Domů
Elektřina
Spotřeba elektřiny se v Evropě během prvního pololetí částečně zotavila
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Spotřeba elektřiny se v Evropě během prvního pololetí částečně zotavila

Spotřeba elektrické energie se postupně zotavuje z loňského výrazného propadu, za kterým stála pandemie onemocnění covid-19 a opatření přijatá pro omezení jejího šíření. S volnějšími opatřeními a postupným obnovováním ekonomické aktivity tak spotřeba elektřiny napříč Evropou během letošního prvního pololetí meziročně vzrostla.

Podle dat S&P Global Platts vzrostla spotřeba elektřiny na dvou největších evropských trzích, V Německu a ve Francii, meziročně o 6 %, tedy o 32 TWh. V případě Francie dosáhla spotřeba elektřiny v zemi během prvních šesti měsíců letošního roku podle dat provozovatele tamní přenosové soustavy RTE celkem 242 TWh, tedy o 7,6 % více než před rokem.

Podle dat německého Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) dosáhla spotřeba elektřiny v zemi během prvního pololetí 285,5 TWh, tedy o 15 TWh více (+ 5,2 %) ve srovnání s rokem 2020. Data BDEW jsou přitom podle S&P Global považována za jedna z nejucelenějších, jelikož zahrnují i data průmyslových a dalších odběratelů a další aspekty, které nemusí být zahrnuty v datech provozovatelů soustav. Pro srovnání, data agregovaná německým Fraunhoferovým institutem ukázala podle Platts za stejné období spotřebu pouze 252 TWh, avšak meziroční nárůst byl srovnatelný.

S růstem poptávky po elektřině tak ve Francii poklesl v prvním pololetí podíl jaderných elektráren na výrobě ze 77 % na 75 % i navzdory růstu jejich výroby o 4 % na 181 TWh. V případě Německa podíl obnovitelných zdrojů výrazněji poklesl z loňských 51 % na letošních 43 %, a to zejména kvůli meziročnímu poklesu jejich výroby o 11 % na 122 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
Josef
10. červenec 2021, 02:07

představujete si implementaci FV el. do en. soustavy jak Hurvínek válku to jako si myslíte že si každý dá na střechu co chce a připojí to do sítě ? Tak to nefunguje každý zdroj síť zpětně ovlivní dokonce i když ho nepřipojíte přímo do sítě tak to síť ovlivní. A srovnávat ovoce a zeleninu s FV el. je nesmysl už z principu protože FV el. vyrábí el. energii bez práce , kdežto ta levná zelenina a ovoce jaksi stojí Váš čas. FV el. je nerentabilní záležitost , protože vy nepotřebujete mít 5kW v červnu v poledne když nejste doma , vy potřebujete mít 5KW v noci v lednu ,když je -20°C. Mě se třeba nevyplatí mít žádnou FV elektrárnu ani kdyby se mi cena el. energie zdvojnásobila tak se mi to nevyplatí a to právě z toho důvodu co popisuji výše - to by se musela změnit legislativa , protože baterie se svojí ztrátovostí a životností se prostě nevyplatí provozovat.

blaha.p
11. červenec 2021, 07:19

Josefe, vy bojujete bitvu, která je už dávno dobojovana. Samozřejmě, že se střešní FVE s baterií těm desítkám milionům firem a rodinných domů vyplatí, ti všichni jsou důkaz, že to funguje perfektně. A další důkazem je, že počet instalaci každý rok rychle roste. U nás je návratnost u RD cca 9-13 let u firem cca 6-8 let. V blízké budoucnosti budou všechny nové stavby muset mít FVE jako součást stavby. Např. V Kalifornii už to tak je. Vlastní zdroj energie patří do stejné kategorie, jako vlastní studna, taky ten člověk investoval do vlastní vody a tím si zajistil, že neplatí po většinu roku vodne. Ale když má málo vody, tak použije veřejný vodovod. Nebo někdo spaluje svoje dřevo v krbových kamnech, tím šetří naklady, ale v lednu a únoru když jsou největší mrazy,tak zapne centrální vytápění v domě (plyn, elektrina). U FVE je to stejný princip.

blaha.p
12. červenec 2021, 07:23

Josefe, vy vůbec nechápete jak střešní FVE funguje. Když chcete FVE prostě to nahlásíte a ČEZ nebo E-on atd. vás velice rádi připojí. ČEZ je jedna z největších instalačních firem střešních FVE, nejen RD ale i pro firmy, aktuálně bude budovat největší střešní FVE pro Škodovku.

