EDF: Trh s elektřinou je třeba rychle a rázně změnit
Francouzský elektrárenský gigant EDF volá po rychlé a radikální změně evropského trhu s elektřinou, který by do budoucna dokázal zajistit stabilní investiční prostředí bez významných deformací, které dnes na trhu panují. Dle připomínek EDF by se nový trh měl zakládat na vysoké ceně uhlíku a efektivním trhu s výkonovými kapacitami.
Zatímco Česká republika v současnosti na poli energetiky řeší navrhované změny v nové tarifní struktuře, Evropská komise již připravuje celoevropský návrh změn pro nové pojetí trhu s elektřinou, který má v části svých cílů podobné ambice jako nová tarifní struktura. Cílem je vyřešit otázku, jak trh připravit na zapojování stále většího množství obnovitelných zdrojů a zajistit přitom bezpečnost dodávek, předvídatelné investiční prostředí nebo motivovat k postupné dekarbonizaci energetiky.
Francie prosazuje bezemisní trh s elektřinou
Podle výkonného ředitele EDF, Jean-Bernard Lévyho, by jednou z nejvyšších priorit nového trhu s elektřinou měla být snaha směřovat energetiku k postupné dekarbonizaci. Priority pak EDF vidí především ve dvou klíčových oblastech, jednak ve vysoké ceně emisí oxidu uhličitého a dále v efektivním kapacitním trhu.
Cena za vypouštění CO2 by dle francouzského návrhu měla být direktivně stanovena na minimální hodnotu mezi 30 – 40 eury za jednu tunu CO2, což by motivovalo k využívání nízkoemisních technologií, na rozdíl od dnešního stavu, kdy nízká cena emisní povolenky nahrává spíše využívání starých uhelných elektráren. Kapacitní mechanismus by pak měl zaručit dlouhodobou bezpečnost dodávek elektřiny.
Je naléhavě nutné reformovat současný trh, přizpůsobit ho energetickému přechodu zavedením kapacitních mechanismů tak, aby byly zabezpečeny dodávky energie a prostřednictvím evropské ceny uhlíku nastavit trend, který bude v souladu se závazky Evropy z COP21.
Jean-Bernard Lévy, generální ředitel EDF
Celý francouzský návrh se snaží vycházet vstříc dlouhodobé situaci Francie, která ve velké míře využívá nízkoemisní jadernou energetiku a nedávno byla v zemi zavedena i forma kapacitního trhu. EDF se v současnosti, podobně jako další energetické společnosti, potýká s problémem nízké ceny elektřiny a nový model trhu z jejího pera by tak znamenal větší jistoty pro budoucnost společnosti. V případě snahy o implementaci takového návrhu systému by se s největší pravděpodobností postavily proti země, které i do budoucna sází na fosilní zdroje, především Polsko a částečně i například Německo.
Německý model trhu 2.0
Německo již přitom představilo svoji verzi nového trhu s energiemi, kterou hodlá do budoucna využívat. Jedná se o takzvaný „trh 2.0“, který by měl v kontextu německé Energiewende zajistit efektivní implementaci nových obnovitelných zdrojů a zajistit odstavení nejstarších uhelných elektráren, které by postupně měly z trhu zmizet.
Najít celoevropské řešení nebude snadné
Evropská komise plánuje představit nový model trhu již na konci tohoto roku. V současnosti probíhá obvyklý proces přípravy, do kterého se mohou zapojit jak významní hráči energetiky, tak i sdružení a jednotlivci.
Otázkou proto zůstává, má-li smysl měnit v současnosti část českého nastavení energetiky (nová tarifní struktura), když s největší pravděpodobností v blízké budoucnosti přijde změna mnohem podstatnější a na celoevropské úrovni.
Zdroj úvodní fotografie: les-smartgrids.fr
Mohlo by vás zajímat:
Jasně, jejich zájmem je pojistit si rentabilitu JE (i po drahých upgradech, které je čekají) tím, že z kšeftu vyštípají levný uhelný baseload a tím zvednou cenu. Zároveň díky kapacitním platbám mají zajištěnou rentabilitu svých elektráren na plyn a bude jim lhostejné, jestli je vůbec budou muset někdy spouštět.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se