Domů
Elektřina
MPO připravilo opatření na zajištění energií pro případ rychlého útlumu uhlí
Rpadlo uhlí

MPO připravilo opatření na zajištění energií pro případ rychlého útlumu uhlí

Elektřina
19 komentářů
13. červen 2024, 08:06
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo soubor opatření pro zajištění bezpečnosti dodávek energií i pro případ rychlého útlumu uhelných zdrojů. Podle úřadu zajistí bezpečnost dodávek elektřiny a tepla i v případě nejrizikovějších scénářů vývoje energetiky v Česku. Opatření, která počítají s tím, že ČR bude v budoucnu po určitou dobu více elektřiny dovážet než vyvážet, dnes projednala vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Realistický scénář podle ministerstva počítá s útlumem uhelných zdrojů do roku 2030, kritický scénář do roku 2027.

„Cílem našich analýz bylo nejen vytvořit co nejpřesnější odhad dalšího rozvoje české energetiky, ale především se připravit i na kritické scénáře. Proto jsme ve spolupráci se zástupci energetického sektoru a provozovatelem přenosové soustavy spočítali různé scénáře, včetně toho kritického, a připravili podpůrná opatření, která i v případě negativního vývoje zajistí bezpečnost dodávek elektřiny i tepla pro české domácnosti i firmy,“ řekl Síkela.

Kritický scénář podle něj zahrnuje kombinaci několika velmi nepravděpodobných událostí, jako je rychlé ukončení provozu všech uhelných elektráren do roku 2027, omezení výroby elektřiny z jiných zdrojů či pomalejší rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. „I v tomto extrémním scénáři analýzy potvrdily, že bezpečnost dodávek elektřiny a tepla zůstane zachována,“ podotkl Síkela.

Vedení VVN
Ilustrační foto

Hlavním cílem zpracovaných opatření je podle MPO rychlejší rozvoj nových zdrojů prostřednictvím zjednodušení jejich povolování a rozšířením finanční podpory zdrojů k zajištění dekarbonizace. „Půjde o zdroje jako zemní plyn, ale také vodík či technologie pro zachytávání a ukládání oxidu uhličitého,“ popsal jedno z opatření vrchní ředitel sekce energetiky MPO René Neděla.

Mezi další opatření patří ukotvení kapacitních mechanismů do české legislativy, jejichž zavedení bude možné v případě, že by podle analýz ČEPS hrozil nedostatek elektřiny i při zohlednění dovozů. Další mechanismy mají podle ministerstva urychlit povolovací procesy zjednodušením administrativních postupů a snížením zátěže pro investory. Jedno z krizových opatření pro zvlášť krajní případy pak počítá také s úpravou energetického zákona, která umožní Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) zasáhnout a zajistit provoz zdrojů nutných pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny. Další kroky se týkají přípravy řízení elektrizační soustavy při útlumu uhelných zdrojů.

MPO také připustilo, že Česko bude v příštích letech po určité časové období dovážet více elektřiny, než vyveze. „Tato změna nebude mít negativní důsledky na zákazníky. Již nyní ostatně ve chvílích, kdy to je ekonomicky výhodné, elektřinu dovážíme a tento dovoz pokrývá asi pětinu naší roční spotřeby,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák. Podle analýz ČEPS zůstane dostupnost elektřiny na okolních trzích dostatečná pro dovoz do Česka i v případě kritických scénářů. Česko je v současnosti stále vývozcem elektřiny. Přeshraniční saldo, tedy rozdíl mezi vývozem a dovozem, loni činilo 9,2 TWh. Postupně však klesá.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Vítězslav Novák
13. červen 2024, 10:55

"Soubor opatření ke zdokonalování soustavy plánovitého řízení národního hospodářství"...

Jiří Ing.Linda
13. červen 2024, 13:57

Tak tak. Soudruh Síkela a jeho tým vše vyřeší. Možná tak v Excelovskych tabulkách. Proč místo čarování raději neřekne pravdu, tedy že rychlý útlum uhlí je blbost. Protože nesmí?

Bob
13. červen 2024, 15:11

Je potřeba být připraven na vše. Kapacitní platby pro záložní plynové elektrárny jsou v zahraničí běžná věc. Uhlí už se doufám dotovat nebude, tak, jako to dělají v Německu.

Je dobře, že jsme to (asi jako poslední v okolí) začali řešit.

