
Nová doba elektrická: Růst spotřeby elektřiny v příštích letech zrychlí
Růst globální spotřeby elektřiny by měl v následujících třech letech dosáhnout v průměru 4 % ročně, a to v důsledku rostoucí poptávky v průmyslu a datacentrech a dále potom vlivem elektrifikace dopravy a vytápění a vyššího využívání klimatizací. Novou poptávku mají pokrýt zejména obnovitelné a jaderné zdroje. Informovala o tom Mezinárodní energetická agentura (IEA).
Mezinárodní energetická agentura uvedla, že očekávaný každoroční nárůst globální spotřeby elektřiny do roku 2027 odpovídá zhruba současné roční spotřebě elektřiny v Japonsku. Většina nové poptávky má vzniknout v rozvojových zemích, které odpovídají za 85 % předpokládaného růstu poptávky.
Rostoucí trend ve spotřebě elektřiny je podle agentury významný zejména v Číně, kde od roku 2020 roste spotřeba elektřiny rychleji než ekonomika. V roce 2024 zde spotřeba vzrostla meziročně o 7 % a do roku 2027 má růst v průměru o 6 % ročně.
"Zrychlení růstu globální poptávky po elektřině ukazuje na významné změny, které se odehrávají v energetice všude ve světě, a na příchod nové "doby elektrické". Současně to však přináší nové výzvy pro vlády, aby zajistily bezpečnou, dostupnou a udržitelnou dodávku elektřiny," uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori.
Sadamori dodal, že přestože bude růst hnán zejména rozvojovými zeměmi, dojde také k růstu spotřeby elektřiny i v řadě vyspělých zemí, kde v posledních letech spotřeba stagnovala.
"Ve Spojených státech je v příštích třech letech očekáván nárůst spotřeby elektřiny odpovídající současné spotřebě v Kalifornii. V Evropské unii je očekáván mírnější růst, který zajistí do roku 2027 návrat na úroveň spotřeby roku 2021 poté, co v letech 2022 a 2023 došlo k vysokým poklesům způsobeným energetickou krizí," uvedla IEA.
Polovinu nové spotřeby pokryjí soláry
Výhled IEA předpokládá, že dodatečná poptávka po elektřině bude pokryta rostoucí výrobou nízkoemisních zdrojů - zejména obnovitelných a jaderných. Zhruba polovina by měla být pokryta solárními elektrárnami díky pokračujícímu zlevňování technologie a politické podpoře.
Agentura připomněla, že výroba elektřiny ze solárních elektráren v Evropské unii v roce 2024 poprvé s 11% podílem na celkové výrobě elektřiny překonala výrobu elektřiny z uhlí. Zveřejněný výhled počítá s překonáním 10% podílu na výrobě elektřiny do tří let také v případě Číny, Spojených států a Indie.
Mimo růstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů očekává IEA dosažení nových historických maxim také u výroby elektřiny z jádra, a to v každém roce v příštích třech letech.
"Díky tomu by měly emise skleníkových plynů z globální výroby elektřiny v příštích letech stagnovat poté, co v roce 2024 vzrostly o zhruba 1 %," dodala agentura.
Mohlo by vás zajímat:
To ovšem pouze za předpokladu, že bude co spotřebovávat...
Počet lidí se neustále zvyšuje a zvyšuje se i jejich životní standart, takže je logické, že bude růst spotřeba elektřiny. U nás to tak ale být nemusí, lidí u nás přibývat nebude, naopak se možná vrátí část Ukrajinců domů až Trump vyjedná mír. U nás se méně protopí než kdysi z důvodu vyšší teploty, klimatizace zase tolik nespotřebuje na těch pár týdnů v roce a lidi si pořizují soláry, takže je potřeba jim dodat méně elektřiny.
Na schopnosti Donalda Trumpa v oblasti mezinárodní diplomacie bych moc nesázel.
Donald Trump má byznysové vyjednávání, takže se může zdát z pohledu běžné mezinárodní diplomacie zvláštní a troufalé. Nicméně evidentně jede podle svého plánu, který mu vychází.
To, že mu to vychází, si Chamberlain v 1938 myslel taky.
Bývalý ministr zahraničních věcí USA Henry Kissinger kdysi prohlásil „Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy“. Podle toho také jedná. USA již v současném konfliktu dosáhla svých cílů, dodává plyn a zbraně do Evropy, konkurence ze strany Evropy se snížila. Problém je ale Čína, která může ohrozit dominanci USA ve světě, takže se s největší pravděpodobností na ni USA zaměří.
Na Ukrajině se pravděpodobně udělá nějaká linie, kdy jednotlivé strany konfliktu budou hodně motivovány, aby linii nepřekročili a ani na linii v podstatě nemusí být vojáci. Cílem bylo, aby Ukrajina nevstoupila do NATO a nepředstavovala ohrožení, což naplněno bude. Nějaký další postup směr Evropa byl vždycky jen JPP (jedna paní povídala) a s realitou takový postup neměl nic společného.
Tak právě mu to moc nevychází, naštval nejbližšího spojence Kanadu, kde dochází k masivnímu bojkotu zboží z USA, Kanaďani ve velkém ruší dovolené v USA. Trump setrvale klesá podpora veřejnosti v USA. Navíc se zhoršují ekonomické ukazatele v USA a roste inflace. Zatím se mu povedlo přejmenovat jednu zátoku a vypustit jednu přehradu v Kalifornii, aby uhasil požáry v LA, sice ta voda vytekla asi 300 km jiným směrem, ale to je u Trumpa normální.
Zatím se Trumpovi daří. Nějaká inflace se v ekonomice projevuje nejdříve za půl roku od nějaké změny. S tím nemá Trump nic společného. U té Kanady to je spíše přání než pravda.
Plánu? Trump nemá plán, jen momentální pocity a dojmy.
Uvidíte jak to dopadne. Plán samozřejmě má.
President Trump, vice president Vance a Elon Musk plní to co slíbili: MAGA. Elon Musk je zárukou, že technický pokrok a racionalita zvítězí. Kdo může být více kompetentní v nejmodernější průmyslové výrobě, v umělé inteligenci, v racionalitě řízení, ... než Elon Musk.
Co je nejdůležitější: tento růst výroby elektřiny je ve světě realizován rozvojem nových obnovitelných zdrojů, především FVE a VtE.
Podívejte se na tento graf
pv-magazine.com/2025/02/20/solar-generation-grew-by-30-in-2024-says-iea/
a vidíte, že přírůstky vyrobené elektřiny v roce 2024 obnovitelnými zdroji jsou zhruba 10x větší než přírůstky elektřiny v nových uhelných resp plynových resp jaderných elektrárnách (v meziročním porovnání).
A pro letošní rok IEA předvídá, že tento rozdíl (v přírůstcích VYROBENÉ elektřiny v roce 2025) bude ještě výraznějí ve prospěch obnovitelných zdrojů ve srovnání s klasickou výrobou v tepelných elektrárnách.
Nebavíme se o instalovaném výkonu, ty čísla jsou o skutečně vyrobené elektřině v 2024.
Bavíme se o skutečném nárustu roční výroby elektřiny různými technologiemi.
GAME OVER. Renewables=winner.
Děkujeme za komerční prezentaci.
Jo tu predikci vidím. Jestli na to koukám správně, tak uhlí a plyn nic neztrácí, jen se přidává jádro a slunce.
Takže shrnutí - klasická výroba, která dokáže pokrýt naše potřeby zůstává, přidá se pár jaderných bloků, a k tomu se zadotuje obrovské množství FVE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se