V Číně byl zprovozněn zatím údajně největší demonstrační projekt propojující větrné, fotovoltaické a koncentrační solární elektrárny s bateriovým úložištěm do jednoho celku.

Projekt s názvem Luneng Haixi multi-mixed energy demonstration project je první čínský pokus o větší intergraci a spolupráci různých obnovitelných zdrojů. Projekt se skládá ze 400 MW instalovaného výkonu větrných zdrojů, 200 MW fotovoltaických zdrojů, 50 MW koncentračních solárních zdrojů a bateriového úložiště o kapacitě 100 MWh. Tento soubor výrobních zařízení je jako jeden celek připojen k elektrizační soustavě od začátku února.

“Je to první světové a největší čínské elektromechanické úložiště energie s virtuálním synchronním generátorem.” Dr. Hui Dong, ředitel výzkumného ústavu China Electric Power Research Institute

Developer projektu se musel popasovat hned s několika výzvami. Zajištění předpokládané 15leté provozní doby baterií  v prostředí s rozmezím teplot -34 až +36°C zajistí sofistikovaný ventilační systém. Další výzvou k překonání bylo zajištění odolnosti proti zemětřesení, komplex se nachází v seismické oblasti, a zařízení musí být schopna odolat zemětřesení až do síly 8. stupně Richterovy škály.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *