Domů
Elektromobilita
Kdo bude evropskou bateriovou velmocí? Evropa plánuje na svém trhu ukončit dominanci asijských zemí
Gigafactory. Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Kdo bude evropskou bateriovou velmocí? Evropa plánuje na svém trhu ukončit dominanci asijských zemí

Evropa bude druhým rokem po sobě světovou jedničkou v prodeji elektromobilů. S tím přichází ale i nutnost vybudovat prakticky od nuly celý dodavatelský řetězec pro dodávku baterií do elektromobilů. Prozatím jsou totiž akumulátorové články, základní stavební kámen baterií, dodávány pouze firmami ze zahraničí. Evropská unie nyní plánuje ukončit dominanci Číny a Jižní Koreji na evropských bateriových trzích.

Evropskému trhu, co se dodávek akumulátorových článků týče, v současnosti dominuje čínská společnost Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. a jihokorejská LG Energy Solution, jak informoval server Bloomberg Green.

Potenciální evropští výrobci akumulátorových článků se objevují v severských zemích, Velké Británii, Německu, Francii i Polsku. Rozvoji firem mohou pomoci štědré státní dotace. Očekává se, že rozvoj výroby baterií bude podpořen částkou až 6,1 miliard eur, investiční plány firem pak odpovídají částce až desetkrát vyšší a to pouze pro nadcházející rok.

Kandidátů na kontinentální jedničku na trhu je hned několik. Bloomberg Green zmiňuje startupy Northvolt AB ze Švédska, britský Britishvolt Ltd., francouzský  Automotive Cells Co. a dále společnosti Tesla a Volkswagen. Agentura BloombergNEF odhaduje, že kontinent by mohl zaznamenat nárůst svého podílu na celosvětové výrobě článků až na 31 % do roku 2030. V minulém roce měl přitom pouhých 7 %.

„Vytváříme zcela nové evropské hospodářské odvětví, zcela nový ekosystém. Investice se již nyní přímo hrnou,“ uvedl v rozhovoru Maroš Šefčovič, viceprezident Evropské komise dohlížející na iniciativu týkající se baterií. 

BloombergNEF odhaduje, že do roku 2030 se bude v Evropě produkovat okolo 31 % všech akumulátorových článků. Prvenství bude držet Čína s 59 %, 6% podíl připadne s největší pravděpodobností USA.

Prodej elektromobilů v Evropě se v minulém roce téměř zdvojnásobil na celkově 1,3 milionů kusů. Letos se odhaduje, že se prodej vyšplhá až na 1,9 milionů. Například němečtí výrobci Volkswagen a BMW připravují nové elektrické modely aut, přičemž Ford či Volvo se zavázaly vyrábět téměř všechny vozy elektrické.

V současnosti se do popředí závodu o to být bateriovou jedničkou dostává Německo. Spolková republika se zavázala, že na vybudování bateriového dodavatelského řetězce přispěje až 2,6 miliardami eur. Na své území láká společnosti jako je Tesla, CATL, LG Energy či ACC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Janko Hrasko
6. duben 2021, 18:26

Hodne dobre si pamatuju, jak roku 2000 lidri EU v Lisabonu vyhlasovali plan, ze do roku 2010 budeme nejsilnejsi ekonomika sveta a predbehneme i USA. Pak do 10 let zlikvidovali 80% ocelarskeho prumyslu, vyroby hliniku a skoro celej sklarskej prumysl - ve jmenu ekologie, pokroku a globalizace. Hadejte, kam se to prestehovalo a jak to asi zivotnimu prostredi pomohlo.

Dnes se rozhodli, ze budeme vyrabet baterky a tak nejak tusim, ze do roku 2030 nejen ze nebudeme v baterkach velmoc, ale zlikvidujeme i automobilovy prumysl a zivotnimu prostredi tak nejak zase nepomuzeme...