Nejen že ČEZ vydělává na instalaci střešní FVE, ale navíc velice stojí o přebytky EE vyrobené v letních měsících, které od majitelů FVE s radostí za cca 0,6 Kč/kWh vykupuje a pak jí např. vám s obrovským ziskem prodává. Žádné zdanění v budoucnu nebude, střešní FVE je super pro všechny strany, nejen že snižuje zatížení sítě, protože se EE spotřebovává v místě výroby, snižují emise CO2, snižují účet za elektřinu majiteli. Snižuje potřebu velkých zdrojů uhelných, plynových a JE. Během deseti let dojde k obrovskému rozvoji střešních FVE, jen Praha chystá osadit své městské střech cca 2 mil. panelů = roční výroba cca 600 GWh, podobně Brno a další města a obce, stejné to bude u firem (postupně FVE budou mít všechny výrobní střechy výrobních hal, po rozvoji perovskitových článků i stěny budov včetně oken, samozřejmě nezůstanou pozadu ani RD a paneláky. Během 20 let se FVE stane ve světě největším zdrojem energie, tuto skutečnost už nemůže nic změnit.

richie
12. červenec 2021, 11:31

@blaha.p

pekne pokrivena argumentacia - absolutne ziadnym argumentom ste nereagovali na nevyhody uvedene v prispevku - teda to ze vyroba FVE nekoreluje s priebehom spotreby ani ze akakolvek FVE zapojena do sitribiucnej siete ma na nu vplyv a v podstate ju zatazuje (ak su to ojdeinele instalacie, nie je to problem, ale pri masivnom zapojeni to moze viest ku kolapsu distribucie)

Namiesdto toho tu ospevujete, ze vam FVE nainstaluje aj CEZ ako by to malo nejaku vypovedaciu hodnotu k problemom - ALE NEMA -pre CEZ je to vyhodny biznis oni na to zarobia 3x:

1) za instalaciu FVE

2) za odber lacnej EE

3) za svoje zdroje EE, ktore ponuknu za slusny peniaz spravcovi distribucnej siete ako stabilizacne (ich cena je vyrazne vyssia ako pri cene za kapacitu/vykon pre tzv. base load a bude ich potreba stale viac)

taktiez tie ostatne spomenute instalacie (Prahqa, Brno a spol.) su len z dovodov, ze na nich bude slusna dotacia. pripadne pre niektore firmy to bude zaujimave (okrem dotacie) aj z pohladu ceny povoleniek CO2 - co je v podstate dalsi nepriamy dotacny zdroj.

Co ale nespominate, kolko bude musiet investovat distribucia (pri ocakavni realizacie FVE v rozsahu stoviek GW) posilnenia distribucnej siete (a to nie su len samotne rozvody, ale aj stabilizacne zdroje a ich cena za vykon aj pohotovost) a ako to zvysi koncovu cenu vsetkym (teda vsetci sa poskladaju na prevadzku FVE aj ked ju nemaju).

Milan Vaněček
12. červenec 2021, 13:00

Co to ten richie pořád tvrdí, vždyť je to naopak. Tedy, výroba JE nekoreluje s variabilní spotřebou během dne.

Naopak naše česká výroba FVE nestačí ani pokrýt polední maximum a s malou akumulací na cca 4 hodiny začíná pokrývat i večerní špičku.

V noci, kdy je většina spotřeby uměle vyvolaná, tak neprodukuje nic.

Emil
12. červenec 2021, 14:00

Jestliže "výroba JE nekoreluje s variabilní spotřebou během dne", tak s ní nekoreluje ani výroba FVE, a jestli potom něco z těchto možností s variabilní spotřebou koreluje, tak kombinace JE + FVE.

