Domů
Elektromobilita
USA během 5 let investuje 5 miliard dolarů do nabíječek pro elektromobily
Nabíjecí stanice ABB Terra HPFS
Zdroj: ABB

USA během 5 let investuje 5 miliard dolarů do nabíječek pro elektromobily

Americká Ministerstva energetiky (DOE) a dopravy (DOT) v pátek oznámila vznik nového programu „Národní infrastruktura pro elektromobily“ (NEVI). Nový program, který byl zřízen na základě Zákona o investicích do infrastruktury a zaměstnanosti propagovaného americkým prezidentem Bidenem, má za cíl vybudování národní sítě pro nabíjení elektromobilů a učinit nabíjení elektromobilů dostupným pro všechny Američany.

Program NEVI má během 5 let poskytnout téměř 5 miliard dolarů na pomoc jednotlivým státům při budování sítě dobíjecích stanic pro elektromobily podél předem určených Koridorů pro alternativní paliva (AFC), zvláště pak těch podél Systému mezistátních dálnic.

Pro fiskální rok 2022 má být v rámci programu NEVI státům k dispozici 615 milionů dolarů. Pro přístup k těmto prostředkům musí státy nejprve předložit plán zavádění infrastruktury pro elektromobily. Ještě letos by pak měl být oznámen druhý grantový program určený pro zvyšování dostupnosti nabíječek po celé zemi včetně venkovských a znevýhodněných lokalit.

Během posledních 6 let Federální správa dálnic žádala státní i místní úředníky o nominace na zařazení daných úseků silnic do koridorů AFC. Tyto koridory se následně mají stát páteří národní dobíjecí sítě. Poslední kolo určování těchto koridorů proběhlo v dubnu 2021. Aktuálně FHWA obdržela 125 nominací, které obsahují úseky 134 mezistátních silnic spolu se 125 americkými dálnicemi či státními silnicemi.

Pro klasifikaci daného úseku jako AFC musí na tomto úseku, až na schvalované výjimky, být vzdálenost mezi dvěma nabíjecími lokalitami kratší než 50 mil a nabíjení musí být dostupné do 1 míle od sjezdů z mezistátních silnic nebo dálničních křižovatek podél koridoru. Stanice by měly být vybaveny čtyřmi konektory kombinovaného nabíjecího systému (CCS) - porty typu 1, a celkový instalovaný výkon stanice by neměl být nižší než 600 kW.

Podpora elektromobility a přiblížení k plánům pro rok 2030

Program NEVI podle DOE a DOT přímo podporuje vizi prezidenta Bidena o transformačních investicích do dopravy, které podpoří růst pracovních míst a přetvoří americký dopravní systém tak, aby podporoval udržitelnou energetiku a klima. Investice mají rovněž významně pomoci dosažení cíle vybudovat do roku 2030 národní síť o 500 000 nabíjecích stanicích pro elektromobily.

„Modernizujeme americký dálniční systém, aby řidiči z velkých i malých měst, vesnicí i venkovských komunit mohli využít výhod elektrického pohonu. Oběma stranami podporovaný Zákon o infrastruktuře pomáhá státům učinit nabíjení elektromobilů více dostupným díky výstavbě potřebné infrastruktury pro řidiče po celé Americe a umožňuje jim šetřit peníze a cestovat od pobřeží k pobřeží.“ – Jennifer M. Granholmová , americká Ministryně energetiky

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Vojvodik Petr
14. únor 2022, 15:21

Texas blackout varuje.

Josef
14. únor 2022, 17:29

Asi máte na mysli únor 2021?Tak prosím zkuste fakta:

Texaský blackout vyvolal diskuzi o spolehlivosti obnovitelných zdrojů energie, které z katastrofy vinili především republikánští politici. Jak ale ukázalo následné vyhodnocení situace, v selhání sehrál mnohem větší roli výpadek dodávek elektřiny generované ze zemního plynu, a to kvůli zamrzlým přívodovým trubkám.

K výpadkům elektřiny v Texasu přispěla souhra několika faktorů. Asi tím nejvýraznějším byla právě naprostá nepřipravenost tamní sítě na vlnu mrazivého počasí. Na Texas ve srovnání s jeho sousedy dopadla sněhová bouře zejména drtivě i kvůli naprosté izolovanosti jeho energetické sítě, která je výsledkem záměrného rozhodnutí tamních politiků.y

Vojvodik Petr
14. únor 2022, 18:04

generované ze zemního plynu, a to kvůli zamrzlým přívodovým trubkám.

Zapoměl jste, že to bylo LNG. Neměli jej jak zahřát, aby se z něj stal plyn. Nic zamrzlé nebylo, jen LNG nezatopite.

Vetrniky stály úplně.

Cca 800 mrtvých, nešla voda ani v nemocnicích.

Smutný příběh.