Jan Veselý
6. duben 2021, 19:17

A vidíte, v té době měly USA i EU přibližně stejnou obchodní bilanci -200 miliard USD/rok. Dneska mají USA -700 miliard, EU +300 miliard. Očividně někdo něco dělal správně.

Pokud jsem se správně díval, Třinecké železárny stále vyrábí na plnou kapacitu a NHáčko s novým majitelem taky. Dá se to lehce poznat, když se jede kolem po Rudné, jsou tam vidět vedle sebe 4 komíny ocelárny. Technologické maximum je, že se "hulí" ze tří komínů. Poslední dobou je tomu tak pořád.

Josef
6. duben 2021, 21:48

Pane Veselý podívejte se na statistiku výroby oceli v EU - za posledních 20 let jde o dramatický pokles a nedělejte ze sebe hloupějšího než jste s Vaší story o komínech. Co se týče obchodní bilance EU-USA no tak o tom to právě je a to je to , co vy nechápete USA dělají všechno proto, aby EU neobchodovala s Ruskem a Čínou pak jsou největším obchodním partnerem jen oni a mohou si s námi dělat co chtějí. Teď USA rozehrávají novou geopolitickou hru na Ukrajině s cílem vyvolat malý omezený konflikt a pak na jeho základě se pokusit zastavit NS2. Je to stejné jako to odstranění sochy Koněva nebo cesta na Taiwan. Dělalo se to kvůli odstranění Číny a Ruska z tendru na JE nebo jste skutečně tak naivní ,že si myslíte, že je to nějaká spontánní akce jde kupodivu o peníze a moc - což je mimochodem stále to stejné o co jde od vzniku prvních starověkých států.

Rusko zareagovalo okamžitě a přesunulo armádu k hranicím a Sergey Lavrov jim vzkázal, že pokud to spustí bude konec Ukrajiny. Tím je konec geopolitické hry teď se bude rozehrávat propadanda zlého Ruska a dobré Ukrajiny EU se bude být do prsou jak za těmi Ukrajinci stojí, přitom je nevemem ani do EU ani do NATO nijak jim nepomůžeme naopak budeme z nich jen dál odsávat chytré a mladé lidi, dokud se ten stát nezhroutí a pak je necháme jako spálenou zemi Rusům, aby to tam za svoje postavili zase na nohy. Oni to udělají, to je totiž Ruská vlastnost ochota trpět pro druhé, to západní civilizace neumí.

Jan Veselý
8. duben 2021, 15:07

Co to tu produkujete za bláboly? Vždyť to nemá nejmenší logiku? Jakékoliv válčení na Ukrajině je nejlepší argument PRO NordStream. A řešení ekonomických sporů armádou na hranicích? Jak ruské.

A pokud nejste slepý a hluchý, asi jste zaregistroval jak se díky tomu blboni Trumpovi za posledních 5 let zhroutilo geopolitické postavení USA. Vůdcem svobodného světa je dnes Muti Merkel a EU uzavírá s Čínou oboustranně výhodné obchodní dohody. Oni totiž nezamrzli ve Studené válce a ve hře na Losnu a Mažňáka. Protože nejsou sociopatičtí technokrati, umí na základě historické zkušenosti velmi přesně odhadnout budoucí ekonomický vývoj v Číně, a že se není třeba jich bát nebo s nimi válčit, je to pitomost.

Janko Hrasko
9. duben 2021, 18:47

Vudcem svobodneho sveta je mama Merkel :-) Jsem se dlouho nepobavil...

1. S mamou Merkel si klidne vytre prdel takove Maroko nebo Alzir, ktere si neprevezme vlastni vyhostene obcany. Vec jeste cca 15 let spatky nevidana, dnes realita.

2. Jo, svobodny svet jde do Ciny, Merkel ani nevzpomene ujguri nebo tibet, ale tady doma se do tibetske vlajky klidne zahalime.

3. Aby to s tema smlouvama s Cinou nedopadlo jak smlouvy Putina s cinou. Totalni propadak....

Ale s tim,ze treba obchodovat souhlasim...