V létě je dnes už i u nás běžné čerpání PVE kolem poledne, tedy "uměle vyvolaná spotřeba". V noci rozhodně většina spotřeby uměle vyvolaná není. To je naprostý nesmysl.

richie
12. červenec 2021, 15:28

@Milan Vaněček

Nehnevajte sa, asi mate zly den, ale podobny prispevok by smo ocakaval od prispievatela "blaha.p" alebo "pr" ale nie od vas.

ad prvy odstavec - teda ci JE koreluje s variabilnou spotrebou - samotne JE maju samozrejme obmedzenu moznost regulacie, ale s doplnkovymi dynamickejsimi zdrojmi dokazu dostatocne reagovat na pzoiadavky spotreby, pricom potreba tych doplnkovych zdrojov je vyrazne nizsia ako budu potrebne ak bude dodavka EE len z FVE ci VTE (a ak uz ide o JE, tak novsie generacie uz dokazu plnit aj tu dynamicku cast vo vacsine rozsahu, teda znova sa znizia naroky napotreby sspickvych zdrojov).

Ad druhy odstavec - ceska vyroba je aktualne este nezaujimava z pohladu rozsahu nasadenia (aky je skutocny instalovany vykon v Cechach, neviem najst aktualny skutocny stav, ale predpoklad, ze to budu jednotky percent celkovej poziadavky), pozrite si ako je na tom Nemecko, ktore ma FVE s instalovanym vykonom cca 56GW, co je cca 75%~140% celkoveho potrebneho vykon (podla dennej/rocnej doby) a ako sa im dari pokrit vecernu spicku? Takmer vobec, podla grafov ktore ukazuje Agora, este ani nezapadne slnko a uz nabieha rozsiahly import EE.

Akumulacia je aktualne asi najvacsi problem (vo velkom) a je zbytocne sa nou ohanat, lebo je to beh na dlhe trate a je to skor v pozicii "vzdusnych zamkov" ako reality zajtrajska.

A ta posledna veta, nehnevajte sa, vacsina nocnej spotreby je umelo vyvolana? To nemyslite vazne - povedze pekarom, ze v noci nemaju piect, vyrobnym podnikom, zemaju zrusit nocne smeny, ludom ze maju na noc vypnut kurenie ...

Beriem, ze tento vas prispevok bol len dielom zlej zhody okolnosti a vysledkom rozumnej uvahy ..

richie
12. červenec 2021, 15:32

@Milan Vaněček

a este dodatok - ja som nikde JE nespominal a ani nikto z predrecnikov - tak preco otacate diskusiu na JE?

Milan Vaněček
12. červenec 2021, 17:33

ad richie: já mám den krásný, pro Vás asi platí "podle sebe soudím tebe". A teď k věci:

Vaše, cituji "JE maju samozrejme obmedzenu moznost regulacie, ale s doplnkovymi dynamickejsimi zdrojmi dokazu dostatocne reagovat na pzoiadavky spotreby", snad mi nechcete tvrdit, že to FVE nedokáží také...

a Vaše druhá poznámka: Vy nevíte co je to nameplate výkon a performance ratio FVE a také nevíte, že v současnosti již většina nových instalací FVE v Německu má i akumulaci. Nevíte o bifaciálních panelech, o single axis tracking, o nových způsobech stacionární montáže...

Informujte se, čtěte zde web, a občas i já píši o nových skutečnostech ve fotovoltaice.

A "uměle vyvolaná spotřeba", to není nic hanlivého, zase to nechápete, to je cílené ovlivńování spotřebitelů cenou (u nás různými tarify) aby odebírali proud podle optima pro výrobce. To je nejprimitivnější (zase to nemyslím hanlivě) začátek chytré sítě....

Vzdělávejte se dřív než něco napíšete.

richie
13. červenec 2021, 10:15

@Milan Vaněček

Tak takuto uroven argumentacie som od Vas skutocne necakal.

"Vaše, cituji "JE maju samozrejme obmedzenu moznost regulacie, ale s doplnkovymi dynamickejsimi zdrojmi dokazu dostatocne reagovat na pzoiadavky spotreby", snad mi nechcete tvrdit, že to FVE nedokáží také..."

Povedzte mi ako reguluje svoj vykon FVE ked pride mrak, alebo v noci. Pocas max vyroby sa za "zaregulovanie" FVE (a aj VTE) v Nemecku dokonca plati.

