Domů
Životní prostředí
Stuttgart od dubna zakáže vjezd dieselových aut s normou Euro 4 a starší

Stuttgart od dubna zakáže vjezd dieselových aut s normou Euro 4 a starší

V německém Stuttgartu vstoupí 1. dubna v platnost zákaz starších vozidel s dieselovým motorem vztahující se jak na návštěvníky, tak i obyvatele s trvalým bydlištěm ve městě.

Město uvedlo, že zakáz se bude týkat jízdy a parkování vozidel s dieselovými motory splňujícími emisní normu Euro 4 a starší normy, pokud jim nebude udělena výjimka. Norma Euro 4 byla v případě osobních automobilů nahrazena normou Euro 5 v září roku 2009, což znamená, že do Stuttgartu nebude nyní umožněn vjezd dieselů starších než 9,5 roku.

„Všichni chceme, aby se vzduch ve Stuttgartu zlepšil, jde o zdraví našich občanů. V boji s jemným prachem jsme již učinili velký krok vpřed, toho chceme dosáhnout i v případě oxidu dusičitého. Naše úsilí nestačí k tomu, abychom splnili mezní hodnoty. Přesně to je však naše povinnost – jelikož existují nejvyšší soudní rozhodnutí o kontrole znečištění ovzduší,“ uvedl Dr. Martin Schairer, náměstek Stuttgartu pro bezpečnost, pořádek a sport.

Ze zákazu jsou vyňata například vozidla policie, záchranné služby, hasičů nebo městských služeb.

Vozidla s motory splňujícími emisní normu Euro 5 nebudou v tuto chvíli dotčena, ale rozhodnutí o zákazu i pro tuto normu bude provedeno po přezkoumání výsledků emisí v polovině roku 2019. Zákaz normy Euro 5 by znamenal zákaz vjezdu dieselovým vozům starším než 4,5 roku.

V průběhu roku 2019 se se zákazem starších dieselů ke Stuttgartu přidají další německá města. Ve všech ostatních případech se však bude podle dosavadních informací jednat pouze o vymezené části měst.

Úvodní fotografie: Stuttgart, autor: Giuseppe Milo, Flickr

Komentáře

(1)

Vladimír Šťastný

31. březen 2019, 20:40

Nad tématem jsem se zamýšlel ve svém blogu zhruba před rokem, kdy v Německu padlo rozhodnutí, nechat omezení vjezdu vozidel do měst v kompetenci magistrátů měst. Je to rozhodnutí padlé na hlavu, protože městské rady nemají technické nástroje na to, aby zjistily, jestli nějaké auto opravdu znečišťuje nebo ne.

https://vladimirstastny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=652023

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.