Stuttgart od dubna zakáže vjezd dieselových aut s normou Euro 4 a starší

DomůŽivotní prostředíStuttgart od dubna zakáže vjezd dieselových aut s normou Euro 4 a starší

V německém Stuttgartu vstoupí 1. dubna v platnost zákaz starších vozidel s dieselovým motorem vztahující se jak na návštěvníky, tak i obyvatele s trvalým bydlištěm ve městě.

Město uvedlo, že zakáz se bude týkat jízdy a parkování vozidel s dieselovými motory splňujícími emisní normu Euro 4 a starší normy, pokud jim nebude udělena výjimka. Norma Euro 4 byla v případě osobních automobilů nahrazena normou Euro 5 v září roku 2009, což znamená, že do Stuttgartu nebude nyní umožněn vjezd dieselů starších než 9,5 roku.

„Všichni chceme, aby se vzduch ve Stuttgartu zlepšil, jde o zdraví našich občanů. V boji s jemným prachem jsme již učinili velký krok vpřed, toho chceme dosáhnout i v případě oxidu dusičitého. Naše úsilí nestačí k tomu, abychom splnili mezní hodnoty. Přesně to je však naše povinnost – jelikož existují nejvyšší soudní rozhodnutí o kontrole znečištění ovzduší,“ uvedl Dr. Martin Schairer, náměstek Stuttgartu pro bezpečnost, pořádek a sport.

Ze zákazu jsou vyňata například vozidla policie, záchranné služby, hasičů nebo městských služeb.

Vozidla s motory splňujícími emisní normu Euro 5 nebudou v tuto chvíli dotčena, ale rozhodnutí o zákazu i pro tuto normu bude provedeno po přezkoumání výsledků emisí v polovině roku 2019. Zákaz normy Euro 5 by znamenal zákaz vjezdu dieselovým vozům starším než 4,5 roku.

V průběhu roku 2019 se se zákazem starších dieselů ke Stuttgartu přidají další německá města. Ve všech ostatních případech se však bude podle dosavadních informací jednat pouze o vymezené části měst.

Úvodní fotografie: Stuttgart, autor: Giuseppe Milo, Flickr