"a Vaše druhá poznámka: Vy nevíte co je to nameplate výkon a performance ratio FVE a také nevíte, že v současnosti již většina nových instalací FVE v Německu má i akumulaci. Nevíte o bifaciálních panelech, o single axis tracking, o nových způsobech stacionární montáže..."

myslite, ze niekoho ohurite ked tu budete hadzat odborne termity, ktore naviac vobec nesuvisia s problematikou?

Ci mi nechcete tvrdit, ze sposob montaze,alebo typ panelu ma nejaky zasadny vplyv na nahodnost vyroby, alebo ze bude vyrabat dojkonca v noci.

Co sa tyka instalovanej akumulacie, tak je to zavadzanie az loz - pretoze akumulacia sa vovacsine pripado instaluje pri komunitnych systemoch, priostatnych je to skor vynimocne (a len v malych kapacitach) a pri velkych instalaciachv podstate vobec.

A co sa tyka hodnot instalovaneho vykonu a realne dosiahnutelneho to vysvetlujte inde, vsetci/vsade prezentuju instalovany vykon a na performance ratio dojde az v debatach pod ciarou.

Teda stupnujete demagogicku argumentaciu pseudoargumentami a terminmi mimo rieseny problem v snahe ziskat vahu kvaziargumentov.

Ale v konecnom dosledku ste nevyvratili nic z toho co som napisal.

blaha.p
12. červenec 2021, 17:51

Richie, ty jsi to prostě jen nepochopil, že střešní FVE je výhra pro všechny. Možná jsi si neuvědomil, že ČEZ distribuce je samozřejmě součástí ČEZu, kdyby byly střešní FVE nějaký zásadní finanční nebo technický problém, tak by se do střešních FVE asi ČEZ tak nehrnul. Asi těžko by podporoval, něco co by ho na druhé straně negativně ovlivňovalo. V Německu už je 1,5 mil. střešních FVE a nic hrozného se tam neděje, naopak, každý rok přibývají v pohodě desetitisíce dalších. Dokonce existují firmy jako Sonnen (doporučuji prostudovat), která propojuje veškeré střešní FVE + baterie, které instalovala do jedné komunity (jen v Německu, Rakousku a Itálii jsou to desetitisíce domů a firem, v ČR jich je pár stovek), která tvoří obrovskou elektrárnu a bateriové úložiště, přebytky z výroby (např. když jede někdo na dovolenou, víkend) navzájem sdílejí a optimalizují, v budoucnu bude mít tato komunita v Evropě miliony FVE. A tokových firem je více, to je budoucnost energetiky.

richie
13. červenec 2021, 10:24

@blaha.p

Tak si dostudujte skutocnosti - CEZ distribucia neriesi systemove sluzby, teda vobec ju netrapi stabilita celej prenosovej siete, tu pre nu zabezpecuje CEPS. Z pohladu CEZ aj CEZ distribucie je zaujmave len ci su dostatocne vedenia tam kam potrebuje aby instalovala/zapojila co si kto zaplati a vobec ich netrapi ci to sposobi nestabilitu prenosovej siete ako takej.

Celkom iny problem su komunitne instalacie take nech si instaluju kde chcu, ale je to zatial minoritny podiel z Nemeckych instalacii a aj inde vo svete a v nasich koncinach takmer neexistuje. A stale je to poloostrovny system (teda vacsina z nich) pretoze aj oni potrebuju EE v zime a ked je dlhsie zamracene.

A nejake realne argumenty proti mojim tvrdeniam nemate?

blaha.p
13. červenec 2021, 11:13

Richie, je ti 5, to nemyslíš vážně "ČEZ stabilitu sítě neřeší", tak to určitě. Jako hlavní hráč u nás, je to jeden z jeho hlavních úkolů, máš jako představu, že nestabilita sítě je ČEZu jedno, že prostě milionům svých zákazník prostě řekne, sorry jako my za to nemůžeme, to ČEPS. Ach jo, hele a jestli to nevíš, tak Země je opravdu kulatá. Fakt si zajdi k někomu, kdo má FVE s baterií, kup jim flašku něčeho dobrého a nech si to konečně ukázat a vysvětlit, po hodině budeš opouštět ten dům s opačným názorem na FVE a hlavně budeš mnohem chytřejší než jsi teď. Tvoje laické teoretizování je až dětinské, jde vidět, že o energetice nevíš vůbec nic. Je to stejné jako, když někdo nadává na elektromobil a v žádném nikdy ani neseděl.

richie
13. červenec 2021, 11:52

@blaha.p

Neviem ci mas take nedostatky vedomosti, ale systemove sluzby zabezpecuje CEPS. Ano CEZ moze poskytnut svoje zdroje pre zabezpecenie tychto sluzieb podla poziadavky/dohody s CEPS, ale nie CEZ distribucia.

