Domů
Elektřina
Evropská investiční banka poskytne úvěr na propojení soustav Německa a Norska

Evropská investiční banka poskytne úvěr na propojení soustav Německa a Norska

Evropská investiční banka (EIB) poskytne úvěr ve výši 350 milionů euro na financování projektu NordLink, plánovaného kabelového propojení norské a německé přenosové soustavy. Nová HVDC linka bude mít přenosovou kapacitu 1400 MW.

EIB poskytne finanční prostředky německé přenosové společnosti TenneT Holding B.V., aby jimi mohla částečně pokrýt investici do projektu NordLink, tedy první propojení přes Severní moře mezi Německem a Norskem. Norskou stranu budou zastupovat přenosová společnost Statnett a DC Nordseekabel GmbH & Co.KG. Tato linka, která je koncipována jako HVDC, bude mít přenosovou kapacitu 1400 MW a její celková délka je 624 km.

Propojení těchto zemí přinese diverzifikaci, zlepší bezpečnost dodávek a v neposlední řadě má zlepšit fungování trhů s elektřinou v obou zemích, respektive mezi celým Skandinávským poloostrovem a severozápadní Evropou. Tento projekt je také zařazen do projektů společného zájmu EU.

„Bezpečnost dodávek elektrické energie a efektivita využívání OZE budou významně zvýšeny. Z počátku přinese NordLink do Německé přenosové soustavy energii z norských vodních elektráren. Ve střednědobém horizontu pomůže zmírnit omezení a přenos přebytků z OZE v Německu do Skandinávie. Pro nás jako Evropskou banku jsou takovéto projekty, které směřují do moderní energetické infrastruktury, klíčové pro splnění našich klimatických cílů.“

Viceprezident EIB Ambroise Fayolle.

CFO společnosti TenneT Otto Jager prohlásil, že EIB je důležitý a spolehlivý partner pro budování vysokonapěťové infrastruktury a vybudování propojení s Norskem přispěje k integraci evropského elektrického trhu. Norsko totiž funguje ve skandinávském regionu tzv. Nordpoolu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Zestátnit velkou část ČEZ? Drahá legrace, na kterou se minoritní akcionáři těší
22. květen 2022, 11:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se