Deloitte: Do roku 2030 bude třetina nově prodaných aut elektrických

DomůElektromobilitaDeloitte: Do roku 2030 bude třetina nově prodaných aut elektrických

Světový prodej nových elektromobilů by do roku 2030 měl vzrůst na více než 31 milionů kusů. Podle konzultantské společnosti Deloitte by tak jejich tržní podíl vzrostl na jednu třetinu. V letošním roce by měl prodej elektromobilů i navzdory pandemii COVID-19 dosáhnout 2,5 milionu vozů.

Podle nové studie společnosti Deloitte by do roku 2030 měl tvořit prodej elektromobilů třetinu trhu s novými vozidly. Deloitte odhaduje, že jejich roční prodej vzroste na 31,1 milionů kusů, což je o 10 milionů více než v jejich předchozí predikci. Důvodem vzrůstu jsou změny v chování spotřebitelů, odstraňování bariér při provozu elektroaut a také vzrůstající počet nových modelů.

„Širší nabídka nových elektrických vozidel v kombinaci s rostoucím trhem ojetých vozidel znamená, že elektromobilita se pro mnoho lidí stává životaschopnějším řešením. Důležitým faktorem je překonání obav ze strany spotřebitelů ohledně dojezdu a nedostatečné infrastruktury nabíjení. Více a více řidičů zvažuje praktičnost přechodu na elektrickou energii,“ řekl Jamie Hamilton, ředitel elektromobility ve společnosti Deloitte.

Navzdory pandemii koronaviru Deloitte stále očekává, že světový prodej elektromobilů v roce 2020 dosáhne 2,5 milionu kusů. Další mezníky růstu odhaduje na 11,2 milionu v roce 2025 a zmíněných 31,1 milionu do roku 2030. V té době by zároveň měly 81 % elektromobilů tvořit čistě elektrické vozy, na úkor plug-in hybridních variant.

„V důsledku pandemie COVID-19 jsme pravděpodobně byli svědky prodejního vrcholu benzinových a naftových vozidel, a to relativně bez povšimnutí.  Je nepravděpodobné, že se prodej automobilů vrátí na předpandemickou úroveň do roku 2024,“ dodal Hamilton.

Deloitte také dodává, že přechod k elektromobilitě na podnikové úrovni by dále podpořil celosvětový přechod. Většinu všech nových prodejů automobilů totiž i nadále představují služební auta a flotily.

Ve Spojeném království zvažuje nákup elektromobilu každý druhý

Analýza společnosti Deloitte ukazuje, že ve Spojeném království by polovina britských spotřebitelů uvažovala o elektromobilu jako o svém příštím vozidle. Toto je samozřejmě podmíněno příznivými vládními politikami a větším povědomím spotřebitelů o změně klimatu.

„S ambicemi dosáhnout do roku 2050 širších čistých nulových emisí a navrženým zákazem prodeje znečišťujících vozidel, který byl posunut do roku 2035, je elektromobilita připravena k dalšímu rozvoji,“ uvádí Deloitte ve studii.

Na druhou stranu třetina britských zákazníků uvedla, že je nejvíce znepokojuje nedostatek nabíjecí infrastruktury. Podle Deloitte však pokračující investice do nabíjecích zařízení a překonávání obav spotřebitelů ohledně jejich dostupnosti a přístupnosti mohou vést k tomu, že Spojené království překoná světový průměr a elektromobily dosáhnou až 65% tržního podílu v zemi.