Domů
Elektřina
Britské jaderné a plynové elektrárny musí v létě počítat s možným omezením výroby kvůli OZE

Britské jaderné a plynové elektrárny musí v létě počítat s možným omezením výroby kvůli OZE

Provozovatelé jaderných a plynových elektráren ve Spojeném království by se měli připravit na možnost, že výroba jejich elektráren bude v průběhu letošního léta omezována. Podle výhledu britského provozovatele přenosové soustavy National Grid má poptávka po elektřině ze sítě během léta opět klesnout, a to zejména z důvodu rostoucí výroby v decentralizovaných solárních a větrných elektrárnách.

Podle výhledu britské National Grid pro letošní léto by nejnižší i nejvyšší očekávané zatížení tamní sítě během léta mělo být nižší, než hodnoty za rok 2017 korigované na teplotu. Zatížení britské sítě by během letošního léta nemělo klesnout pod 17 GW, během dne by minimum mělo dosáhnout 20,1 GW. Naopak nejvyšší zatížení sítě mezi červnem a srpnem by mělo dosáhnout hodnoty 33,7 GW. Britská síť by tak měla mít dostatečné výrobní i importní kapacity pro bezproblémové porytí poptávky.

Denní profil zatížení britské sítě během letních měsíců roku 2017. Zdroj: National Grid – Summer Outlook Report

Z grafu výše je patrné, že denní minimum nejčastěji nastává mezi 5 a 6 hodinou ranní. Do 8 hodiny poté poptávka roste, přičemž do 4 odpoledne zůstává relativně stabilní, dále roste až v průběhu večerní špičky. Denní špička je silně ovlivňována výrobou v solárních elektrárnách, například během slunného dne může nastat mezi 8 a 9 ráno, nebo po západu slunce. Zatížení přenosové sítě mezi 9 hodinou ranní a západem slunce je snižováno výrobou decentralizovaných solárních elektráren zapojených do distribučních sítí.

Během letních měsíců se rovněž mohou profily zatížení sítě v různých dnech značně odlišovat, a to v závislosti na úrovni výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích, zejména fotovoltaických elektrárnách. S rostoucím instalovaným výkonem v obnovitelných zdrojích tak stoupá variabilita zatížení sítě, což podle společnosti může vést k jistým obtížím při řízení sítě. Podle National Grid výkon fotovoltaických a větrných elektráren v distribučních sítích vzrostl za posledních 12 měsíců o 2 GW, a dosáhl tak hodnoty 12,9 GW v případě solárních elektráren a 5,7 GW v případě větrných.

„Zvýšená variabilita na straně nabídky i poptávky způsobená periodami nízké poptávky a vysokou úrovní výroby v obnovitelných zdrojích může způsobit provozní obtíže. V důsledku tak možná budeme muset činit další kroky k omezení výroby a nařídit neflexibilním zdrojům omezení výroby, abychom vyvážili soustavu,“ uvedla společnost National Grid ve svém výhledu.

Historický vývoj a predikce instalovaného a špičkového výkonu solárních elektráren v britských distribučních sítích. Zdroj: National Grid – Summer Outlook Report

Zatížení v britské síti během letních měsíců v posledních letech stabilně klesá. Zatímco v roce 2015 dosahovalo letní minimum 18,4 GW, pro letošní rok National Grid předpovídá hodnotu 17 GW. Ještě patrnější je pokles minima během dne, které v roce 2015 bylo 25,8 GW, pro letošní léto společnost předpovídá 20,1 GW. Podobný pokles nastal i u letního maxima – 37,5 GW v roce 2015, 33,7 GW pro letošní rok.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Francie chce znárodnit EDF. Akcie energetické společnosti prudce rostou
6. červenec 2022, 16:19
Photon Energy: prodej elektřiny na burze je lepší než pevné výkupní ceny
6. červenec 2022, 07:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se