Domů
Elektromobilita
Dánsko se pokusí o restart trhu s elektromobily. Poučí se z předchozího kolapsu?
Tesla Model S při západu slunce. Zdroj: HybridCars.com

Dánsko se pokusí o restart trhu s elektromobily. Poučí se z předchozího kolapsu?

Dánsko zvažuje zvýšit státní podporu elektromobilům, jejichž trh se během minulých dvou let prakticky zhroutil. Přitom ještě v roce 2015 se elektromobily v Dánsku vezly na vlně popularity, která však byla způsobena především daňovými úlevami. Od roku 2016 jsou ovšem daňové úlevy pro elektromobily omezovány. Nejvíce na změnu dánského přístupu doplatila Muskova Tesla.

Rok 2015 byl rekordním pro elektromobily v Dánsku, když se jich prodalo necelých 5 000 kusů. Více než polovinu dánského trhu zabrala s 2 738 prodanými vozy společnost Tesla. O rok později už bylo vše jinak, kvůli omezení státní podpory se prodeje elektromobilů v Dánsku propadly o více než 50 %. Nejcitelněji změnu dánské politiky pocítila automobilka Tesla, které i kvůli vyšší konkurenci prodala na tamějším trhu v roce 2016 pouhých 176 elektromobilů.

Minulý rok byl pro elektromobilitu v Dánsku doslova fiaskem, když se prodalo pouze 698 vozů poháněných výhradně bateriemi. Loňský podíl elektromobilů na trhu s automobily tak dosáhl zanedbatelné úrovně 0,3 %. Pohoršila si i Tesla, které se prodalo jen 98 kusů.

Ekologičnost dopravy je v Dánsku politické téma

Dramatický propad prodejů elektromobilů v zemi, která se profiluje jako jeden z lídrů ve využívání obnovitelných zdrojů, nenechává chladným ani vrcholné představitele země. Podle prohlášení dánského premiéra není vyloučeno, že dojde k opětovnému navýšení daňového zvýhodnění elektromobilů.

„Máme daňové zvýhodnění elektromobilů a může se vést diskuze o jeho navýšení. Takové úvahy nevylučuji. Případná nová podpora elektromobility bude oznámena na podzim spolu s představením vládního plánu navyšování spotřeby obnovitelné energie,“ prohlásil dánský premiér Lars Lokke Rasmussen.

Omezení daňových úlev pro elektromobily už bylo v minulosti revidováno, dle prodejů v loňském roce se však kýžený efekt nedostavil. Opoziční sociální demokraté zase oznámili, že pokud vyhrají volby konané příští rok v červnu, tak do roku 2030 zakáží prodej automobilů s dieselovým pohonem.

Provozní dotace obnovitelných zdrojů na ústupu

Středo-pravá vláda premiéra Rasmussena pro změnu přišla minulý týden s oznámením o navýšení fondů, ze kterých se financuje přechod k nefosilním zdrojům energie. Nově tak Dánsko plánuje investovat 2 miliardy dolarů (43 mld. Kč) do výstavby obnovitelných zdrojů. Současně Dánsko počítá s omezováním provozních dotací pro OZE. V Dánsku soudí, že technologie OZE jsou již dostatečně zralé, aby mohly stát na vlastních nohách.

„Dosáhli jsme stádia, kdy můžeme pokračovat v budování nových OZE bez toho, aniž bychom nutně jejich provoz museli platit z peněz daňových poplatníků,“ doplňuje dánský premiér Rasmussen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se