Bud mas skutocne take medzery v informaciach, alebo tu znova zamerne zavadzas - pretoze povinnosti/zodpovednosti CEZ distribucie su ine CEPS z pohladu systemovych sluzieb a stability celej prenosovky. Ak toto nechapes potom sa nedivim co tu pises.

richie
13. červenec 2021, 11:59

@blaha.p

a co sa tyka tej flasky, tak problem je ze som to uz absolvoval a nie raz a preto viem, ze vobec nie je dovod na ruzove okuliare ... to skor u teba mam pocit ze mas info len PR materialov predajcov FVE..

Josef
10. červenec 2021, 02:10

Dodatek: FV el. na střechách budou dříve či později zdaněny a nebo bude zvýšen paušál za jistič, takže kWh bude levná a paušál veliký.

Milan Vaněček
10. červenec 2021, 09:35

Pan Josef si něco představuje a myslí si že to bude podle jeho představy. Fotovoltaika na střeše mu nevyhovuje, tedy nebude resp bude hodně zdaněna.

Ale vlastníkem sítě není on, ale ???.

Může stát prosadit vůli občanů jak by měla síť fungovat, nebo vše určí nějaká skupina lobbystů, nebo vše definuje zákony EU?

Nevím, zajímalo by mě, jaký je skutečný stav v ČR.

Jan Veselý
10. červenec 2021, 09:46

Měl byste se trochu dovzdělat v humanitních vědách. Základy pedagogiky nebo psychologie by vám poskytly informaci jak na houby je motivace trestem a jak barvitých výsledků jí lze dosáhnout, ale velmi zřídka je to to, co chcete.

petr
8. červenec 2021, 14:39

Informace pěkná a odpověď na to "Nebylo to náhodou zimou, která byla po dlouhé době normální?"

Hezký den všem

PetrV
8. červenec 2021, 21:51

Ano, již nějakou dobu globální teploty stávkují a to díky zvýšené sopečné činnosti, což je ten ochlazovaci efekt na Zemi. Připravte se, OZE v chladném období nefungují.

PetrD
12. červenec 2021, 12:44

Blbost, 2020 byl druhy nejteplejsi rok. Teploty na vasem dvorku to nemeni.

www. noaa. gov/news/2020-was-earth-s-2nd-hottest-year-just-behind-2016

energetik
9. červenec 2021, 08:36

Jako že by v OZE zamrzla voda v chladících věžích které nemají jako nedávno v Texasu? Toho se rozumný člověk nemusí bát.

Jiří Kelnar
9. červenec 2021, 09:26

No jako mě moje FVE v zimním počasí a na jaře, když bylo polojasno, fungovala úplně perfektně. Teď je to díky horku o něco horší, ale zase svítí slunce každý den prakticky bez oblačnosti.

Josef
9. červenec 2021, 12:00

Tak to určitě nemáte elektrickou přípojku když FV el. funguje v zimě perfektně, že....

richie
12. červenec 2021, 11:15

@blaha.p

"..Ta matematika je jednoduchá. FVE na RD od dubna do září víc vyrobí než RD spotřebuje, přebytky dodává do site. Říjen a březen to je cca 40%. Listopad a únor cca 20%. Leden a prosinec cca 10% spotřeby domu. .."

A prave toto je priklad demagogicekj argumentacie akoze "matematikou" - ktoru tu pravedielne prezentujete (a je to zial velmi casty jav).

