Prodeje elektromobilů v Evropě meziročně vzrostly o 49 %

28. prosinec 2015, 11:29
DomůElektřinaProdeje elektromobilů v Evropě meziročně vzrostly o 49 %

V roce 2015 se v Evropě prodalo o téměř polovinu elektromobilů více než loni. Největší zásluhu na tom mají obyvatelé Norska, Francie, Velké Británie a Německa, kde bylo zaregistrováno 75 % ze všech nově registrovaných elektromobilů. Celkem se za rok 2015 prodá v Evropě přes 75 000 nových elektrických aut.

Podle nové statistiky francouzské Asociace pro národní rozvoj elektromobility (AVERE), jen za prvních 11 měsíců roku 2015 přibylo v Evropě více než 75 000 nových elektrických aut. Toto číslo za celý rok ještě vzroste, neboť část nových elektromobilů bude spadat až do statistik za prosinec. I tak bylo podle studie mezi lednem a listopadem tohoto roku registrováno 76 301 nových elektromobilů, což je meziroční nárůst o 48,5 %.

Podívejte se na srovnání 8 nejprodávanějších elektromobilů a plug-in hybridů v Evropě.

Deset nejprodávanějších elektromobilů v roce 2015. Legenda: Autres – Další. Zdroj: AVERE

Norové vedou statistiku

Největší podíl na nových elektrických autech v Evropě má Norsko, které za letošek překročí hranici 22 400 nově registrovaných elektromobilů. Toto prvenství je dáno především podporou norské vlády, která při nákupu elektromobilu nabízí zajímavé daňové zvýhodnění a další řadu výhod pro uživatele, především v oblasti pojištění a nižších, nebo žádných, poplatků spojených s dopravou. Část elektrických aut přitom využívá i norská pošta, která v současnosti vlastní flotilu 900 elektromobilů.

Další země nezahálí

Druhou zemí v pořadí s největším počtem registrovaných elektromobilů je Francie. Zde se za prvních 11 měsíců roku registrovalo 17 060 nových aut na elektřinu. Zajímavá je pozice Německa, které v pomyslném žebříčku obsadilo třetí místo, dokonce i přesto, že zde zatím ještě neprošel zákon na podporu využívání elektromobilů.

Seznam zemí podle počtu nově registrovaných elektromobilů shrnuje níže přiložený graf.

Počet nově registrovaných elektromobilů v období ledna až listopadu 2015. Legenda: Norvége – Norsko, France – Francie, Allemagne – Německo, Royame–Uni – Spojené království, Pays-Bas – Nizozemí, Suisse – Švýcarsko, Autriiche – Rakousko, Danemark – Dánsko, Italie – Itálie, Suède – Švédsko, Belgique – Belgie, Espagne – Španělsko, Autres – Další země. Zdroj: AVERE

Zdroj úvodního obrázku: AVERE

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...