Přenosová síť v eu je tak trochu komunismus. To ukázal 8.1.2021

Josef
14. únor 2022, 18:43

Nesmíte věřit všem blbinám z alternativních zdrojů. Jen přibližně 13 % výpadků elektřiny v texaské rozvodné soustavě způsobilo zamrzání větrných elektráren, přičemž v zimě z větru pochází čtvrtina dodávek elektřiny v Texasu. Výpadky kapacity fosilních a jaderných zdrojů byly během kolapsu sítě oproti obnovitelným zdrojům dvojnásobné. Nedostatečně izolované plynovody v mrazivém počasí praskaly, a plynové elektrárny tak byly odstřižené od svého hlavního zdroje energie a po celém státě skončily mimo provoz (s výjimkou El Pasa, kde mohla elektrárna dočasně přejít na záložní spalování ropy). Mimo provoz se ocitl i jaderný reaktor na jihu Texasu, kterému zamrzla vodní čerpadla. Lví podíl viny tak podle několika analýz nesou plynové elektrárny, které selhaly právě tehdy, když byly nejvíce potřeba. Experti navíc poukazují na to, že při správné přípravě na chladné počasí mohou větrné turbíny fungovat velmi spolehlivě i za extrémních povětrnostních podmínek, což dokládají příklady z Grónska či arktických oblastí Švédska a Finska. Mimo to snímek helikoptéry odstraňující led ze zamrzlé větrné turbíny, který se často v souvislosti s blackoutem objevoval jako ilustrační obrázek, byl nepravdivě vydáván za situaci v Texasu uprostřed letošní krize, ve skutečnosti ale pochází ze Švédska z roku 2014.

hlpb
15. únor 2022, 07:17

Jediný kdo měl energii, byly domy, které měly na střechách FVE s baterií a pak majitelé Tesel, kteří připojily své Tesly a čerpali z nich energii pro svůj dům. Na internetu je plno fotek jak jsou města ve tmě a v domech s FVE se v pohodě svítí....

hellokitty
14. únor 2022, 18:29

texas blackout mali ti co neboli pripraveni, pozrite si videa vysmiatych majitelov stresnych fve zalohovanych napr. tesla powerwall ako maju jedini vysvieteny barak v potemnelej ulici

Jaroslav Loudil
14. únor 2022, 16:29

Tak snad se alespoň v budoucnu, dnes zaostávající USA, přiblíží v počtu nabíjecích stanic s přehledem vedoucí Číně.

nikdo
14. únor 2022, 18:38

Benzínové pumpy jistě také při svém vzniku dostávali dotace, takže se určitě nejedná o diskriminaci ani okrádání daňových poplatníků.

miro novak
14. únor 2022, 22:34

ano, aj obedy zadarmo su naozaj zadarmo, zaplati ich len bohaty jedinec, chudobny to nepociti nijako. Alebo je to naopak?

maly jarda
15. únor 2022, 02:09

v USA plánují masivní výstavbu nových jaderných elektráren (a také vesele dováží fosilní paliva z Ruska , zatímco v Evropě co nejvíce Američané Ruský zemní plyn i jadernou energetiku sabotují aby nás poškodili)takže tyhle elektrické hračky pro bohaté uživí

.. ale na propagaci elektrických motorek (které mají už dnes dobrou cenu i dojezd a žádnou nábíječku ani wallbox nepotřebují) kašlou i tam .. asi proto že bohatí si je nekupují

Jan Veselý
15. únor 2022, 07:45

"v USA plánují masivní výstavbu nových jaderných elektráren"

Kdo to plánuje, konspirační teoretiku?

Maly Jarda
15. únor 2022, 16:11

Vy jste konspirační teoretik jestli tvrdíte že to tak není, V USA je v provozu 97 jaderných elektráren, zdaleka nejvíce na světě, vláda USA plně podporuje jadernou energetiku, dvě třetiny států americké unie plánují stavět nové jaderné elektrárny, výzkum budoucí technologie modulárních reaktorů má plnou podporu americké vlády včetně multimilardových grantů na výzkum a vývoj

.. to jen tady Američané propagují anti-jaderný Green deal skrze jimi placené NGO a užitečné i.dioty aby poškodili Evropu.

Jan Veselý
15. únor 2022, 17:41

To, že je někde v provozu 97 jaderných reaktorů nic neříká o plánech výstavby. Ani granty na výzkum a vývoj o nějaké masivní výstavbě nic nehovoří.

Naopak to, že energetické společnosti žebrají u jednotlivých států o dotace na provoz už dávno splacených elektráren o něčem svědčí.

A kde jste přišel na ten nesmysl s 2/3 států USA plánujících stavět nové JE? Ani World Nuclear Association o tom nic neví.

Mezitím výstavbě nových elektráren v USA už celkem dlouho zcela dominují OZE, loni od ledna do října tam zprovoznili ~23 GW instalovaného výkonu. Plány jsou plány a reálná výstavba je reálná výstavba.

Josef
15. únor 2022, 18:57

Očekávaná jaderná renesance, jejíž příchod experti předpovídali na přelom století, se nikdy nedostavila. Světová flotila reaktorů se obnovuje pouze pomalu. Průměrné stáří reaktorů mírně přesahuje 30 let (medián je 33 let). V roce 2018 pět reaktorů dosáhlo mezníku 50 let aktivní služby, podobných zařízení bude rychle přibývat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/jak-stra-je-nejstarsi-jaderne-elektrarna-vykon.A200115_112503_tec_technika_mla

Faktem je, že pokud je něco plánováno tak jen experimentální reaktory, které budou dotovane federální vládou, ale počet reaktorů trvalele klesá od 90 let a green deal s tím nemá nic společného.60 let provozu jaderné energetiky zatím vytvořilo problém s vyhořelým paliven na 100 tis. let, postupnou likvidaci areálů jaderek, opět x let. Prostě žádný vývoj, žádná zářná budoucnost, to jsou fakta. Prosím odkaz na plány o kterých píšete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se