Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz "neekologických" baterií

DomůAkumulace energieŠefčovič: EU by mohla zakázat dovoz "neekologických" baterií

Místopředseda nové Evropské komise Maroš Šefčovič uvedl, že baterie, na kterých je částečně stavěna nová strategie pro energetickou politiku EU, by nemusely být na evropském trhu povoleny, pokud by nesplňovaly přísné ekologické normy.

EU dle bývalého komisaře pro energetiku nyní pracuje na environmentálních normách pro baterie, které by mohly vyloučit například dovoz levných baterií z jihovýchodní Asie, jelikož dostatečně nenaplňují environmentální standardy. Šefčovič přiznal, že současný návrh pravidel by skutečně vedl k zákazu těchto baterií na evropském trhu.  I evropské výrobky musí respektovat standardy v jiných zemích, uvedl slovenský komisař.

Současný výčet ekologických kritérií zakomponovává podmínky od udržitelnosti základních materiálů, ze kterých jsou baterie vyrobeny, po zdroj energie, která byla při výrobě užita. Komise očekává, že na tyto standardy výrobci ze třetích zemí adekvátně zareagují zlepšením podmínek při výrobě a užitím udržitelnějších materiálů.

Komise v pondělí rovněž oznámila, že schválila rozpočet ve výši 3,2 miliard eur na státní podporu projektů zabývajících se akumulací v sedmi státech EU, včetně Polska či Německa. Komise se také chce zaměřit na projekt Bateriové aliance, který se soustředí na spolupráci průmyslových odvětví s cílem vytvořit první evropský „bateriový ekosystém“