Domů
Elektřina
České přečerpávací elektrárny vyrobily nejvíce energie v historii

České přečerpávací elektrárny vyrobily nejvíce energie v historii

V roce 2014 vyrobily tři české přečerpávací elektrárny poprvé v historii více než 1000 GWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě 300 tisíc domácností. Jedná se zhruba o 700 GWh více než v roce 2008. Vyšší využívání je způsobeno zvyšujícím se podílem výroby obnovitelných zdrojů hlavně v Německu.

Primární účel přečerpávacích vodních elektráren (PVE) je pokrývání spotřeby ve špičkách a rychlá záloha v případě výpadků jiných zdrojů či poruchových stavů. V současné době jsou díky své schopnosti téměř okamžitě dodat či odebrat požadovaný výkon z přenosové soustavy využívány především k vyrovnávání výkyvů ve výrobě obnovitelných zdrojů. Je nakupována levná elektřina v době jejího přebytku a vyráběna naopak při nedostatku, kdy je cena podstatně vyšší. V současné době se oproti minulým rokům vyskytuje více cenových špiček, proto PVE vyrábí vícekrát v průběhu dne. Objem vnitrodenních obchodů se zvýšil v řádu stovek MWh. Na následujících grafech je vidět složení energetického mixu v roce 2010 a 2014.

Složení energetického mixu v ČR dne 11.6.2014 (vlevo) a 11.6.2010. Zdroj: ceps.cz

V České republice se nacházejí tři PVE, Dlouhé Stráně (o výkonu 650 MW), Dalešice (480 MW) a Štěchovice II (22,5 MW), všechny jsou vlastněny společností ČEZ. Celkový výkon PVE v České republice je 1152,5 MW, z čehož 420 MW je rezervováno provozovatelem přenosové soustavy, společností ČEPS, v rámci služby MZ5 (minutová záloha pětiminutová) pro vyrovnávání nedostatků výkonu při nenadálých situacích. Pro obchodování a využívání cenových rozdílu je k dispozici výkon 730 MW.

 

České PVE – baterie pro německé obnovitelné zdroje

Před čtyřmi lety začala společnost ČEZ využívat své PVE aktivněji pro obchodování na krátkodobých trzích s elektřinou nejen v České republice, ale také v Německu. Kolísavá výroba německých obnovitelných zdrojů díky své obtížné předvídatelnosti a mizivé možnosti regulace způsobuje značné výkyvy v cenách elektřiny v průběhu dne. Tato skutečnost dělá německý trh z pohledu využití PVE velmi ekonomicky výhodným. České PVE tedy napomáhají akumulovat přebytky energie z německých obnovitelných zdrojů. Při nadbytku energie v síti mnohdy cena padá dokonce i do záporných hodnot, což znamená výdělek v případě jejího odebrání. V roce 2014 v České republice nastala tato situace celkem pro 50 hodin.

Dne 22. prosince 2014 inkasovala společnost ČEZ na českém trhu za čerpání energie v době jejího přebytku 4 eura za MWh, následně byla tato energie prodána v ceně mezi 20 a 30 eury/MWh. Ve stejný den na Německém trhu bylo čerpáno za -30 eur/MWh a vyráběno v rozmezí 13-23 eur/MWh.

Ze studie vypracované pro německou vládu navíc vyplývá, že v budoucnu se bude Německo potýkat s ještě vyššími přebytky energie. V roce 2030 po zhruba 1100 hodin, což je mimochodem stejná doba, po kterou byly české PVE využívány v roce 2014. V roce 2050 to má byt dokonce 2200 hodin. Řešením situace bude výstavba vlastních PVE a spojení s Norskem pomocí vysokokapacitního podzemního kabelu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se