Domů
Teplárenství
Nýrsko zmodernizuje uhelnou kotelnu a rozvody tepla, účinnost zvýší o 20 %

Nýrsko zmodernizuje uhelnou kotelnu a rozvody tepla, účinnost zvýší o 20 %

Pětitisícové Nýrsko zrekonstruuje příští rok centrální uhelný zdroj tepla a rozvody k jednotlivým domům za 40 až 45 milionů korun bez DPH. Chce tím splnit nové emisní limity, které budou platit od ledna 2018. Zhruba 80 procent nákladů zaplatí město, zbytek by mohla tvořit evropská dotace. Investice, kterou chce město stihnout do příští topné sezony, určitě nezvýší cenu tepla ve městě, řekl ČTK starosta Miloslav Rubáš.

„Úspory z těchto opatření by měly být takové, že bychom měli cenu tepla udržet dlouhodobě, pokud samozřejmě nebude zásadní výkyv ve vstupech, tedy v elektřině, uhlí a podobně,“ uvedl.

Současná cena tepla ve městě je 457 Kč/GJ bez DPH a patří k nejnižším k kraji.

Zhruba pětinu nákladů stavby chce město získat z operačního programu Životní prostředí.

„Ale je to složité, protože současné dotační podmínky nejsou moc příznivě stanovené,“ uvedl.

Projekt má město hotový a běží stavební řízení.

„Brzy vypíšeme výběrové řízení na dodavatele,“ uvedl Rubáš.

Přestavba může začít už v zimě. Desítky let staré kotle i 2,5 kilometru dlouhé rozvody vykazovaly vysoké ztráty. Účinnost zařízení je kolem 55 procent, po investici se zvýší na 75 procent. Právě z rozdílu se postupně zaplatí investice, která se nebude muset promítat do ceny tepla. Uhelný zdroj zásobuje teplem nejen zhruba 400 městských bytů, ale také soukromé a družstevní bytové jednotky i městská zařízení, jako je kulturní dům.

Nýrsko, které má investice do infrastruktury z 95 procent hotové, investuje v příštím roce nejvíce za poslední léta. Přestavuje koupaliště a připravuje bytový dům pro seniory, také z městského rozpočtu a s velmi výhodným úvěrem s úrokem 0,75 procent s fixním sazbou na 20 let.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.