Arimatejský
6. duben 2021, 20:34

Tak v hliníku, oceli a kyselině sírové si stále dobře vede Rusko. Nemám pocit, že by to většině Rusů nějak zlepšilo život. Měl byste se už z těch budovatelskych nesmyslů přenést do dnešní reality.

Vinkler
6. duben 2021, 20:41

Už jsem se vás jednou ptal a nic panic.

Tak co je to ta realita která vás i nás má živit?

Arimatejský
7. duben 2021, 08:38

Ocelarstvi a těžký průmysl fakt ne. A já vám zadarmo job hledat nebudu.

Vinkler
7. duben 2021, 12:43

Nekličkujte, já se neptal Karáska co ne, ale co jo. A tak co vy, tak co podle vás nás uživí?

Carlos
7. duben 2021, 18:06

Pane Vinklere,

jaká je spotřeba ocele po jednotlivých typech a jak jsou tyto dodávky v EU kryty? Ona není ocel jako ocel a její spotřeba je také různá podle úrovně vývoje společnosti a dostupných technologií v čase. Dnes jsou nastroje na daleko kvalitnější a levnější konstrukce a také se nebudují velké technologické celky s vysokou spotřebou ocele jako na běžícím páse. Evropa není a nebude, pokud se něco nezmění, ve fázi explozivního růstu, ať už industrializací, nebo populačně.

Janko Hrasko
8. duben 2021, 00:28

Vite, tezky prumysl nechcete, takze radsi si ho sami znicime, aby sme ty miliony tun ocely pak dovazely a pracovni mista prenesly do ciny.

Pak se EU vzpamatuje a chce clo na tu cinskou ocel. Takze firmy, ktere by tu ocel mohli kupovat tady, zaplati jeste vic nez zbytek sveta a to nas konkurencne asi hodne posiluje.

Vite, ted pres covid jsme zjistili, ze si nedokazeme vyrobit v pripade nouze ani rousky. A kde chcete zamestnat miliony lidi jste nerekl. Ono mista v kancelarich a neziskovkach nejsou nekonecne.

Mimochodem, vsimnete si,ze staty, ktere jsou silne ekonomicky, maji predevsim silnej prumysl. Jak USA, tak i Cina, Nemecko (kdysi taky Ceskoslovensko) atd. Sluzbama obchodni valky nevyhrajete :-)

Carlos
8. duben 2021, 01:09

Pane Hrasko,

společnost se nějak vyvíjí, s ní poznání světa, techniky atd. s tím se bude měnit i (s)potřeba ocele, nebo betonu a dalších produktů těžkého, ale i lehkého průmyslu. Pokud zrovna neprobíhá vojenský, nebo stavební boom, tak spotřeba běžné ocele může být natolik malá a její výroba s drahou pracovní silou na místech kde už nejsou zdroje energie a suroviny (mimochodem je levnější dovézt uhlí z Austrálie než ho těžit v ČR), natolik drahá že se běžné ocele nemusí prostě vyplatit. Má se snad takový provoz dotovat? Nebo se tomu má nechat volný průběh s tím že se zaměří na ocele kvalitnější a nebo krachne? Za mě ať se buď modernizuje a zaměří na kvalitnější výrobky, nebo zanikne.

A ani ČLR kdyby nezneužívala lidi neudělá ty roušky, ale pokud zavzpomínáte, tak vám jistě dojde že ten problém nebyl ani tak ve výrobě, ale ve vládě a úřadech. Jeden by třeba čekal že ty linky dostane ASAP k ruce armáda aby na nich rozjela výrobu, ne že budou někde ve skladech a pak je někdo dostane v momentě kdy nejsou už ani třeba.

Nemyslete konečně za lidi, ti ví nakonec nejlépe jak se zařídit. Fakt se nesnažte předjímat vývoj ekonomiky a světa a neplánujte centrálně na desetiletí, se zlou se potážete protože to nejde. Některým lidem ten obor postupně zanikne, jiní někam přejdou, další budou inovovat a vzniknou jiné obory.