Pretoze uvadzate cisla o celkovej vyrobe a spotrebe EE za nejake dlhsie obdobie, ale uz zamlcujete, ze:

1) priebeh vyroby vobec nekoreluje s priebehom spotreby, teda uz len v ramci jedneho dna su obdobia, ked je ten EE prebytok a obdobia ked je nedostatok (hovorime o EE z FVE)

2) tie prebytky ktore su take "lacne" sa daju odviest do distribucnej siete, ale uz teraz su obmedzenia kde ano a kolko, ak sa to este viac rozsiri, tak nebude kde odvadzat, pretoze v podstate rovnake prebytky bude mat kazdy naokolo a akekolvek velke presuny uz bude nad moznosti distribucnej siete

3) ano aj CEZ instaluje FVE panely, lebo je to pre nich vyhodne z voacerych dovodov - jednak dotacie, potom zdroj lacnej EE - oni nie su distribucka, ich stablita siete netrapi, to nie je ich starost - ale nasledne velmi radi poskytnu svoje zdroje (ci uz plynove alebo na uhlie) spravcovi distribucnej siete na stabilizaciu siete - co je zas zaujimavi prijem pre nich - teda z ich pohladu win-win, kto na to doplati je distribucia a nasledne vsetci spotrebitelia zvysenou cenou za distribuciu

4) a tie uvadzane instalovane FVE - nikto z nich (pardon, mozno male promile) si to neinstaloval bez dotacie a aj tak je navratnost velmi otazna (v lepsom pripade 10~12 rokov - teoreticky, ak sa nic nepokazi)-najlepsie to vychadza pre tych co maju slusne velky bazen a maju kde davat letne prebytky - pre drvivu vacsinu ostatnych je to ekonomicky nevratna investicia (minimalne v horizonte technologickej zivotnosti zariadenia)

Ano aj ja zvazujem FVE, ale nie preto ze je to ekonomicky vyhodne, ale pri dobrej konstelacii okolnosti (rozumna konfiguracia s baterkami) a viac ako slusnej dotacii to bude pre mna zaujimava alternativa mensej zavislosti od siete (ak to bude mat progres ako doteraz ocakavam castejsie vypadky v distribucii a pravdepodobne potom aj vyraznejsi narast cien) - teda ano zvazujem, ale som si vedomy ze len budem v podstate parazitovat na zle nastavenom systeme.

blaha.p
12. červenec 2021, 18:21

Richie, Riechi, tak ještě jednou, svému dítěti jsem to vysvětlil jednou a pochopilo to, u tebe to zkusím, ještě jednou.

I u nás se 85% střešních FVE instaluje s bateriovým úložištěm = a to je ten důvod proč od dubna do září je dům zcela nezávislý na dodávka ze sítě, dokonce po zaplnění úložiště, dodává přebytky do sítě. Funguje to následovně FVE začíná vyrábět od rozednění a vyrábí až to soumraku (to si můžeš ověřit na solární kalkulačce, princip je zcela stejný). A teď se soustřeď, během dne střešní FVE vyrábí nejvíce mezi cca 11:00-16:00 v té době dům spotřebovává méně energie než vyprodukuje střešní FVE, děti jsou ve škole, venku a dospělí v práci, přebytečná vyrobená EE se ukládá do baterie a když už je plná přebytky jdou do sítě a i ty díky tomu svítíš a koukáš na televizi. A odpoledne, když se rodina sejde a vzroste spotřeba část pokryje stále výroba z FVE, která jede se snižující se výrobou do cca 21:00. PO 21:00 už FVE žádnou EE nevyrábí a tak veškerá spotřeba jde z baterie, ta v pohodě vydrží po celou noc a ráno to jede zase nanovo. Nechápu, že tak jednoduchý princip fungování FVE + baterie někdo nemůže pochopit.

Ale tvoje naivní představa, že někdo zaplatí za hybridní FVE cca 200.000 Kč a ona mu vyrábí jen přes den, kdy to moc nepotřebuje a v noci jede na EE ze sítě, mě fakt pobavila. Až pojedeš autem, tak až uvidíš na nějakém baráku střešní FVE zastav, zazvoň u toho domu, hezky pozdrav a zeptej se, jak jim funguje jejich FVE, nezapomeň zavřít pusu, jak budeš koukat

richie
13. červenec 2021, 10:51

@blaha.p

"Funguje to následovně FVE začíná vyrábět od rozednění a vyrábí až to soumraku (to si můžeš ověřit na solární kalkulačce, princip je zcela stejný)."

Ano, ak budeme akceptovat aj vyrobu na urovni mW tak mate pravdu. A anomozete si to overit aj na tej kalkulacke.

