Domů
Elektrárny ve světě
Firma, ve které má podíl Siemens, má uvést do provozu turbíny na Krymu

Firma, ve které má podíl Siemens, má uvést do provozu turbíny na Krymu

Společnost, která je částečně vlastněná německým Siemensem, se bude podílet na instalaci turbín pro výrobu elektřiny na Krymu. Na ten se ovšem od doby ruské anexe vztahuje embargo včetně energetických technologií ze strany EU. Agentuře Reuters to potvrdily 3 zdroje.

Jak již bylo uvedeno minulý týden, turbíny německého výrobce byly dopraveny na Krym, aby byly zapojeny do dvou rozestavěných elektráren. Toto ovšem Siemens odmítl s tím, že věc řádně prošetří. Zároveň uvedl, že v případě, že některý z jeho zákazníků produkt Siemensu přeprodal na Krym, pak se na daný výrobek nebude vztahovat žádný servis, záruka a podpora při instalaci zařízení.

Bylo zjištěno, že turbíny na Krym prodala ruská firma ZAO Interautomatika, ve které Siemens vlastní 45,7% podíl. Dle webových stránek společnosti nabízí zákazníkům “systémy, které jsou založeny na technologii Siemensu a pod jeho licencí”.

 “Siemens stojí za tím, co prohlásit již dříve ohledně neposkytnutí záruky, servisu a pomoci při uvedení do provozu. Vyšetřujeme zapojení Interautomatiky ohledně uvedení plynových turbín do provozu. Pokud se ukáže jako pravdivé, potom podnikneme veškeré nutné kroky k tomu, aby byla co nejdříve ukončena veškerá aktivita,” uvedl mluvčí Siemensu v reakci na informaci o aktivitách firmy Interautomatika

Ruská firma Technopromeexport, která staví obě elektrárny, se odmítla k situaci vyjádřit a Interautomatika zatím taktéž situaci nekomentovala. Prozatím není jisté, zda Siemens dodávku turbín schválil, či věděl o zapojení Interautomatiky v projektu na Krymu. Podle pátečního vyjádření Siemensu nebyly do té doby žádné spolehlivé důkazy o dodávce jeho turbín na Krym.

Prestižní projekt na Krymu

Výstavba dvou elektráren na Krymu je součástí slibu daného Putinem v roce 2014 po zabrání Krymu Ruskem, jehož předmětem bylo zajistit poloostrovu stabilní dodávku elektřiny. Turbíny od Siemensu jsou klíčovým prvkem, protože jako jediné mohou být použity do již zbudovaných základů elektráren. Ruské firmy samy nedokáží vyrobit srovnatelné zařízení. Hlavní dodavatel Technopromexport dříve uvedl, že turbíny koupil na sekundárním trhu, ale již nezveřejnil od koho.

Samotné turbíny ovšem neznamenají pro Rusko výhru, nyní musí být uvedeny do provozu, což bude bez podpory Siemensu a jeho inženýrů značně komplikované. Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters se právě k uvedení do provozu zavázala firma Interautomatika. Ovšem informaci se nepodařilo ověřit a záleží, jak se k situaci postaví Siemens.

Právní experti uvádějí, že nelze dopředu říci, zda by Siemens mohl být dohnán k zodpovědnosti za porušení embarga, pokud embargo porušila třetí strana. Evropská komise se zatím k situaci nevyjádřila.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se