Domů
Elektřina
ENTSO-E: Itálie a Polsko mohou mít v létě problémy s výkonovou přiměřeností

ENTSO-E: Itálie a Polsko mohou mít v létě problémy s výkonovou přiměřeností

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) vydala výhled provozu na léto 2017. Z hlediska výkonové přiměřenosti výhled upozorňuje, že za jistých okolností by mohla mít Itálie a Polsko problémy. V meziročním srovnání instalovaného výkonu došlo k výraznému úbytku konvenčních a nárůstu obnovitelných zdrojů.

ENTSO-E ve čtvrtek vydalo každoroční výhled provozu na léto 2017 s upozorněním na situaci v Itálii a Polsku. Ve zmíněných zemích bude třeba monitorovat dostupné zdroje zejména v závislosti na počasí. V případě déletrvajících vysokých teplot, které s sebou přinášejí vyšší spotřebu elektrické energie, by Itálie nemusela mít dostatek zdrojů a importních kapacit k pokrytí své spotřeby.

Obzvláště problematické je období od půlky června do konce července v oblasti centrální a severní Itálie, kde nedávno došlo k odstavení několika elektráren. Italský provozovatel přenosové soustavy společnost TERNA má proto již naplánována opatření, jako je odezva strany spotřeby, případně dočasné znovuspuštění odstavených zdrojů, čímž by se mělo riziko minimalizovat.

V případě Polska nebyl detekován problém s výkonovou přiměřeností pro modelovanou 19. hodinu (typicky největší večerní špička spotřeby), ale v dřívějších odpoledních hodinách. Potřebný výkon je v tu dobu sice k dispozici, například v Německu, ale z důvodu neplánovaných toků polskou přenosovou soustavou je importní kapacita velice omezená.

Ohlédnutí za zimou a vývoj energetického mixu

Kromě výhledu na letošní léto vydalo ENTSO-E ohlédnutí za provozem uplynulé zimy rozšířené o detailní zprávu k velmi chladnému lednu, který potrápil zejména Francii, jež v té době měla většinu svých jaderných zdrojů odstavených. Také díky této neočekávané situaci došlo k vylepšení metodik zpracovávaných výhledů.

Analýza instalovaného výkonu ukázala, že oproti roku 2016 došlo v Evropě k celkovému úbytku 9 GW řiditelných zdrojů a nárůstu zdrojů neřiditelných ve výši 13 GW, jejichž integrace je pro evropskou soustavu velká výzva.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.