ve čtvrtek německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier. Německo, které pro druhou polovinu roku předsedá EU, tímto doposud vyjádřilo svou nejjasnější podporu pro přísnější cíl.

Altmaier se stal prvním zástupcem německé vlády, který explicitně vyjádřil podporu pro navýšení klimatického cíle EU na 55 %. Aktuálně je cíl EU na snížení skleníkových emisí nastaven do roku 2030 na 40 % oproti hodnotám z roku 1990.

Kancléřka Angela Merkelová a německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzová doposud pouze potvrdily záměr Německa nalézt konsenzus v celé Evropě ve prospěch navrhovaného rozmezí 50‑55 %, které navrhla Evropská komise.

Německá Unie (CDU/CSU), součást vládnoucí německé koalice, které je i Altmaier součástí, v květnu podmínila navýšení klimatického cíle EU, změnou klíče pro rozdělení zátěže na jednotlivé země EU. Aktuálně jsou cíle jednotlivých členských zemí jsou svázány s jejich ekonomickou silou. Navýšení cíle EU na 55 % by tak znamenalo, že Německo by muselo emise skleníkových plynů snížit o 68 %.

„V příštích několika týdnech proběhnou velmi intenzivní diskuse o tom, jak rozdělit cíl snížení emisí o 55 %, které chceme v EU do roku 2030 dosáhnout. To samozřejmě není tak jednoduché, protože 55 % neznamená 55 % pro každého,“ uvedl Altmaier pro průmyslový výbor Evropského parlamentu.

Pokud má EU zvýšit cíl na 55 %, je třeba vyjasnit, do jaké míry může přispět každý členský stát, dodal Altmaier.

„Pokud jsme připraveni to udělat, musíme se ujistit, že poskytneme potřebné financování. Bude to stát spoustu peněz,“ řekl Altmaier.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzová, ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier a ministr financí Olaf Scholz (zleva doprava). Zdroj: BMWi

Důležitá je ochrana průmyslu

Na cestě k uhlíkové neutralitě do roku 2050 musí Evropa chránit svůj průmysl, uvedl Altmaier a naznačil podporu návrhu Evropské komise na uhlíkovou přeshraniční daň. Mechanismus by musel být v souladu s pravidly stanovenými Světovou obchodní organizací, aby se předešlo riziku zahájení obchodních válek, dodal.

„Věřím, že myšlenka přeshraničního vyrovnávacího mechanismu (…) může významně přispět k zajištění toho, aby ekologické výrobky z Evropy nebyly v nevýhodě ve srovnání se zbožím ze zemí s nižší ochranou klimatu a environmentálními normami,“ řekl Altmaier výboru.

EU musí postupovat s vyššími cíli v oblasti klimatu s nadějí, že ostatní země budou následovat, „doufejme, že to udělají, ale nesmí to vést k tomu, že Evropa ztratí celý svůj výrobní průmysl,“ dodal Altmaier.