"A teď se soustřeď, během dne střešní FVE vyrábí nejvíce mezi cca 11:00-16:00 v té době dům spotřebovává méně energie než vyprodukuje střešní FVE, děti jsou ve škole, venku a dospělí v práci, přebytečná vyrobená EE se ukládá do baterie a když už je plná přebytky jdou do sítě a i ty díky tomu svítíš a koukáš na televizi."

Prva cast je ok, ale ako suvisia poludnajsie prebytky odvedene do siete so svietenim a vecernympozeranim televizie ? To sa to naakumuluje vo vedeni?

A odpoledne, když se rodina sejde a vzroste spotřeba část pokryje stále výroba z FVE, která jede se snižující se výrobou do cca 21:00. PO 21:00 už FVE žádnou EE nevyrábí a tak veškerá spotřeba jde z baterie, ta v pohodě vydrží po celou noc a ráno to jede zase nanovo. Nechápu, že tak jednoduchý princip fungování FVE + baterie někdo nemůže pochopit.

Prva cast ok, ale s tym, ze o 21:00 mate vykon z FVE par mW (a aj to len v obdobi okolo slnecneho slnovratu, alebo pocitate s mesiacom v splne?) - typicky uz od cca 19:00~20:00 ( v lete, na jar a v jeseni uz od cca 18:00) je vyroba FVE v podstate zanedbatelna pri spotrebe domu.

Ale to vsetko predpoklada ze dany dom ma instalovany hybridny system s dostatocnou kapacitou baterie - co je stale mensina z dnesnych instalacii (starie s to mali len vynimocne a velke instalacie su vacsina bez akumulacie). Aj sucasne hybridne systemy pre rodinne domy nemaju dost kapacity aby preklenuly uprsany vikend.

Ano hybridne systemy znizuju svoj negativny vplyv na prenosovu siet (ale stale maju vplyv), zial tychto systemov je vyrazna mensina (v pomere celkoveho instalovaneho vykonu FVE).

A este jedena vec - ekonomicka navratnost hybridneho systemu je ciste teoreticka a zvacsa sa pohybuje na urovni 15~20rokov (ked uz je kompletne zrela na vymenu - teda jej najdrahsie casti urcite ako striedace, regulatory a baterie).

A co sa tyka otvorenej pusy - zial mas pravdu, mam ju otvorenu ked pocuvam ako par ludi z mojho okolia popisuju co vsetko riesia a ako riesia a ich navratnost je takmer nulova(a to napriek tomu, ze vdaka schonostiam si vela dokazu zabezpecit svojpomocne) - ale ich to bavi a neriesia to z dovodu ekonomickej navratnosti, ale ako hobby a minimalizovanie zavislosti od siete (a dvaja s tym zacinali ako s nutnostou, lebo realizacia pripojky EE bola v nedohladnea museli denny rezim tvrdo prisposobit vlastnostiam).

blaha.p
13. červenec 2021, 11:18

Richie, zase jsi vedle protože o energetice nic nevíš, ušetři si psaní, protože tvoje představy neodpovídají skutečnosti, je to jen tvůj matrix svět, zajeď k někomu dom a už přestaň psát pohádky, Studuj, studuj a studuj. Dám ti malou lekci, loni bylo v ČR instalováno cca 6300 střešních FVE a z toho je 80% s baterií, kam ty chodíš na ty nesmysly, FVE bez baterie nedává absolutně smysl, maximálně někde ve firmě, kde se vše ihned spotřebuje, ale u RD nikdy.

blaha.p
13. červenec 2021, 11:22

Richie, jestli tvojí kamarádi vykládají a řeší podobné nesmysly o FVE jako píšeš, předpokládám, že to budou podobní odborníci jako ty. Musíš jim říct, že ty černé desky se dávají na střechu zvenku a ne z vnitřku :). pak jim to logicky nefunguje

richie
13. červenec 2021, 11:47

@blaha.p

Richie, Riechi, tak ještě jednou, svému dítěti jsem to vysvětlil jednou a pochopilo to, u tebe to zkusím, ještě jednou.

Zial tie rozpravky, ktore hovoris detom zial pre dospelych uz velmi nefunguju (ak pri tom aj rozmyslaju a maju dostatok NESKRESLENYCH informacii).

