Domů
Elektrárny v Evropě
Dovoz černého uhlí do Německa poklesl za první polovinu roku až o 40 %

Dovoz černého uhlí do Německa poklesl za první polovinu roku až o 40 %

Německá asociace dovozců uhlí VDKi předpovídá na letošek dovoz energetického černého uhlí v objemu 18-23 milionů tun, což je výrazný pokles například oproti roku 2016, kdy bylo dovezeno 43 milionů tun.

Náš západní soused hlásí zatím průběžná čísla a odhady na spotřebu černého uhlí za letošní rok. Již nyní odhaduje, že uhlí bude spáleno rekordně málo a to nejen kvůli nízké spotřebě elektřiny v průběhu pandemie onemocnění COVID-19, ale také díky příznivé situaci pro výrobu elektřiny z plynu. Cena plynu významně poklesla a zároveň zdražily emisní povolenky, které se v minulém týdnu obchodovaly již za 30 €, což je nejvyšší hodnota za 14 let.

“Předpokládáme, že dovoz uhlí bude mezi 17,5 – 22,5 mil. tun energetického uhlí,”  uveld Franz-Josef Wodopia, předseda VDKi.

Černouhelné elektrárny se za letošní první pololetí podílely na výrobě 6,4 %, oproti loňským téměř 10 %. Naopak výroba z plynu stoupla ze 14 na 16 %. 50 % vyrobily letos obnovitelné zdroje a zbytek se dělí mezi hnědé uhlí a jádro.

Letos na podzim má dojít k aukci na uzavření prvních černouhelných zdrojů o celkovém výkonu 4 GW. Dle plánu německé vlády bude u černého uhlí omezen instalovaný výkon do roku 2022 na 15 GW a do roku 2030 na 8 GW.

Zbývajících 8 GW instalovaného výkonu představují relativně nové elektrárny s účinností přesahující 45 %.

Zatímco Němci chtějí výrobu z uhlí drasticky snížit, v roce 2019 byl celosvětově pokořen rekord v dobývání uhlí.

Komentáře

(3)

T

20. červenec 2020, 17:48

A jde to, nemci ziji nadale...

Martin Hájek

20. červenec 2020, 22:09

Ano, přišli o necelá 4 % výroby elektřiny, což bylo podstatně méně, než o kolik propadla její spotřeba. To opravdu není žádné velké vítězství.

Bizon

20. červenec 2020, 19:42

Trochu mi tu chybí trend spotřeby hnědého uhlí, ve kterém mají 2x tolik instalovaného výkonu než v černém uhlí..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.