USA má hlavně dobré prostředí pro rozjezd technologických firem, to dělá taky hodně.

Omega
6. duben 2021, 21:33

Vím, že nejsem správný evropan, nemám ty správné názory. Ale vždy jsem žil v domnění, že pokrok je postaven primárně na technickém vzdělávání. A to je těžké.

Je hezké, že máme tisíce lidí vzdělaných v politologii, transgender studies, cestovním ruchu ...., ale chybí nám všechny vědy, kde je potřeba se snažit a umět, jako lékaři, technici, elektrotechnici, chemici.

Potom politici vyhlásí plán a najednou se zjistí, že ty lidé, kteří by ho uměli zrealizovat jaksi nejsou k dispozici, jsou jen v Číně.

A víte v čem je rozdíl mezi Evropou a Čínou? V Číně si školství nehraje na to, aby děti byli ve škole spokojené (naše inkluze), ale zaměřuje se na to, aby děti uměli (a klidně hodí ty pomalé přes palubu). Jenže potom se to projevuje i v praxi - umí víc, rychleji se adaptují, rychleji řeší technické problémy. Proto už je Čína první na světě - ti lidé tam umí nad problémy myslet a udělat funkční řešení. A začínám mít pocit že v roce 2050 bude Čína CO2 negativní jako první na světě.

Josef
7. duben 2021, 01:04

No nevím úplně nesouhlasím. Jednak Číňané mají vyšší průměrné IQ než my. To je dáno genericky díky rozdílům u lidských ras ( které podle progresivistů neexistují) a dále pak u nich jsou lidé mnohem více pod tlakem takže jsou výkonnější jak fyzicky tak duševně. Jenže to je také dáno hodnotami ve společnosti - u nás je nevyšší hodnotou pro většinu lidí osobní život, tedy zájmy a volný čas u nich ne. pro ně je důležitější společenské postavení a peníze. (Pro Američany jen peníze). Další věcí je, že v Číně už od roku 97 běží eugenické programy a to vede k lepší výkonosti mladé generace nevím přesně jak jsou ty programy zaměřeny, ale u nás máme jen programy na sledování vývoje plodu, ale třeba ne až tolik přenos na genetických nemocí. Natož pak programy kam by se mohly obrátit lidé s nízkým IQ nebo lidi s psychiatrickým poruchami, aby měli chytré děti bez psychiatrických poruch taková služba vůbec neexistuje a přitom je to přání většiny rodičů.

Vinkler
7. duben 2021, 06:49

No Číňané jsou především patrioti (odedávna), pak jsou pracovití (taky odedávna) a zejména se naučili od euroameričanů vědu (ale to by nestačilo, to měli Němci taky) a zejména EFEKTIVNÍ masovou výrobu.

DNES MAJÍ dohromady PŘEDPOKLADY UZBROJIT SVĚT. Bůh nám buď milostiv a my jím svým úpadkem pomáháme.

Carlos
7. duben 2021, 09:35

Čína má hlavně o něco mladší populaci, ale problém může mít větší než Evropa.

www. populationpyramid. net/western-europe/2020/

www. populationpyramid. net/china/2019/

Jasně, možná posunou věk odchodu do důchodu, ale to jim stačit nebude.

Carlos
7. duben 2021, 09:51

Volný čas neexistuje, je jenom čas který každý dobrovolně nějak alokuje. V momentě kdy toto mizí, tak je na čase daný režim svrhnout.

Nevím co sem taháte progresivisty, to je něco jako Váš osobní Kalousek?