Síkela rentabilitu a případné a z toho vyplývající zavření uhelných elektráren nemá jak ovlivnit. Pokud by odstavení nějaké elektrárny chtěl zabránit, tak právě jen tím, že by se jim dorovnávala ztráta.

Petr
13. červen 2024, 17:17

Rychlý útlum uhlí je realita. Nic s tím neuděláte a je to tak dobře.

Baton David
14. červen 2024, 10:56

pakliže nemáte adekvátní náhradu tak není dobrý nápad rychle utlumovat, i pokud by celkovou spotřebu pokryly občasné zdroje tak stejně potřebujete horké zálohy, a pokud nejsou v plynu, budou muset být v uhlí, v létě. V zimním období potřebujete plnohodnotný zdroj, tam jsou slunečníky a větrníky celkem k ničemu

Jan Stehlik
13. červen 2024, 12:10

Když to funguje, tak to zdanime. Když to stále funguje, tak to zregulujeme. A když to nefunguje, tak to zadotujeme.

Petr
13. červen 2024, 17:22

Jakože pálení uhlí fungovalo a EU to pokazila regulacemi?

Jan Stehlik
13. červen 2024, 21:36

Vyrábí se za pár desítek haléřů. Zbytek je daň.

Petr
14. červen 2024, 23:25

Jen ty obrovské externality…

CarlosEV
15. červen 2024, 14:00

Na 1kWh je potřeba spálit 850g uhlí ... už tady těch "pár desítek haléřů" nesedí

ll
18. červen 2024, 13:18

Jenže elektráren je jen pár a ty vyrobíš elektriku v KVET, pak ti to vyjde úplně jinak. I s ekonomikou.

Aleš Vanga
13. červen 2024, 16:25

Uhelné elektrárny mají problém s cenami povolenek.

Rozdíl mezi cenou elektřiny a cenou povolenky se zmenšuje (aktuálně 98 - 71 EUR / MWh). Tj. kvůli Green Dealu přestávají být uhelky ekonomicky rentabilní. Tento problém se týká celé EU.

Naprosto reálně hrozí odstavení uhelných elektráren v roce 2025 - a Síkela má "kritický scénář", už když to nasttane v roce 2027...

Prý dovezeme - ale odkud ? V okolí má přebytky jen Francie, ale dovážet budou potřebovat všichni...

ČR - výroba elektřiny 2023:

uhlí: 27 TWh (28 %)

vývoz: 9 TWh

Polsko 2023:

uhlí: 97 TWh (62 %)

dovoz: 4 TWh

Německo 2023:

uhlí: 111 TWh (22 %)

dovoz: 9 TWh

EU 2023 (2 408 TWh):

uhlí: 304 TWh (13 %)

dovoz: 4 TWh

Petr
13. červen 2024, 17:20

Tento "problém" se netýká celé EU. Belgie, Švédsko, Rakousko, Francie, Slovensko, Portugalsko... tam už se uhlé v energetice nepálí. Dalších pět zemí skončí s uhlím příští rok.

Petr
13. červen 2024, 17:21

Ostavení uhelek "nehrozí". Je to realita a není to problém. Dostupné energie je v Evropě dost. Lepší dovézt elektřinu z větru než pálit uhlí se směšnou účinností současných kotlů.

Bob
13. červen 2024, 17:35

Odstavení uhelek je brzká realita, ale je to problém. Dostupné energie v Evropě dost není. Dokonce i v celoroční bilanci. Viz příspěvek:

Aleš Vanga 13. červen 2024, 16:25

Ale ještě větší problém jsou doby, kdy nesvítí a nefouká. Proč myslíte, že mají Němci stále v záloze uhelné elektrárny?

Milan Vaněček
13. červen 2024, 18:36

Skutečný a neřešitelný problém v energetice jsou jen havarie jaderných elektráren. Vše ostatní lze technicky vyřešit (ale špatné řešení, viz extrémnš drahé uhlíkové povolenky EU a spekulace s nimi, stojí hodně peněz)

Jaroslav Studnička
13. červen 2024, 19:23

Současné kotle mají účinnost velmi vysokou, v případě černouhelných přes 90%

ll
18. červen 2024, 13:22

Náš má při zkouškách při ideálnim provozu 91,5-92% a to od 60% jmenovitého výkonu. Běžně 90,5%.

Baton David
14. červen 2024, 11:00

také by si na mpo mohli zapalovat prdy, nebo je jímat a skladovat na horší časy

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se