Fracouzský Saft buduje alianci pro vývoj nové generace baterií

DomůAkumulace energieFracouzský Saft buduje alianci pro vývoj nové generace baterií

Francouzský výrobce baterií Saft buduje alianci s dalšími evropskými průmyslovými podniky pro výzkum, vývoj a industrializaci nové generace akumulátorů se zaměřením na pokročilé lithium-iontové technologie a technologie s pevným elektrolytem (solid-state). Podle slov společnosti bude klíčem k úspěchu podpora evropských a vnitrostátních orgánů. Společnost Saft to ve čtvrtek uvedla na svých stránkách.

Cílem aliance je vyvinout technologie zaměřující se na vysokokapacitní akumulátory, které přinesou výkonnostní, nákladové a bezpečnostní výhody oproti stávajícím lithium-iontovým článkům. Program se zabývá všemi tržními segmenty, elektromobilitou (elektricky poháněné osobní automobily, autobusy, železniční, námořní i letecká přeprava), systémy pro skladování energie i specializovanými odvětvími.

„Společnost Saft má 100 let zkušeností s výzkumem, vývojem a výrobou vysoce výkonných průmyslových článků a baterií, včetně více než 25 let zkušeností v oblasti lithium-iontových technologií,“  Ghislain Lescuyer, generální ředitel společnosti Saft.

V případě úspěšně provedené vývojové fáze bude dalším krokem spolupráce s průmyslovými partnery na nových výrobních procesech a rozšíření výroby akumulátorových článků a bateriových systémů. To by mělo vést k vytvoření snadno škálovatelného standardního výrobního standartnímu bloku s roční výrobní kapacitou 1 GWh akumulátorů.

Ke spolupráci v rámci aliance se již, mimo jiné, zavázaly následující společnosti:

  • Siemens, německý elektrotechnický gigant, který vybavuje výrobní závody softwarem a automatizačními řešeními,
  • Solvay, belgická společnost, která by měla přispět zkušenostmi z oblasti polymerů a elektrolytů,
  • Manz, německá společnost specializující se na vybavení pro kompletování akumulátorových článků a bateriových modulů.

„Za účelem vybudování vedoucího postavení Evropy v této oblasti s revolučními technologiemi, inovačními produkty a nejmodernějšími průmyslovými procesy bude tato aliance potřebovat silnou regulační podporu a odpovídající finanční prostředky od evropských a vnitrostátních orgánů,“ uvádí zpráva společnosti Saft.

Společnost Saft koupil v roce 2016 ropný gigant Total za více než 1 miliardu dolarů. Tato akvizice je součástí strategie společnosti posílit svůj vliv v oblasti elektřiny a zejména obnovitelných zdrojů energie a akumulace.