Mezi Krymem a ruskou pevninou vznikl „energetický most“

DomůElektřinaMezi Krymem a ruskou pevninou vznikl „energetický most“

Ve středu byla zprovozněna první část energetického mostu, spojujícího Krym s ruskou pevninou – jižním Krasnojarskem. Rusko se tak snaží obnovit dodávky elektrické energie na Krymský poloostrov. Ten se ocitl bez zásobování elektřinou 22. listopadu, kdy byly na Ukrajině poškozeny čtyři sloupy elektrického vedení.

Původní vedení pokrývalo ze 70 % spotřebu elektřiny poloostrova. Po vypuknutí energetické krize byly nuceny nemocnice a další strategická zařízení přejít na záložní dieselové agregáty. Stovky agregátů byly také dopraveny z ruské pevniny.

Řešením je podvodní vedení

Nezávislost na dodávkách elektřiny z Ukrajiny si Krym plánuje zajistit podvodním vedením. Jeho stavba začala již po anexi Krymu v březnu 2014. Naplánováno je vedení 4 kabelů, každý o přenosové kapacitě 200 MW, přenášejících energii na hladině 220 KV.

V první část projektu vedení s omezenou kapacitou 100 MW spustil ruský prezident tuto středu. Dalších 100 MW bude brzy následovat. V plánu je obnovit stabilní dodávku elektrické energie do konce roku.

„Brzy budou obnoveny stabilní dodávky elektřiny pro domácnosti, tedy bez častých blackoutů se kterými se dnes oblast potýká,“ řekl ruské tiskové kanceláři TASS Vladimir Konstantinov, předseda Nejvyšší rady Republiky Krym.

Do konce roku tak má být zprovozněn i druhý kabel, čímž celková kapacita vzroste na 400 MW. Celý projekt by měl být dokončen v květnu 2016, kdy by vedení mělo být schopné přenášet 800 MW.

zdroj úvodní fotografie: Claire Pegrum