Domů
Elektřina
Slovensko dohodlo s výrobcem elektřiny SE prodloužení dodávek levného proudu
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Slovensko dohodlo s výrobcem elektřiny SE prodloužení dodávek levného proudu

Elektřina
Bez komentáře
30. březen 2023, 15:16
ČTK

Bratislava/Mochovce 30. března (zpravodaj ČTK) – Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), bude dodávat levný proud pro domácnosti až do roku 2027. Novinářům to dnes řekli generální ředitel SE Branislav Strýček a ministr hospodářství Karel Hirman. Cena se ale bude postupně zvyšovat a dodané množství za tuto cenu klesne. Příslušné memorandum, které bylo původně podepsáno loni jen na roky 2023 a 2024 a jehož platnost nyní akcionáři SE prodloužili, přispělo k tomu, že domácnostem na Slovensku elektřina letos zdražila jen mírně.

„Mezi společností Slovenské elektrárne a akcionáři, kterým je i stát, došlo k dohodě o prodloužení memoranda, což znamená, že Slovenské elektrárne budou dodávat energii pro domácnosti za bezkonkurenčně nízké ceny,“ řekl Strýček.

Firma na oplátku získala záruku že vláda nezatíží SE novými daněmi či regulacemi.

Většinový podíl v SE kontrolují Energetický a průmyslový holding českého podnikatele Daniela Křetínského spolu s italským koncernem Enel.

Na základě memoranda by měly SE státu letos a v příštím roce dodat 6,15 terawatthodiny elektřiny při ceně zhruba 61,21 eura (1445 korun) za megawatthodinu nebo vyplatit kompenzaci, pokud letos dodané množství nedodrží. Ministerstvo financí dříve vyčíslilo, že rodiny na Slovensku v roce 2024 díky tomuto opatření ušetří na cenách elektřiny 600 milionů eur (14,2 miliardy korun).

Podle Hirmana by od roku 2025 na základě memoranda dohodnutá cena měla stoupnout a dodané množství elektřiny od SE za tuto cenu klesnout na 5,5 terawatthodiny ročně. Ministr řekl, že cena s SE bude ale výrazně výhodnější než v případě komerčního kontraktu.

Loni v létě ceny energií na burzách vystoupily na rekordní hodnoty, následně pak výrazněji klesly, jsou ale vyšší než před dvěma lety. Celková cena elektřiny včetně doprovodných poplatků se letos pro domácnosti na Slovensku zvýšila meziročně asi o 2,5 procenta.

Strýček řekl, že SE na základě tendru budou nově kupovat jaderné palivo patrně od americké společnosti Westinghouse a jednat budou i s francouzskou firmou Framatome. V současnosti SE odebírají jaderné palivo z Ruska.

SE loni zahájily spouštění nového, třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce. Podle Strýčka reaktor na konci uplynulého týdne dosáhl 55 procent svého výkonu, proud do sítě dodává od konce ledna. Generální ředitel SE také řekl, že společnost je při spouštění reaktoru oproti původnímu harmonogramu ve skluzu, plného výkonu by měl třetí blok elektrárny dosáhnout před létem. Čtvrtý blok elektrárny dosud dostavěn nebyl. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok budou hotovy postupně v letech 2012 a 2013.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se