Spíš by bylo třeba se podívat na to jak je ten jejich systém postavený, nakolik je zatížený v něm úspěch. Evropa, ale i USA mají poměrně velkou daňovou zátěž. O Číně, která je, no nedivil bych se kdyby z toho vylezl ve finále neofeudalismus, jakýsi hybrid se loni provalilo že mají placené zdravotnictví, v Evropě je na to daň. Pokud tu zatěžujeme systém který navíc nemá pracovní sílu (protože viz pyramidy), daněmi které trestají úspěch, nikoliv daněmi které mají eliminovat škody (A i ty nemáme dobře nastavené), tak jakože ten růst nebude. Jak mají ten vnitřek postavený? Navíc bůh ví jestli to bude v této a příštích dekádách fungovat, pořád ještě jedou setrvačností, pokud se bude stát montovat do ekonomiky více, tak se to může položit.

Ad Eugenika. Vy jste zapomenul co to v Evropě a USA napáchalo? Kolik lidí to zmrzačilo nebo rovnou zabilo? S tou Vám pšenka nepokvete.

Carlos
7. duben 2021, 10:34

Jenže nejenom technika dělá pokrok a přetažení na jednu stranu (traumatizující 20. století) vyvolá přešvih na stranu druhou. Potřebujete to mít spíš někde s malým rozkmitem kolem středu. (Jinak každou společnost to "zhloupnutí" čeká) Další problém je že se technické vědy odstřihly, dobrovolně, od společnosti a staly se světem samy pro sebe. Navíc společnost která je bude preferovat až moc se stane místem k nežití, dříve nebo později někoho napadne že je vlastně OK sebrat lidem svobodné rozhodování protože to tu z toho vzorečku vyjde. A je třeba aby to něco brzdilo.

Jiná věc je že školství chybí nějaká širší koncepce, bere se to jako boj humanit a techniky. Provádí se tu nesmyslná mentální onanie nad tím jak matematika učí lidi myslet, jaká je katastrofa že není povinně na maturitu, přičemž to jak se učí je jenom tupé aplikování vzorců, ne myšlení. To už víc lidi naučí logicky myslet programování než (a+b)^2 = ... Mimochodem myslím že mnohem náročnější na myšlení je sestavit smysluplný text, než spočítat integrál. Někdy mi přijde že učitelé ani učit nechtějí. Minimálně nějaká střední a starší generace. Jaký výstup z toho může být? Ono to celé začíná u nich, ne u žáků. Jaký přístup volí učitel, takový budou mít žáci.

Co se týče schopnosti lidí realizovat plány, podívejte se tu na lidi ze "staré dobré školy", co předvádí, místo stanovení podmínek kdy by to šlo, nalezení řešení se vztekají že to nejde protože to není zadání podle jejich představ. Není problém spíš toto?

A jinak, to co je potřebné naštěstí určuje trh, ne Vy ani Já, dokud bude poptávka po lidech z těch oborů, nebo pokud budou s to si zajistit místo (mimochodem by mne zajímalo kolik jich se oboru věnuje po škole), tak je budou lidé studovat.

Ano, čínské školství tak jak popisujete může fungovat, ale to jenom díky tomu v jaké civilizační fázi jsou a jaký mají režim. Pokud se nepletu tak je někde spočítané jaké ekonomické dopady by v ČR ten čínský model měl.

Jiří
6. duben 2021, 18:27

A co že se Bloomberg ani slovem nezmínil o HE3DA? Vždyť už tam přeci vyrobili stovky MWh v té miliardové továrně :-D

Miroslav Vinkler
7. duben 2021, 07:42

Nejpodstatnější věty článku :

"Rozvoji firem mohou pomoci štědré státní dotace., nebo : „Vytváříme zcela nové evropské hospodářské odvětví, zcela nový ekosystém. Investice se již nyní přímo hrnou,“

--------------------------

To má být ten technologický pokrok ? A prvky nutné do baterií mangan,kobalt,nikl apod. vykopete v Evropě ? A kde a za jakou cenu ?

Celá vize zelené Evropy postavená na OZE a skladování elektřiny s elektromobilitou je hodna chovance psychiatrické léčebny.

Důsledky pro životní prostředí budou podstatně horší než u fosilu.

Ostrakizace jaderné energetiky pak dílo zkázy dokoná.

