Domů
Akumulace energie
Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz "neekologických" baterií
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Autor: Saeima

Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz "neekologických" baterií

Místopředseda nové Evropské komise Maroš Šefčovič uvedl, že baterie, na kterých je částečně stavěna nová strategie pro energetickou politiku EU, by nemusely být na evropském trhu povoleny, pokud by nesplňovaly přísné ekologické normy.

EU dle bývalého komisaře pro energetiku nyní pracuje na environmentálních normách pro baterie, které by mohly vyloučit například dovoz levných baterií z jihovýchodní Asie, jelikož dostatečně nenaplňují environmentální standardy. Šefčovič přiznal, že současný návrh pravidel by skutečně vedl k zákazu těchto baterií na evropském trhu.  I evropské výrobky musí respektovat standardy v jiných zemích, uvedl slovenský komisař.

Současný výčet ekologických kritérií zakomponovává podmínky od udržitelnosti základních materiálů, ze kterých jsou baterie vyrobeny, po zdroj energie, která byla při výrobě užita. Komise očekává, že na tyto standardy výrobci ze třetích zemí adekvátně zareagují zlepšením podmínek při výrobě a užitím udržitelnějších materiálů.

Komise v pondělí rovněž oznámila, že schválila rozpočet ve výši 3,2 miliard eur na státní podporu projektů zabývajících se akumulací v sedmi státech EU, včetně Polska či Německa. Komise se také chce zaměřit na projekt Bateriové aliance, který se soustředí na spolupráci průmyslových odvětví s cílem vytvořit první evropský „bateriový ekosystém“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
10. prosinec 2019, 13:01

Ta EU už neví kudy kam. Pravděpodobně se jedná o opakování politiky okolo fotovoltaických panelů, kde EU též v rámci "podpory" fotovoltaiky nasadila na několik let vysoká cla na panely z Číny.

Takže už tak drahá akumulace bude ještě dražší - vhodná příležitost pro dotace.

Vilém
10. prosinec 2019, 13:57

Souhlasím. Zajímavá iniciativa. Nicméně. To nemůže projít. Ekologické baterie by zdražily už tak vysoké náklady na elektroauta, která jsou páteří boje lidstva proti vyhynutí, a nikdo by to nechtěl platit a celá ta vize budoucnosti o svíčkách s prošoupanýma botama by vzala za své.

Petr
10. prosinec 2019, 19:30

Trochu odbočím od aut

Používám ovládací obojek na psa bez dobíjení tudíž musím kupovat baterie cca 70 - 80 kč dle prodejce výdrž zhruba 14 dní a potřebuji dva ks jednou jsem za ty samé peníze je objednal z Číny a dostal jsem 8ks a výdrž tři měsíce a nové nařízení mně bude nutit jen vyhazovat peníze to je celá EU

JVr
11. prosinec 2019, 16:59

Ne nutně, můžete si koupit obojek s dobíjecími bateriemi, nebo dobíjecí baterie, což v tomto případě dává smysl jak ekonomický tak ekologicky ????.

Také se můžete lépe poohlédnout po evropském trhu, zda na něm nejsou dostupné i jiné baterie než běžně kupujete. Vozit baterie zvláště pak jednorázové až z Číny je naprostá blbost, protože se spotřebuje více energie na dopravu té baterie z Číny do ČR než je v ní ve finále uloženo...

Sam - glosátor
11. prosinec 2019, 12:00

Rozuměj tomu ty levné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516