Domů
Životní prostředí
V Saudské Arábii začala regionální klimatická konference "MENA Climate Week 2023"
MENA Climate Week Zdroj: United Nations Climate Change
Zdroj: United Nations Climate Change

V Saudské Arábii začala regionální klimatická konference "MENA Climate Week 2023"

V těchto dnech (8.-12. října 2023) probíhá v saudskoarabském Rijádu konference „MENA Climate Week 2023“. Jedná se o součást série celkem čtyř regionálních konferencí. Tato konference jako druhá v pořadí představuje diskuzní panel pro region Blízkého východu a severní Afriky, a navazuje tak na keňskou konferenci z minulého měsíce. Do konce roku se uskuteční setkání ještě v Panamě a Malajsii. Každý region by měl mapovat svoji cestu k pařížským kritériím, přičemž jejich zhodnocení a pomyslné vyvrcholení celé série pak nabídne Konference OSN o změně klimatu 2023, známější jako COP 28, kterou letos hostí Dubaj.

Klimatická změna, její dopady a jak ji mírnit, to jsou stěžejní body právě probíhající konference. Jedná se o setkání vědců, aktivistů, politiků a dalších představitelů, jejichž společný cíl je spolupráce v otázce globálního oteplování.

Událost se koná pod záštitou OSN a její program pokrývá celkem čtyři segmenty:

  • Energetické systémy a průmysl;
  • Města, městská a venkovská sídla, infrastruktura a doprava;
  • Země, oceán, jídlo a voda;
  • Společnosti, zdraví, živobytí a ekonomiky.

V rámci těchto segmentů je organizován i celkový harmonogram, v rámci kterého bude představeno několik projektů. Saudskoarabský ministr energetiky například první den hovořil o testování vodíkových vlaků či diverzifikaci skrze malé modulární reaktory. Součástí programu však jsou i různé výstavy, doprovázené kulturními aktivitami.

Tato událost dává šanci Saudské Arábii, aby pořadatelství využila ke svému prospěchu, a prezentovala světu své úsilí o energetickou transformaci. Takovými snahami je myšlena například Saudská zelená iniciativa a zavádění obnovitelných zdrojů energie.

Dá se očekávat, že Saúdové budou během týdne propagovat strategii „Circular Carbon Economy Approach“, jejíž pointou je hospodaření s uhlíkem. Dalším pozoruhodným bodem z programu bude poté bezesporu Just & Inclusive Energy Transition, tedy spravedlivá transformace energetiky, jejíž argumentaci bude v tomto regionu zajímavé sledovat.

V širší souvislosti je regionální konference společně s ostatními jednou z fází tzv: „global stocktake“, což lze ve volném překladu chápat jako globální inventuru cílů Pařížské dohody. V praxi to pak znamená vyhodnocení pokroku či naopak slabin, kterými země ve svém plnění disponují. Může to pro ně znamenat možnost upravit svoji strategii tak, aby se cílům přiblížili rychleji, nebo si v jejich plnění vzájemně vypomohli.

V rámci konferencí je na programu otevřený společný dialog, který následuje po prvotním sbírání a analyzování potřebných informací. COP 28 poté představí třetí fázi tohoto procesu, který je považován za esenciální pro boj s klimatickou změnou. Jeho podstatou je identifikace opatření relevantních pro daný region a stanovení časových plánů nezbytných pro urychlení pokroku k udržení dosažitelné trajektorie, a to sice stabilizace oteplení planety.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zbyněk Poisl
10. říjen 2023, 11:24

37 slet Melounů, plný prázdných frází a nesplnitelných cílů! Papaláši přiletí stovkami letadel, aby mohli tlachat o skleníkových plynech.

Michal K.
10. říjen 2023, 13:26

ano, priletia sukromnymi tryskacmi, vypustia tisice ton CO2, aby rozpravali o tom ako nevypustat tisice ton CO2.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se