Kristepane, čeho jsem se to musel dožít.

Carlos
7. duben 2021, 12:32

Mangan? Tady: geologie. vsb. cz/loziska/loziska/loziska_cr. html#MANGAN projekt na to snad i je.

Jaderná energetika se ostrakizovala tak nějak sama tím že umí dodávat jenom monstra která se pořádně ekonomicky nerentují. Potřebuje ochranu sama před sebou (komerčně JE nepojistíte) a když to bouchne tak to zaneřádí příliš mnoho.

Jan Veselý
8. duben 2021, 14:56

as Carlos) Ze všeho nejhorší jsou technokrati bez rozhledu a empatie. Myslí si, rozumí světu, protože se kdysi učili o mašinkách. Přitom o lidech a společnosti vědí prdlajz a už vůbec nic o tom, na co a jak reagují.

Neví nic o pedagogice, psychologii, marketingu, právu, ekonomice, sociologii, etice, designu, historii,..., ale chtěli by řídit společnost.

Když takové k něčemu takovému pustíte, obvykle nadělají více škody než užitku.

Jan Veselý
8. duben 2021, 15:16

Jak čtu tady ty návrhy, silně bych jim doporučil lekci z lyriky, konkrétně analýzu textu písně J. Nohavici Sudičky.

Úplně by postačila poslední sloka dělající si legraci z vlády technokratů:

"Z toho plyne poučení

hoj hoj pro všecky

že každý problém dá se řešit

hoj hoj vědecky

aby nekradlo se uřež lidem

hoj hoj ručičky

aby nezdrhali za kopečky

hoj hoj nožičky."

Carlos
8. duben 2021, 16:16

Ještě že tuhle neznám...

P.S. Zkoušel jsi se dostat do toho repozitáře?

Jan Veselý
8. duben 2021, 21:04

Ad P.S.) Ještě ne, šetřím si to na víkend.

Ad Sudičky) Taky je tam popsáno efektivní řešení pro muže mající problémy se ženami, jedno šmik a je po problémech.

Carlos
8. duben 2021, 18:17

No právě a pak to tak dopadá. Někdy mi přijde že do té kategorie spadá i celý Klub Přátel Honzy Snížka (nevím jestli si uvědomují co nechtě na sebe přilákali ;) ). Ignorování všech těch drobností a fungování psychiky, společenských vazeb a pod. myslím vede k tomu že je celá situace mnohem horší než by mohla být. Hlavně v momentě kdy odměnou je jen další prodlužování trestu.

Bohužel máme jako společnost nezdravou představu že nejlépe bude pokud nám budou společnost řídit z vládních a přidružených pozic technokrati, eventuálně ekonomové a podnikatelé, jako by technické vzdělání mělo být zárukou nějakých morálních kvalit a dobrého úsudku, které jsou pro řízení společnosti mnohem důležitější než to jak umí přemýšlet o technickém problému. Už kdysi ve 20. a 30. bylo v USA technokratické hnutí, které moc velký úspěch nemělo. Je zvláštní kolik lidí vidí pořád tu amarounovou technokratickou budoucnost jako ideál. Mě to vždycky přišlo divné a trochu odporné vší tou sterilitou, sešněrovaností a arogancí. A je v zásadě jedno jestli je to Star Trek, nebo něco jiného (nejsem moc velký fanoušek filmů a seriálů a přes deset let jsem se moc k ničemu nedostal), víc smyslu mi dává třeba Predátor, nebo Star Gate (vlastně to mělo asi největší vliv na mě z filmů)

Myslím že jestli chceme nějak dát dohromady společnost do funkčního stavu, je třeba se zbavit technokratických běsů minulého století a velmi obezřetně začít s restaurací přirozenějšího stavu společnosti z doby před první světovou válkou. Hlavně protože na ty běsy musíme brát ohled, stejně jako na věci, které jsme si díky nim uvědomili že jsou špatné a neměli bychom je opakovat a stejně tak být tvrdí k těm co je činí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se