A o to mi hlavne ide, pretoze tu sa bezhlavo propaguje FVE a VTE ako vsespasitelne riesenie a vobec sa nespominaju aj nedostatky a suvisiace dalsie problemy (ktorevobec nie su zanedbatelne) a v horsom pripade sa bagatlizuju alebo dokonca popieraju.

richie
13. červenec 2021, 12:09

@blaha.p

"..Richie, zase jsi vedle protože o energetice nic nevíš, ušetři si psaní, protože tvoje představy neodpovídají skutečnosti, je to jen tvůj matrix svět, zajeď k někomu dom a už přestaň psát pohádky, Studuj, studuj a studuj..."

Tak si to ujasnime, kazde tvoje tvrdenie som tu vyvratil faktami, na ktore ty reagujes rozpravkami alebo demagogickou argumentoaciu a pritom nemas zakladne vedomosti - tvrdis ze nie CEPS, ale CEZ distribucia je zodpovedna za stabilitu celej prenosovej siete. Tak si prosim najprv dopln zakladne vedomosti ako energetika funguje (globalne, nie v ramci jedneho rodinneho domu) a potom skus nieco rozumne napisat.

Zatial nic z toho co som tu napisal si nebol schopny vyvratit/rozporovat - bud si sa tomu radsej vyhol a nepokracoval si v problematike, alebo si skusal len rozne rozpravky. Tak tu prosim neobvinuj inych ze tomu nerozumeju, ked sam mas zakladne medzery vo vedomostiach.

Jan Veselý
9. červenec 2021, 12:08

Ze všeho nejhorší jsou lidi s binárním myšlením, kteří znají akorát černá-bílá, dokonalé-na houby, na nic-na všechno, a ještě tohle svoje uvažování vnucují ostatním.

richie
9. červenec 2021, 12:19

@Jan Veselý

problem je ze tento pristup tu aplikuju hlavne fanaticky zastancovia OZE - vsetko mimo uzasnej FVE alebo VTE je fuj.

Myslim si ze vacsina "odporcov" nie je zasadne proti OZE ako takemu, ale sposobu jeho zavadzania ci propagacie - hurasystem bez rozumnej koncepcie.

blaha.p
9. červenec 2021, 15:16

Josefe, proč by neměl mít přípojku, to je stejné, jako by jste lidem, co si na zahradě vypěstují přes léto svoje rajčata, nebo brambory, napsal, že nesmí v zimě nakupovat brambory a rajčata v obchodě, protože si je v létě pěstuje na zahradě a nekupuje je v obchodě. V budoucnu budou mít FVE u nás stovky tisíc RD a tisíce firem a panelových domů a díky tomu si zlevní roční celkovou platbu za EE. Elektřina díky tomu, že si jí může vyrábět každý člověk, každá firma a město, stala stejnou komoditou jako domácí vajíčka, zelenina nebo ovoce.

Josef
9. červenec 2021, 21:40

Ale já vůbec nejsem proti FV el. budovaným bez dotací na střechách, ať si to každý za své pořídí, ale říkat, že to v zimě funguje perfektně je prostě blbost. Jediné co ty zdroje mohou ušetřit je palivo tj. uhlí nebo plyn v létě , ale pro řešení energetiky státu jsou k ničemu, protože říjen-únor to to funguje špatně kdežto spotřeba energie je v tomto období rekordní.

blaha.p
9. červenec 2021, 22:23

Josefe, nechci ti nic říkat, ale státu se nikdo nebude ptát, jestli si může dát na svoji střechu FVE. Stejně je to s tím ovocem a zeleninou. Ta matematika je jednoduchá. FVE na RD od dubna do září víc vyrobí než RD spotřebuje, přebytky dodává do site. Říjen a březen to je cca 40%. Listopad a únor cca 20%. Leden a prosinec cca 10% spotřeby domu. Samozřejmě s klesající cenou a technologickým vylepšením FVE a rostoucí cenou EE budou střešní instalace rychle přibývat. Loni jich v CR přibylo cca 6300, letos to bude cca 12.000. V Polsku bylo jen loni instalovano 300.000 stresnich FVE.nejvic jich má v Evropě samozřejmě Německo cca 1,5 mil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se